Blog > Komentarze do wpisu

-> Press Foto w TCK

2 marca o godzinie 18.00 wernisażem w galerii Tarnowskiego Centrum Kultury otwarta została pokonkursowa wystawa fotografii prasowej, BZ WBK PRESS FOTO 2010. To już szósta edycja tego ogólnopolskiego konkursu skierowanego do fotografów prasowych, którego organizatorem jest Bank Zachodni WBK, a patronem medialnym dziennik „Rzeczpospolita”. - Konkurs ma za zadanie promować polską fotografię prasową w najlepszym wydaniu i – o czym możemy się przekonać – doskonale się z tego zadania wywiązuje. Bardzo się cieszymy, ze wystawa w końcu dotarła do naszego miasta – mówi Maria Chwałek, dyrektor Oddziału I Banku Zachodniego WBK w Tarnowie. Wystawa ta, to kilkadziesiąt niezwykłych fotografii zebranych w jednym miejscu, będących niekiedy wynikiem zbiegu okoliczności, co podkreśla Darek Majewski w rozmowie z redaktorem Tomaszem Wojciukiem - Światobrazu.pl. „Nigdy nie jesteś w stanie przewidzieć, czego będziesz świadkiem jutro. To jest nadzieja przede wszystkim dla fotografów newsowych i agencyjnych. Można zakładać, że już nigdy nic się nie zarobi, a tu bach – jako jedyny jesteś uczestnikiem czy obserwatorem niepowtarzalnego wydarzenia. Wyciągasz aparat, naciskasz spust migawki i twoje zdjęcia obiegają cały świat. W takich chwilach czujemy, że nasz profesjonalizm i szybkość nadal są bezcenne. To jest w tym wszystkim najpiękniejsze.” Tegoroczna edycja cieszyła się rekordowym zainteresowaniem ze strony fotoreporterów. Do biura konkursowego wpłynęło niemal siedem tysięcy prac nadesłanych przez 368 autorów w siedmiu kategoriach: „Społeczeństwo”, „Portret”, „Wydarzenia”, „Cywilizacja”, „Sport”, „Przyroda i Środowisko Naturalne” oraz po raz pierwszy w kategorii „Fotokast” – coraz bardziej popularnej, multimedialnej wersji fotoreportażu. Poza nagrodą główną, którą otrzymał Łukasz Ostalski, jury w składzie: Wojciech Druszcz – przewodniczący, Waldemar Kompała z „Rzeczpospolitej”, Wojciech Rzążewski z „Faktu", Wojciech Franus z „National Geographic” oraz Maciej Kosycarz z agencji Kosycarz Foto Press KFP, przyznało nagrody za pierwsze, drugie i trzecie miejsce w każdej kategorii - oddzielnie dla zdjęć pojedynczych i fotoreportaży oraz nagrodę dla najlepszego fotokastu. Nagrody specjalne przyznały również Bank Zachodni WBK – organizator konkursu oraz „Rzeczpospolita" – patron medialny. „Fotografia reporterska daje pierwszeństwo temu, co fotograf widzi. To nie oznacza, że fotoreporter nie myśli, ale że zawsze najpierw następuje wydarzenie, a później - myśl, kadr i naciśnięcie migawki. Żeby móc powiedzieć coś zdjęciem reporterskim, trzeba mieć nie tylko talent, ale i życiowe doświadczenie, trzeba najpierw coś przeżyć, żeby umieć coś zobaczyć i aby później opowiadać o tym innym. Taka fotografia przede wszystkim stawia pytania. Pytanie prowokuje człowieka, by się przy niej zatrzymał, zastanowił, coś w sobie uporządkował” – takie słowa wypowiedziała w wywiadzie dla serwisu Światobrazu.pl Monika Piotrowska, szefowa Instytutu Fotografii Pro Fotografia.


