Blog > Komentarze do wpisu

-> Podwójny wernisaż w BWA

11 marca o godz. 18:30 w swojej nowej siedzibie na Dworcu PKP Galeria Miejska BWA otworzyła dwie wystawy – pierwsza z nich, zatytułowana „Tożsamość” jest ekspozycją prac pedagogów Katedry Komunikacji Wizualnej ASP w Łodzi, uzupełniona o wernisaż prac studentów tej uczelni w tarnowskim „Plastyku”. Zobaczyć można prace Moniki Krygiel, Janusza Antoszczyka, Jacka Czekańskiego (tarnowianina z wyboru), Tomasza Musiała i Marka Saka (tarnowianina z urodzenia). Dominują wśród nich grafika i malarstwo, powstałe w sześciu pracowniach katedry. Druga ekspozycja – to wystawa pokonkursowa 6 Międzynarodowego Biennale Miniatury, pod patronatem Ośrodka Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie, co dwa lata goszcząca w Tarnowie. Biennale Miniatury jest pokonkursową wystawą zbiorową. W częstochowskim biennale technika prac jest dowolna, między sobą rywalizują profesjonaliści, profesorowie i studenci. Ograniczeniem jest jednak format prac : 10 na 10cm. Miniatury są przysyłane z całego świata – w tym roku 838 prac, 296 autorów z 35 krajów. Jury zakwalifikowało na wystawę 202 prace, 110 autorów. Przyznano 4 nagrody regulaminowe i trzy wyróżnienia honorowe. Zdawałoby się, że 10 cm x 2 to niewielkie pole do popisu, tymczasem bardzo bogata jest różnorodność form i treści prezentowanych prac. Większość miniatur to abstrakcyjne kompozycje, wykonane w formie grafik, fotografii, rysunków i kolaży. Aby uchwycić szczegół trzeba podejść bardzo blisko, niekiedy wręcz przydałoby się szkło powiększające. Jedna z definicji miniatury mówi, że to forma reprezentacji jakiejś większej całości. Rzeczywiście są one, jak okienka, przez które zajrzeć można w duszę artysty… Wizualny charakter naszych czasów powoduje, iż projektowanie graficzne stało się bardzo ważnym czynnikiem kształtującym otoczenie. Uniwersalizm percepcji sprawia, iż design funkcjonuje ponad wszelkimi podziałami. Poszczególne specjalizacje projektowania graficznego odgrywają ważną rolę w szerokim obszarze komunikacji wizualnej, bowiem wszystkie wysyłają odpowiednio zaprojektowany graficznie komunikat. Informacja trafia do wielu odbiorców o zróżnicowanym statusie społecznym, różnej percepcji i poziomie intelektualnym. Odbiorcy najczęściej nie wiedzą, kto jest autorem projektu znaku graficznego, logotypu, winiety gazety, grafiki opakowania, plakatu, identyfikacji graficznej czy grafiki strony internetowej. Efekt pracy grafika projektanta po wejściu projektu w życie zazwyczaj staje się anonimowy.
Aktualnie prezentowana w dworcowej galerii wystawa ma na celu m.in. uświadomić rolę komunikacji wizualnej w otaczającej nas rzeczywistości, oraz przybliżyć dokonania jej wykładowców, którzy wykształcili i kształcą wielu działających twórczo polskich grafików projektantów. Obie wystawy czynne będą do 10 kwietnia. Oto autorzy „Tożsamości” i laureaci Biennale:

Monika Krygier
Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom na Wydziale Wzornictwa. Stopień doktora na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie ze specjalnością – komunikacja wizualna. W 1993 roku zaczyna pracę w ASP w Łodzi w Pracowni Kształtowania Formy Produktu i asystuje w zajęciach z historii sztuki i analizy formy plastycznej. Od 2001 do 2008 kieruje w/w pracownią przekształconą w Pracownię Kompozycji Plastycznej. W latach 1991 – 2001 pracuje w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej. Od 1997 do 2001 roku prowadzi gościnnie zajęcia (Plastisches Gestalten) dla studentów III roku architektury w Moguncji w Niemczech.
Od 2008 - prowadzi pracownię Komunikacji Wizualnej I na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz ASP. Prowadzi też wykłady z analizy formy plastycznej na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi oraz na studiach podyplomowych w PŁ.
2001-2005 - prodziekan ds. studenckich Wydziału Form Przemysłowych ASP w Łodzi. Twórczość z zakresu malarstwa, grafiki wydawniczej i książki artystycznej oraz aranżacji przestrzennej ekspozycji w galeriach i muzeach.

