Blog > Komentarze do wpisu

-> Rozliczamy prezydenta Tarnowa z obietnic.

Ryszard Ścigała połowę swojej kadencji ocenia na czwórkę. Zasłużył?Gdyby Tarnów rozwijał się według wizji, która Ryszardowi Ścigale zapewniła dwa lata temu reelekcje, miasto wyglądałoby dziś nieco inaczej. Zgodnie z tamtymi obietnicami trwałaby już zapewne budowa nowej hali widowiskowo-sportowej, być może miasto miałoby nowy amfiteatr, a na dawnej „Kapłanówce” budowałby się potężny biurowiec. Te akurat plany pozostały na papierze, ale pojawiły się nowe, a Tarnów chlubi się mianem miasta najskuteczniej w Małopolsce pozyskującego pieniądze z rozmaitych funduszy unijnych. Oceniając prezydenckie dokonania ostatnich dwóch lat nie sposób jednak przejść obojętnie obok spraw wywołujących kontrowersje – od planów likwidacji szkół po forsowane Przekształcenie Zespołu Przychodni Specjalistycznych oraz Mościckiego Centrum Medycznego w przychodnie spółki.

Ludzie dostrzegają zmiany

Z Ryszardem Ścigałą, prezydentem Tarnowa, o sukcesach i porażkach na półmetku kadencji oraz planach samorządu na najbliższe dwa lata, rozmawia Andrzej Skórka.

Kiedy dwa lata temu pytałem pana o priorytety inwestycyjne, usłyszałem: amfiteatr przy Piłsudskiego, nowa hala widowiskowo-sportowa, centrum administracyjne. Któraś z tych rzeczy jeszcze wypali?
Do końca kadencji nie wypali. Nowa hala i budowa amfiteatru są „w zamrażarce” projektów. Na razie nie znaleźliśmy programu pozwalającego zdobyć pieniądze na zrealizowanie tych przedsięwzięć. Ale za to udał nam się znakomity program termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej za 50 milionów.

A co dalej z pomysłem wielkiego centrum administracyjnego?
Ta idea była mi bardzo bliska. Była taka kwintesencja budowania silnego Tarnowa. Ale cóż, ten pomysł nie uzyskał przyzwolenia radnych.

W takim razie co jest dla pana największym powodem do dumy na półmetku drugiej
kadencji rządów?
To, że mieszkańcy dostrzegają, iż miasto pozytywnie się zmienia. Że widzą powstające skwery, fontanny, boiska, elewacje, czy np. bimę. Sześć lat temu postrzegali Tarnów jako miasto brudne, zaniedbane i niebezpieczne. W niedawno przeprowadzonych badaniach opinii społecznej żadna z tych negatywnych cech już nie dominuje.

 

Po tym, jak zreformował pan urząd i zlikwidował Tarnowski Zarząd Dróg Miejskich, po zimie dziury długo czekały na załatanie, publiczne trawniki strzyżono po raz pierwszy dopiero w maju.
TZDM był strukturą archaiczną i niewydolną. I to wcale nie przez jakieś wady w jej kierowaniu. Zamiast niego mamy teraz służby szybkiego reagowania Zakładu Składowania Odpadów Komunalnych. I nikt już nie łata dziur, uklepując w nich masę łopatą albo gumiakiem. Teraz robi się to porządnie. Za rok z tego rozwiązania będziemy zadowoleni. A koszenie trawy? To skutek późno ogłoszonych przetargów i odwołań od rozstrzygnięć. To także się zmieni.

Punktem zapalnym jest edukacja. Kontrowersje dotyczą likwidacji szkół, przedszkoli, zwolnień nauczycieli, konkursów na dyrektorów.
Nigdy nie obiecywałem, że wszyscy będą szczęśliwi. Nie unikniemy ekonomizacji szkół, bo budżet miasta długo nie udźwignie rozdźwięku miedzy wysokością subwencji oświatowej, a rzeczywistymi kosztami utrzymania szkół. To różnica już 70 mln zł, które miasto pokrywa z własnych dochodów.

Czyli kolejne szkoły trzeba będzie zamykać?
Raczej, troszczyć się o koszty i dobrze wykorzystywać zasoby.

