Blog > Komentarze do wpisu

-> National Geographic Polska w Tarnowie

29 września 2010 r. Tarnowskie Centrum Kultury wspólnie z magazynem National Geographic Polska zaprosiło  na wernisaż wyjątkowej wystawy fotograficznej prezentującej 30 najlepszych zdjęć nagrodzonych podczas pięciu edycji WIELKIEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO. Gośćmi wernisażu byli dwaj laureaci Konkursu: Marcin Osman (autor zdjęć "Bardzo zimno") i Jarosław Jaroszuk (autor zdjęć "Tatry"). Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic począwszy od pierwszej edycji, zorganizowanej w 2005 r., cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno wśród profesjonalnych fotografów jak i amatorów. Do tej pory zdjęcia nagradzane i wyróżniane w poszczególnych edycjach konkursu można było obejrzeć na łamach magazynu National Geographic Polska. Teraz 30 najlepszych konkursowych fotografii zaprezentujemy na planaszach o rozmiarach 90 x 60 cm. Wśród zdjęć będzie można zobaczyć m.in. fotografię ‘Parque Nacional Puyehue’ autorstwa Roberta Rajnera, zdobywcy GRAND PRIX pierwszej edycji konkursu w 2005 r.; słynne zdjęcie ‘Bielik’ pokazujące wzlatującego w śnieżycy orła bielika, autorstwa Antoniego Kasprzaka, który zwyciężył drugą edycję konkursu w 2006 r.; fotografię Światosława Wojtkowiaka ‘W podróży’, laureata trzeciej edycji konkursu w 2007 r.; czy też zdjęcia rekordzisty Wielkiego Konkursu Fotograficznego Pawła Młodkowskiego, nagrodzonego w trzech edycjach – w 2006, 2007 i 2008 r., za zdjęcia ‘Słoń niewolnik własnej potęgi’, ‘Oczy rolnika na świat’ oraz ‘Po żniwach’. Na wystawie nie zabraknie również fotoreportażu ‘Salary man’, za który Jakub Kamiński zdobył tytuł GRAND PRIX zeszłorocznego konkursu. National Geographic to magazyn nieodłącznie kojarzący się z wyjątkową fotografią. Niemal od początku swego istnienia wyznacza najwyższe standardy w tej dziedzinie sztuki – pracują dla niego najwybitniejsi fotografowie świata. Bazując na wiedzy i doświadczeniu Towarzystwa National Geographic, pięć lat temu polska edycja magazynu zorganizowała Wielki Konkurs Fotograficzny. W sumie do 5. edycji konkursu nadesłano ponad 250 tysięcy zdjęć, co czyni z konkursu najważniejsze i najbardziej prestiżowe fotograficzne wydarzenie roku. Prace w kategoriach: krajobraz, zwierzęta, ludzie, fotoreportaż oceniane są przez jury, którego członkami są cenieni w Polsce i za granicą fotografowie. W skład jury dotychczasowych edycji konkursu wchodzili między innymi Sławomir Idziak (operator filmowy), Tomasz Tomaszewski (fotograf), Tomasz Bagiński (twórca animacji komputerowych), Tomasz Sikora (fotograf) czy Krzysztof Krauze (reżyser filmowy). W tegorocznej 6. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska jury oceniło ponad 48 tysięcy zdjęć. Zwycięskie fotografie trafiły do październikowego National Geographic Polska. Wręczenie nagród nastąpiło podczas uroczystej Gali Finałowej, 30 września 2010 r. w Teatrze Capitol w Warszawie.(kliknij w zdjęcie, by przejść do galerii)


Jury w składzie: Tomasz Tomaszewski, Tomasz Sikora, Piotr Andrews, Grzegorz Leśniewski, Rafał Milach, Martyna Wojciechowska i Wojciech Franus, Grand Prix przyznało pracy „Niñas” autorstwa Izabeli Perez Harriette z Warszawy. Zdjęcia zwyciężyło też w kategorii „Ludzie”.