Janusz Antoszczyk
Studia w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi w latach 1981-1987 na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Dyplom w zakresie projektowania ubioru i malarstwa. Od 1992r.nauczyciel akademicki w ASP w Łodzi, na Wydziale Form Przemysłowych.
Od 2003 roku zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz. Kierownik Katedry Komunikacji Wizualnej. Prowadzi Pracownię Malarstwa. Formy wypowiedzi artystycznej: malarstwo, grafika, rysunek.

Jacek Czekański
Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Grafiki z projektowania wydawnictw, fotografii i filmu i malarstwa. Ważniejsze realizacje projektowe: Miesięcznik Kino 140 edycji, miesięcznik Nasz Powiat Zgierski, Gol - tygodnik piłkarski,(współudział w projekcie i realizacji), Dążenia - kwartalnik ewangelicki w Łodzi, Fibres and Textiles in Eastern Europe (projekt zbiorowy), Teatrino - fundacja „Sztuka Leczy”. Projekty dla ASP w Łodzi i PWSFTV i T.

Tomasz Musiał
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Obecnie asystent w Pracowni Malarstwa i Rysunku na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz ASP w Łodzi. W 2010 r. uzyskał stopień doktora. W 2006 r. nagrodzony przez Alexander S. Onassis Public Benefit Foundation w Atenach w 1 International Competition for the Composition of Original Painting. Ponadto nagrody na XII Ogólnopolskim Salonie Plastyki „EGERIA 2004” (2004), Nagroda Rektora ASP w Łodzi (2004), Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko”(2008) oraz Festiwalu Sztuki Młodych „Przeciąg” w Szczecinie (2009).Laureat Stypendium artystycznego Wojewody Częstochowskiego (1992) oraz dwukrotnie Prezydenta Miasta Częstochowy (1999, 2003).

Marek Sak
Urodzony w Tarnowie w 1960 roku. Studia w PWSSP w Łodzi na Wydziale Grafiki. Obecnie zajmuje się dydaktyką w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz. Zainteresowania twórcze obejmują grafikę, malarstwo i rzeźbę. Urodził się w 1960 roku w Tarnowie. Jest absolwentem Tarnowskiego Liceum Sztuk Plastycznych. W roku 1989 ukończył studia w PWSSP (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Łodzi. Studiował na Wydziale Grafiki; drzeworyt u Andrzeja Bartczaka, rysunek u Leszka Rózgi. Dyplom uzyskał w Pracowni Technik Litograficznych u Jerzego Grabowskiego. Obecnie pracuje w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi oraz w Uniwersytecie Łódzkim. Zajęcia ze studentami ma też w innych, prywatnych uczelniach. Oprócz działalności pedagogicznej zajmuje się twórczością artystyczną. Maluje olejno, rysuje, rzeźbi, uprawia litografie i inne techniki graficzne. Na swoim koncie posiada ogromny dorobek artystyczny (kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych). Swoje prace prezentował i prezentuje zarówno w kraju jak i za granicą. Jest członkiem Stowarzyszenia Artystów św. Jerzego i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórczego "Wiklina".
Jego twórczość trudno jest zakwalifikować do jakiegokolwiek kierunku w sztuce, również sam z żadnym się nie utożsamia. Postrzega się ją dwukierunkowo, jakby istniały w niej dwa zupełnie odmienne przeciwstawne sobie nurty: z jednej strony realistycznie ujmowany pejzaż, a z drugiej przedstawiany w formach abstrakcyjnych „świat sennych marzeń i erotycznych skojarzeń”, świat symboli, groteski i metafor.


* * *

W dniu 12.06.2010 w Ośrodku Promocji Kultury "Gaude Mater" w Częstochowie rozstrzygnięto etap konkursowy – kwalifikacji prac na wystawę 6. Międzynarodowego Biennale Miniatury.
Na szóstą edycję konkursu nadesłano ogółem 838 prac, 296 autorów z 35 krajów.