Rok upłynął pod znakiem upadku Poldimu, ABM Solid, zwolnień w hucie szkła. Rośnie bezrobocie. Co robi miasto, by przyciągnąć inwestorów i dać im szanse stworzyć nowe miejsca pracy?
Przygotowaliśmy ponad sto hektarów uzbrojonych terenów pod inwestycje. Teraz czas na promocje, to zadanie dla klastera przemysłowego i Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Mamy już autostradę ,więc pora, by nasza oferta znalazła się wszędzie –w„Forbesie”, „Newsweeku”, „Pulsie Biznesu”.


Autostrada owszem jest, ale bez wschodniej obwodnicy...
Żal niespełnionych obietnic budowy tej obwodnicy. Nadal zamierzamy współfinansować ten projekt. Mamy jednak obawy o próby przerzucania kosztów na miasto. Musimy wiec wywierać presje ze wszystkich możliwych stron, aby budowa wschodniej obwodnicy Tarnowa została inwestycją centralną.

Skoro wybiegamy w przyszłość, to za dwa lata stanie pan do walki o reelekcje?
Jest sfera spraw do tej pory w Tarnowie nie załatwionych, zadań wynikających ze strategii rozwoju miasta, których realizacja zajęłaby więcej niż nie jedna, czy dwie, ale nawet trzy kadencje. Ale dziś nie wyciągnie pan ode mnie odpowiedzi na pytanie o ponowny start w wyborach.

„Gazeta Tarnowska” oceni pana drugi już półmetek wystawiając oceny. Gdyby przyszło panu samemu sobie ją przyznać, byłaby to....
... silna czwórka. Na pewno nie można mi odmówić pracowitości i zaangażowania w miasto. Myślę, że czasem jestem jednak zbyt łagodnym szefem i brak mi bezwzględności. Mam zbyt dużą  skłonność do koncyliacji.

Rozmawiał:  Andrzej Skórka

 

 

EDUKACJA
Na plus – Tarnów ma szkołę z międzynarodową maturą, nakłonienie PWSZ do uruchomienia
studiów artystycznych. Rozbudowa „Plastyka”.
Na minus – kontrowersje wokół konkursów na dyrektorów szkół (m.in. SP 3), likwidacja trzech przedszkoli, likwidacja SP 19.

DROGI i TRANSPORT
Na plus –Nowe rondo i przedłużenie al. Jana Pawła II, rondo Czysta-Kwiatkowskiego, nowe przebicie w kierunku ul. Krakowskiej, nowy tabor MPK.
Na minus – kontrowersje wokół remontu ul. Krakowskiej, odwlekany remont ul. Koszyckiej,
stan północnej obwodnicy miasta, nie dokończony remont ul. Narutowicza.

ZDROWIE
Na plus – Remonty w szpitalu im. Szczeklika.
Na minus – forsowanie komercjalizacji dwóch największych przychodni, pozostawiające wiele do życzenia konsultacje społeczne.

ADMINISTRACJA
Na plus – wysoka jakość obsługi petentów potwierdzana opiniami mieszkańców.
Na minus – urząd rozrzucony w wielu lokalizacjach w mieście.

KULTURA
Na plus – coraz wyższy poziom imprez cyklicznych – Tarnowskiej Nagrody Filmowej,
ArtFestu, Talii. Remont siedziby teatru, nowe lokum dla Galerii Miejskiej.
Na minus – koncert Scorpionsów nie stał się początkiem cyklu wielkich wydarzeń
muzycznych, deficyt imprez o zasięgu ogólnopolskim.

GOSPODARKA
Na plus – organizacja Forum Inwestycyjnego, powołanie Międzynarodowego Centrum
Bezpieczeństwa Chemicznego, przygotowanie terenów inwestycyjnych.
Na minus – brak znaczących inwestycji zewnętrznych w mieście, rosnące bezrobocie,
brak wpływu na stan terenów dawnego Owintaru.

 

Kazimierz Koprowski, szef PiS w Tarnowie.

W mieście udało się przeprowadzić kilka nie wątpliwie potrzebnych inwestycji. Na plus wypada pozyskiwanie środków zewnętrznych. Podejrzewam jednak, że wielu na miejscu prezydenta Ścigały uzyskałoby podobny wynik, jeśli nie lepszy. Największa jak dotąd wpadka to likwidacja TZDM. Błędem jest parcie do komercjalizacji służby zdrowia. No i szukanie oszczędności w oświacie, zamykanie szkół, przedszkoli. Co gorsza, decyzje zapadają bez szerszej dyskusji i wysłuchania społeczeństwa.

Grzegorz Światłowski, Przew. Rady Miejskiej.