Nagrodzony fotoreportaż Krzysztofa Kocha przedstawia skutki powodzi, która nawiedziła Ropczyce w czerwcu ubiegłego roku. Po nagłych i bardzo obfitych opadach deszczu rzeka Wielopolanka zalała dużą część miejscowości. „Zasadą nagrody jest nie tylko wyróżnienie autora zdjęcia lub fotoreportażu, lecz również wsparcie w rozwiązywaniu problemów, o których opowiadają wybrane przez bank fotografie. Autor nagrodzonego fotoreportażu otrzymał od Banku Zachodniego WBK 10 tysięcy złotych. Taką samą kwotę fundacja banku przekazała gminie Wilków, która została najdotkliwiej doświadczona tegoroczną powodzią. Fundusze umożliwią dalsze działalność Ludowego Klubu Sportowego "Wilki", w którym trenuje piłkę nożną wiele dzieci z terenu gminy, oraz zakup nowego sprzętu sportowego.” – powiedział Grzegorz Adamski z biura prasowego Banku Zachodniego WBK.

Nagrodzone zdjęcie roku Łukasz Ostalskiego przedstawia Władimira Putina i Donalda Tuska podczas spotkania na molo w Sopocie, przy okazji uroczystości upamiętniających 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Autor zdjęcia otrzyma nagrodę główną konkursu – 15 tysięcy złotych. To samo zdjęcie zostało również uhonorowane pierwszą nagrodą w kategorii Wydarzenia – zdjęcie pojedyncze. Ponadto Łukasz Ostalski jest także autorem fotoreportażu o zawodach niepełnosprawnych kulturystów, który otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii Sport – fotoreportaż.
Kilka nagród tej edycji BZ WBK Press Foto otrzymała również Dorota Awiorko-Klimek z „Dziennika Wschodniego”, której prace zajęły drugie i trzecie miejsce w kategorii Społeczeństwo – zdjęcie pojedyncze oraz pierwsze miejsce w kategorii Cywilizacja – zdjęcie pojedyncze. Tę ostatnią nagrodę przyniosło jej zdjęcie mieszkańca zalanej w ubiegłym roku przez obfite deszcze Bogdanki.

Nowością tegorocznej edycji BZ WBK Press Foto jest pojawienie się kategorii fotokast, czyli multimedialnej wersji fotoreportażu. Nagrodę główną w tej kategorii zdobył Tomasz Pulsakowski za materiał o kolei transsyberyjskiej.
BZWBK Press Foto 2010 to już szósta edycja ogólnopolskiego konkursu skierowanego do fotografów prasowych, którego organizatorem jest Bank Zachodni WBK, a patronem medialnym dziennik „Rzeczpospolita”. Tegoroczna edycja cieszyła się rekordowym zainteresowaniem ze strony fotoreporterów. Do biura konkursowego wpłynęło niemal 7 tysięcy zdjęć oraz kilkadziesiąt fotokastów nadesłanych przez 368 autorów w siedmiu kategoriach: Społeczeństwo, Portret, Wydarzenia, Cywilizacja, Sport, Przyroda i środowisko naturalne oraz Fotokast.

Poza nagrodą główną, jury w składzie: Wojciech Druszcz – przewodniczący, Waldemar Kompała z „Rzeczpospolitej”, Wojciech Rzążewski z "Faktu", Wojciech Franus z „National Geographic” oraz Maciej Kosycarz z agencji Kosycarz Foto Press KFP, przyznało również nagrody za pierwsze, drugie
i trzecie miejsce w każdej kategorii - oddzielnie dla zdjęć pojedynczych i fotoreportaży oraz nagrodę dla najlepszego fotokastu. Nagrody specjalne przyznały również Bank Zachodni WBK – organizator konkursu oraz "Rzeczpospolita" – patron medialny. Łączna pula nagród w 6. edycji konkursu wyniosła 110 tysięcy złotych.