Komisja konkursowa w składzie:
-  prof. Rafał Strent – przewodniczący (Warszawa)
-  prof. Dorothea Fleiss (Niemcy)
-  dr Zuzana Gazikova (Słowacja)
-  prof. Leszek Misiak (Kraków)
-  art. fotografik Jerzy Piątek (Kielce)

postanowiła zakwalifikować na wystawę 202 prace, 110 autorów i przyznać 4 nagrody regulaminowe oraz 3 wyróżnienia honorowe:

–  Grand Prix konkursu ufundowane przez Prezydenta Miasta Częstochowy: JAROSŁAW GRULKOWSKI (Polska) za zestaw trzech prac Gra /grafit i węgiel na papierze/

Rocznik 1983. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom zrobił w pracowni prof. Wojciecha Lupy, prof. Eugeniusza Geta-Stankiewicza oraz pracowni prof. Andrzeja Basaja. Zdobywca nagrody dla Młodego Artysty na Międzynarodowym Konkursie Rysunku we Wrocławiu w 2006 roku, Zdobywca I nagrody w konkursie Dialogu w 2007 roku w kategorii: rysunek, stypendysta Urzędu Miejskiego Wrocławia 2007/2008. W wolnych chwilach najchętniej rysuje. Swoje rysunki grupuje w cykle, np. „W półmroku”, „Strange fruit”, „Odnaleźć porządek”, „Ściany płaczą” oraz „Fragmenty”.

–   I Nagroda 
     GRAŻYNA KULIKOWSKA-ANTCZAK (Polska)
     za zestaw trzech prac Promienie /mezzotinta/

–  II Nagroda
    JOSE APAZA (Meksyk)
    za pracę Formas evocativas  /rysunek/

– III Nagroda
   AGNIESZKA PÓŁROLA-KOĆWIN (Polska)
   za zestaw trzech prac bez tytułu /druk cyfrowy/

Wyróżnienia honorowe:
Arkadiusz Gepchard, Natalia Romaniuk, Małgorzata Strzelec.
czwartek, 17 marca 2011, tarnowski_kurier_kulturalny

Polecane wpisy

  • -> Paleta Marty Odbierzychleb

    Malarstwo „pani od polskiego” to przede wszystkim kwiaty, pejzaże i ostatnio portrety. Aktualnie oglądać je można w nauczycielskiej Galerii „P

  • -> Cztery kobiety - cztery nie - pokoje...

    Zupełnie wyjątkowy charakter miał ostatni w tym roku wernisaż w Galerii Miejskiej BWA, zlokalizowanej pod znanym wszystkim miłośnikom sztuki adresem czyli dworc

  • -> Najstarsze istniejące...

    Tarnów ma najstarsze w Polsce muzeum diecezjalne. Placówkę założył w 1888 r. ks. Józef Bąba. W ten sposób uratował wiele bezcennych dzieł. Muzeum mieści się przZnajdziesz nas w Google+
WSPARCIE DLA MATYSKA