Połowa kadencji wypada moim zdaniem zdecydowanie na korzyść dla miasta, a także prezydenta. Tarnów zmienia się i są to zmiany na lepsze. Sukcesem prezydenta i całego samorządu jest bardzo wysoka skuteczność w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Wykorzystanie tych środków znajduje zresztą odzwierciedlenie w wysokich pozycjach zajmowanych przez miasto w rankingach. Smuci natomiast wciąż nie rozwiązana sprawa własności terenów na Górze św. Marcina. Warto byłoby powrócić do rozmów na ten temat.

Jakub Kwaśny, lider SLD w Tarnowie.

To półmetek dobrej kadencji, choć różnimy się w kwestiach priorytetów z Ryszardem Ścigałą. Najbardziej widać je w podejściu do komunikacji miejskiej i komercjalizacji służby zdrowia. Na poczet sukcesów zaliczyłbym termomodernizacje szkół i przedszkoli, które wreszcie zaczynają wyglądać przyjaźnie. Porażką prezydenta było zbyt późne zorientowanie się, że nie do końca wszystko jest w porządku z nadzorem nad inwestycjami. Stało się to dopiero w szóstym roku jego rządów.

 

Źródło: Gazeta Krakowska poniedziałek, 03 grudnia 2012, tarnowski_kurier_kulturalny

Polecane wpisy

  • - > Świetlicki w parku

    W drugiej edycji projektu „Doba dla kultury”, która odbywała się w Tarnowie 31 maja i 1 czerwca, poczesne miejsce przypadło dubeltowemu spotkaniu z

  • -> Jak Piłsudski obalił rząd Witosa

    Chłop z Wierzchosławic przewidział, że marszałek przejmie władzę na drodze przewrotu? Był piękny maj 1926 roku. W stolicy jednak mało kto z beztroską patrzył na

  • -> Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

    Boże Ciało to zwyczajowa nazwa katolickiej uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwanej również Świętem Najświętszego Ciała Chrystusa. Jest to święt

Komentarze
2012/12/12 16:50:31
Może sprawdźmy jeszcze rozliczenie pit Pana Prezydenta. jest to osoba publiczna tak więc nie powinno być z tym problemu.
-
Gość: bartek, *.umt.tarnow.pl
2012/12/14 14:39:51
Wejdź sobie na BIP i zobacz oświadczenie majątkowe.