Wręczenie nagród laureatom odbędzie się 17 czerwca w Warszawie podczas uroczystej gali w galerii Zachęta, a nagrodzone prace będzie można oglądać podczas wystaw pokonkursowych, które od lipca będą prezentowane w całej Polsce. Na trasie wystaw BZ WBK Press Foto 2010 znajdą się takie miasta, jak: Leszno, Połczyn Zdrój, Kłodzko, Warszawa, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Rzeszów, Kalisz, Radom, Kraków, Zakopane, Zamość, Kielce, Lublin, Toruń, czy Sanok. Organizator konkursu przygotuje trzy komplety wystawy, co umożliwi prezentację nagrodzonych zdjęć w ponad 25 miastach. Wystawy użyczane są nieodpłatnie.


na podstawie materiałów organizatorów
Ryszard Zaprzałka


foto by Paweł Topolski
piątek, 11 marca 2011, tarnowski_kurier_kulturalny

Polecane wpisy

  • -> Paleta Marty Odbierzychleb

    Malarstwo „pani od polskiego” to przede wszystkim kwiaty, pejzaże i ostatnio portrety. Aktualnie oglądać je można w nauczycielskiej Galerii „P

  • -> Cztery kobiety - cztery nie - pokoje...

    Zupełnie wyjątkowy charakter miał ostatni w tym roku wernisaż w Galerii Miejskiej BWA, zlokalizowanej pod znanym wszystkim miłośnikom sztuki adresem czyli dworc

  • -> Najstarsze istniejące...

    Tarnów ma najstarsze w Polsce muzeum diecezjalne. Placówkę założył w 1888 r. ks. Józef Bąba. W ten sposób uratował wiele bezcennych dzieł. Muzeum mieści się przZnajdziesz nas w Google+
WSPARCIE DLA MATYSKA


Pegazem po Tarnowie 512

Tarnowski Teatr kończy sezon bez personalnych rewolucji. W nowy wejdzie z odrobinę mniejszym zespołem - aktorzy Jolanta Januszówna i Jerzy Ogrodnicki przechodzą na emeryturę. E. Pietrowiak, dyrektor artystyczna tarnowskiej sceny, bacznie przygląda się absolwentom szkół teatralnych, ale na razie nie zamierza powiększać etatowego zespołu. Gotowa jest też lista osób, które mają tworzyć reaktywowaną po latach Radę Artystyczną Teatru Solskiego. W jej składzie znajdą się m.in. aktorzy tarnowskiej sceny oraz… M. Smolis, związany z warszawskim Teatrem Syrena. Za nami również Debata Finałowa pomiędzy II LO i XVI LO, której przewodnią tezą był: „Tarnów to miasto sprzyjające młodym ludziom”. Całość tego oryginalnego projektu edukacyjnego (współfinansowany przez Szwajcarię), realizowanego w Tarnowie, to głównie zasługa stosunkowo młodego tarnowskiego Stowarzyszenia KANON, któremu przewodzą Iwona i Dariusz Snopkowscy. Zgodnie ze zasadą przyjętą w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej, na godzinę przed pojedynkiem odbyło się losowanie stron. XVI LO przypadło bronienie tezy, II LO natomiast jej oskarżanie. A w Loży mędrców zasiedli m.in. prezydent Tarnowa R. Ścigała, redaktor naczelny Temi T. Bałchanowski i szef Działu promocji Radia RDN Małopolska M. Biedroń. Stosunkiem głosów 2:5 (małe punkty: 728:807) Loża opowiedziała się po stronie opozycji w tej debacie czyli II LO. Tym samym tytuł Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej przypadł II Liceum Ogólnokształcącemu, XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej zdobyło drugie miejsce. Należy przypomnieć, iż trzecie miejsce w rozgrywkach zajął Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie. Już teraz Organizatorzy zapraszają na UROCZYSTĄ GALĘ w tarnowskim teatrze planowaną na 18-go czerwca, na której nastąpi wręczenie Pucharu Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, medali oraz pamiątkowych prezentów dla wszystkich uczestników projektu. Już po raz drugi w Tarnowie, w ramach obchodów Światowego Dnia Rozwoju Kultury, odbyła się „Doba Dla Kultury”. W trakcie „Doby” w dniach 31 maja (piątek) – 1 czerwca (sobota) można było, m.in.: zwiedzić kabiny projekcyjne Kina Marzenie, zobaczyć scenę „z drugiej strony” w tarnowskim Teatrze, spotkać się z M. Świetlickim i wziąć udział w koncercie „Świetlików” w Pałacyku Strzeleckim. Ponadto, spotkać się z postaciami z bajek na pikniku dla najmłodszych w Parku Strzeleckim, wziąć udział w warsztatach radiowych i telewizyjnych, uczestniczyć w próbie warsztatów wokalnych w TCK, zwiedzić introligatornię i dział starodruków MBP, zobaczyć wystawy w BWA, Muzeum Etnograficznym, siedzibie ZPAP, Galerii Aniołowo, Izbie Pamięci Światowego Związku Żołnierzy AK, zwiedzić Dworek Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. We wszystkich instytucjach biorących udział w „Dobie dla Kultury” można było zbierać okolicznościowe „stemple uczestnika”. Dla najaktywniejszych przewidziano nagrody. Miniony tydzień zakończył pierwszo czerwcowy, niestety deszczowy, blok imprez związanych z Dniem Dziecka, którego artystyczną dominantą był rozpoczynający się właśnie tego dnia w tarnowskim teatrze V Festiwal Spektakli Dziecięcych Mała Talia. Blisko 5000 dzieci z regionu tarnowskiego będzie miało okazję zobaczyć 5 tytułów zaprezentowanych przez aktorów z Rzeszowa, Częstochowy, Rabki i Tarnowa. Kończąc odnotujmy jeszcze symboliczną wizytę w Tarnowie najstarszego ocalałego z getta tarnowskiego Żyda 87 – letniego Leo Kleina…Z cyklu o tym i owym 162 czyli urodziny województwa...