Pegazem po Tarnowie 512

Tarnowski Teatr kończy sezon bez personalnych rewolucji. W nowy wejdzie z odrobinę mniejszym zespołem - aktorzy Jolanta Januszówna i Jerzy Ogrodnicki przechodzą na emeryturę. E. Pietrowiak, dyrektor artystyczna tarnowskiej sceny, bacznie przygląda się absolwentom szkół teatralnych, ale na razie nie zamierza powiększać etatowego zespołu. Gotowa jest też lista osób, które mają tworzyć reaktywowaną po latach Radę Artystyczną Teatru Solskiego. W jej składzie znajdą się m.in. aktorzy tarnowskiej sceny oraz… M. Smolis, związany z warszawskim Teatrem Syrena. Za nami również Debata Finałowa pomiędzy II LO i XVI LO, której przewodnią tezą był: „Tarnów to miasto sprzyjające młodym ludziom”. Całość tego oryginalnego projektu edukacyjnego (współfinansowany przez Szwajcarię), realizowanego w Tarnowie, to głównie zasługa stosunkowo młodego tarnowskiego Stowarzyszenia KANON, któremu przewodzą Iwona i Dariusz Snopkowscy. Zgodnie ze zasadą przyjętą w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej, na godzinę przed pojedynkiem odbyło się losowanie stron. XVI LO przypadło bronienie tezy, II LO natomiast jej oskarżanie. A w Loży mędrców zasiedli m.in. prezydent Tarnowa R. Ścigała, redaktor naczelny Temi T. Bałchanowski i szef Działu promocji Radia RDN Małopolska M. Biedroń. Stosunkiem głosów 2:5 (małe punkty: 728:807) Loża opowiedziała się po stronie opozycji w tej debacie czyli II LO. Tym samym tytuł Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej przypadł II Liceum Ogólnokształcącemu, XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej zdobyło drugie miejsce. Należy przypomnieć, iż trzecie miejsce w rozgrywkach zajął Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie. Już teraz Organizatorzy zapraszają na UROCZYSTĄ GALĘ w tarnowskim teatrze planowaną na 18-go czerwca, na której nastąpi wręczenie Pucharu Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, medali oraz pamiątkowych prezentów dla wszystkich uczestników projektu. Już po raz drugi w Tarnowie, w ramach obchodów Światowego Dnia Rozwoju Kultury, odbyła się „Doba Dla Kultury”. W trakcie „Doby” w dniach 31 maja (piątek) – 1 czerwca (sobota) można było, m.in.: zwiedzić kabiny projekcyjne Kina Marzenie, zobaczyć scenę „z drugiej strony” w tarnowskim Teatrze, spotkać się z M. Świetlickim i wziąć udział w koncercie „Świetlików” w Pałacyku Strzeleckim. Ponadto, spotkać się z postaciami z bajek na pikniku dla najmłodszych w Parku Strzeleckim, wziąć udział w warsztatach radiowych i telewizyjnych, uczestniczyć w próbie warsztatów wokalnych w TCK, zwiedzić introligatornię i dział starodruków MBP, zobaczyć wystawy w BWA, Muzeum Etnograficznym, siedzibie ZPAP, Galerii Aniołowo, Izbie Pamięci Światowego Związku Żołnierzy AK, zwiedzić Dworek Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. We wszystkich instytucjach biorących udział w „Dobie dla Kultury” można było zbierać okolicznościowe „stemple uczestnika”. Dla najaktywniejszych przewidziano nagrody. Miniony tydzień zakończył pierwszo czerwcowy, niestety deszczowy, blok imprez związanych z Dniem Dziecka, którego artystyczną dominantą był rozpoczynający się właśnie tego dnia w tarnowskim teatrze V Festiwal Spektakli Dziecięcych Mała Talia. Blisko 5000 dzieci z regionu tarnowskiego będzie miało okazję zobaczyć 5 tytułów zaprezentowanych przez aktorów z Rzeszowa, Częstochowy, Rabki i Tarnowa. Kończąc odnotujmy jeszcze symboliczną wizytę w Tarnowie najstarszego ocalałego z getta tarnowskiego Żyda 87 – letniego Leo Kleina…Z cyklu o tym i owym 162 czyli urodziny województwa...

Onegdaj, w sobotę województwo tarnowskie obchodziłoby 38. urodziny. Obchodziłoby, gdyby nie przestało istnieć. Stało się tak w wyniku reformy administracyjnej z 1stycznia1999 roku. W tym momencie na jego terenie mieszkało ponad 700 tys. ludzi. Dokładnie 1 czerwca 1975 Tarnów stał się stolicą nowo utworzonego województwa tarnowskiego. Graniczyło ono z województwami: krakowskim, kieleckim, tarnobrzeskim, rzeszowskim, krośnieńskim i nowosądeckim. 86 lat temu, dokładnie 4 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Miejskiego. Józef Jakubowski, drugi zastępca burmistrza Juliana Kryplewskiego, 7 stycznia 1927 roku złożył Radzie Miejskiej propozycję powołania „Muzeum Miasta Tarnowa”. Sześć dni później szanowne grono rajców jednogłośnie projekt przyjęło. Wspomniana uchwała rady z 13stycznia 1927 roku przewidywała przekazanie na cele muzeum dwóch pokoi na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Krakowskiej 12, będącej własnością tzw. funduszu teatralnego (dziś mało kto pamięta, że to przy Krakowskiej w Tarnowie stanąć miał teatr). Pomieszczenia muzealne wyremontowano, po czym Józef Jakubowski przeniósł doń archiwum miejskie wraz z przejętymi depozytami. Żywe zainteresowanie tarnowskiej prasy towarzyszyło czteromiesięcznym przygotowaniom do uroczystego otwarcia ekspozycji, które nastąpiło wobec zgromadzonych przedstawicieli władz miasta 4 czerwca1927roku. Tarnowianie zaś mogli zwiedzać wystawę od dnia następnego. Inwentarz „Muzeum Miasta Tarnowa” pozwala określić charakterystykę zbiorów. Największy był zespół dokumentów dotyczących historii miasta, ważną część zasobów stanowiły przedmioty związane z dziejami miasta. (pik – za muzeum.tarnow.pl itarnow.pl)

NOWA ODSŁONA!

tarnowski kurier kulturalny:- - - - -