Znajdziesz nas w Google+
WSPARCIE DLA MATYSKA


Pegazem po Tarnowie 512

Tarnowski Teatr kończy sezon bez personalnych rewolucji. W nowy wejdzie z odrobinę mniejszym zespołem - aktorzy Jolanta Januszówna i Jerzy Ogrodnicki przechodzą na emeryturę. E. Pietrowiak, dyrektor artystyczna tarnowskiej sceny, bacznie przygląda się absolwentom szkół teatralnych, ale na razie nie zamierza powiększać etatowego zespołu. Gotowa jest też lista osób, które mają tworzyć reaktywowaną po latach Radę Artystyczną Teatru Solskiego. W jej składzie znajdą się m.in. aktorzy tarnowskiej sceny oraz… M. Smolis, związany z warszawskim Teatrem Syrena. Za nami również Debata Finałowa pomiędzy II LO i XVI LO, której przewodnią tezą był: „Tarnów to miasto sprzyjające młodym ludziom”. Całość tego oryginalnego projektu edukacyjnego (współfinansowany przez Szwajcarię), realizowanego w Tarnowie, to głównie zasługa stosunkowo młodego tarnowskiego Stowarzyszenia KANON, któremu przewodzą Iwona i Dariusz Snopkowscy. Zgodnie ze zasadą przyjętą w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej, na godzinę przed pojedynkiem odbyło się losowanie stron. XVI LO przypadło bronienie tezy, II LO natomiast jej oskarżanie. A w Loży mędrców zasiedli m.in. prezydent Tarnowa R. Ścigała, redaktor naczelny Temi T. Bałchanowski i szef Działu promocji Radia RDN Małopolska M. Biedroń. Stosunkiem głosów 2:5 (małe punkty: 728:807) Loża opowiedziała się po stronie opozycji w tej debacie czyli II LO. Tym samym tytuł Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej przypadł II Liceum Ogólnokształcącemu, XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej zdobyło drugie miejsce. Należy przypomnieć, iż trzecie miejsce w rozgrywkach zajął Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie. Już teraz Organizatorzy zapraszają na UROCZYSTĄ GALĘ w tarnowskim teatrze planowaną na 18-go czerwca, na której nastąpi wręczenie Pucharu Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, medali oraz pamiątkowych prezentów dla wszystkich uczestników projektu. Już po raz drugi w Tarnowie, w ramach obchodów Światowego Dnia Rozwoju Kultury, odbyła się „Doba Dla Kultury”. W trakcie „Doby” w dniach 31 maja (piątek) – 1 czerwca (sobota) można było, m.in.: zwiedzić kabiny projekcyjne Kina Marzenie, zobaczyć scenę „z drugiej strony” w tarnowskim Teatrze, spotkać się z M. Świetlickim i wziąć udział w koncercie „Świetlików” w Pałacyku Strzeleckim. Ponadto, spotkać się z postaciami z bajek na pikniku dla najmłodszych w Parku Strzeleckim, wziąć udział w warsztatach radiowych i telewizyjnych, uczestniczyć w próbie warsztatów wokalnych w TCK, zwiedzić introligatornię i dział starodruków MBP, zobaczyć wystawy w BWA, Muzeum Etnograficznym, siedzibie ZPAP, Galerii Aniołowo, Izbie Pamięci Światowego Związku Żołnierzy AK, zwiedzić Dworek Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. We wszystkich instytucjach biorących udział w „Dobie dla Kultury” można było zbierać okolicznościowe „stemple uczestnika”. Dla najaktywniejszych przewidziano nagrody. Miniony tydzień zakończył pierwszo czerwcowy, niestety deszczowy, blok imprez związanych z Dniem Dziecka, którego artystyczną dominantą był rozpoczynający się właśnie tego dnia w tarnowskim teatrze V Festiwal Spektakli Dziecięcych Mała Talia. Blisko 5000 dzieci z regionu tarnowskiego będzie miało okazję zobaczyć 5 tytułów zaprezentowanych przez aktorów z Rzeszowa, Częstochowy, Rabki i Tarnowa. Kończąc odnotujmy jeszcze symboliczną wizytę w Tarnowie najstarszego ocalałego z getta tarnowskiego Żyda 87 – letniego Leo Kleina…Z cyklu o tym i owym 162 czyli urodziny województwa...

Onegdaj, w sobotę województwo tarnowskie obchodziłoby 38. urodziny. Obchodziłoby, gdyby nie przestało istnieć. Stało się tak w wyniku reformy administracyjnej z 1stycznia1999 roku. W tym momencie na jego terenie mieszkało ponad 700 tys. ludzi. Dokładnie 1 czerwca 1975 Tarnów stał się stolicą nowo utworzonego województwa tarnowskiego. Graniczyło ono z województwami: krakowskim, kieleckim, tarnobrzeskim, rzeszowskim, krośnieńskim i nowosądeckim. 86 lat temu, dokładnie 4 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Miejskiego. Józef Jakubowski, drugi zastępca burmistrza Juliana Kryplewskiego, 7 stycznia 1927 roku złożył Radzie Miejskiej propozycję powołania „Muzeum Miasta Tarnowa”. Sześć dni później szanowne grono rajców jednogłośnie projekt przyjęło. Wspomniana uchwała rady z 13stycznia 1927 roku przewidywała przekazanie na cele muzeum dwóch pokoi na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Krakowskiej 12, będącej własnością tzw. funduszu teatralnego (dziś mało kto pamięta, że to przy Krakowskiej w Tarnowie stanąć miał teatr). Pomieszczenia muzealne wyremontowano, po czym Józef Jakubowski przeniósł doń archiwum miejskie wraz z przejętymi depozytami. Żywe zainteresowanie tarnowskiej prasy towarzyszyło czteromiesięcznym przygotowaniom do uroczystego otwarcia ekspozycji, które nastąpiło wobec zgromadzonych przedstawicieli władz miasta 4 czerwca1927roku. Tarnowianie zaś mogli zwiedzać wystawę od dnia następnego. Inwentarz „Muzeum Miasta Tarnowa” pozwala określić charakterystykę zbiorów. Największy był zespół dokumentów dotyczących historii miasta, ważną część zasobów stanowiły przedmioty związane z dziejami miasta. (pik – za muzeum.tarnow.pl itarnow.pl)

NOWA ODSŁONA!

tarnowski kurier kulturalny:- - - - -