Onegdaj, w sobotę województwo tarnowskie obchodziłoby 38. urodziny. Obchodziłoby, gdyby nie przestało istnieć. Stało się tak w wyniku reformy administracyjnej z 1stycznia1999 roku. W tym momencie na jego terenie mieszkało ponad 700 tys. ludzi. Dokładnie 1 czerwca 1975 Tarnów stał się stolicą nowo utworzonego województwa tarnowskiego. Graniczyło ono z województwami: krakowskim, kieleckim, tarnobrzeskim, rzeszowskim, krośnieńskim i nowosądeckim. 86 lat temu, dokładnie 4 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Miejskiego. Józef Jakubowski, drugi zastępca burmistrza Juliana Kryplewskiego, 7 stycznia 1927 roku złożył Radzie Miejskiej propozycję powołania „Muzeum Miasta Tarnowa”. Sześć dni później szanowne grono rajców jednogłośnie projekt przyjęło. Wspomniana uchwała rady z 13stycznia 1927 roku przewidywała przekazanie na cele muzeum dwóch pokoi na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Krakowskiej 12, będącej własnością tzw. funduszu teatralnego (dziś mało kto pamięta, że to przy Krakowskiej w Tarnowie stanąć miał teatr). Pomieszczenia muzealne wyremontowano, po czym Józef Jakubowski przeniósł doń archiwum miejskie wraz z przejętymi depozytami. Żywe zainteresowanie tarnowskiej prasy towarzyszyło czteromiesięcznym przygotowaniom do uroczystego otwarcia ekspozycji, które nastąpiło wobec zgromadzonych przedstawicieli władz miasta 4 czerwca1927roku. Tarnowianie zaś mogli zwiedzać wystawę od dnia następnego. Inwentarz „Muzeum Miasta Tarnowa” pozwala określić charakterystykę zbiorów. Największy był zespół dokumentów dotyczących historii miasta, ważną część zasobów stanowiły przedmioty związane z dziejami miasta. (pik – za muzeum.tarnow.pl itarnow.pl)

NOWA ODSŁONA!

tarnowski kurier kulturalny:- - - - -