Czerwiec 2009 r., miejscowość Boca de Yumuri niedaleko Baracoa na Kubie. Po występie grupa gościnnie koncertujących tu muzyków kubańskich wraz ze znajomymi (wśród których znalazłam się i ja) zasiadła w barze przy plaży, beztrosko bawiąc się, grając i śpiewając. Przyciągnęło to do nas miejscową dzieciarnię. Dwie dziewczynki bez śladu onieśmielenia dosiadły się do naszego stolika, słuchając muzyki i komentując między sobą poczynania artystów i ich znajomych obcokrajowców”.

Oto laureaci Wielkiego Konkursu Fotograficznego
 
KATEGORIA: LUDZIE

Wyróżnienie
Maciej Cieślak
, „Odpoczynek na sawannie”
„Kenia, Laikipia, kwiecień 2010 r. W okresie suszy młodzi masajscy wojownicy przemierzają sawannę w poszukiwaniu świeżych pastwisk dla bydła. W wolnym czasie chłopcy rywalizują „w podskokach”. Podskoki to jeden z najważniejszych elementów tradycyjnego tańca masajskiego”.

Wyróżnienie
Jacek Szydłowski
, „Z Przystanku”
„Ostatni dzień festiwalu Przystanek Woodstock 2010. Jeden z uczestników imprezy odpoczywa na polu biwakowym. Siedzi w trabancie ozdobionym krowimi łatami. Za kilka godzin wyjedzie z Kostrzyna wraz z przyjaciółmi, którzy poruszają się identycznie pomalowanym wartburgiem”.

KATEGORIA: ZWIERZĘTA

Pierwsze miejsce
Radosław Kołpowski
, „Małpia twarz”
„Sierpień 2006 r., boliwijska Amazonia, okolice wioski Novos Reyes nad rzeką Beni. Podczas wyprawy Polskiej Ekspedycji Amazońskiej wybrałem się z jej kierownikiem Marcinem Obałką na zdjęcia. Noc to świetna pora na fotografowanie owadów, którym się pasjonuję. Zdjęcie przedstawia pająka wiszącego na nici.  Niestety, nie znalazłem żadnych informacji pozwalających mi zidentyfikować ten gatunek, dlatego na własny użytek nazwałem go Małpią Twarzą”.

Wyróżnienie
Mirosława Kurowska
, „Huragan i hipopotamy”
„Wrzesień 2009 r., Uganda. Wypływam małą łodzią do wodospadów Murchisona na Nilu. Zaczyna kropić deszcz, który szybko przeradza się w ścianę wody. Nasza łódź, miotana wiatrem, przechyla się niebezpiecznie. Rejestruję ucieczkę przed nawałnicą pary hipopotamów”.

Wyróżnienie
Jan Paw
, „Taniec chochlików”
„Te zielone esy-floresy wykreśliły... świetliki świętojańskie (Lampyris noctiluca). Długi czas ekspozycji pozwolił uwiecznić taneczne poczynania samców wabionych przez potencjalne partnerki. Miejscem takich corocznych spektakli jest skraj lasu. Zdjęcie wykonane w Alwerni w lipcu 2010 r.”.

KATEGORIA: KRAJOBRAZ

Pierwsze miejsce
Bartosz Stróżyński
, „Sjesta”
„Antarktyda, 2009 r. Na dryfującej niewielkiej górze lodowej, na tle ośnieżonego pasma górskiego, widać sjestującą parę fok, a pod nią mieniącą się formację lodową, otoczoną mrocznymi wodami Antarktydy. Zdjęcie zrobiono techniką >>pół na pół<<”.

Wyróżnienie
Paweł Kotarski,
„Thailand. Pattaya”
„W Pattayi deszcz spada codziennie punktualnie o 1:00 w nocy. Raz jednak sprawił niespodziankę, zalewając ruchliwą ulicę wczesnym wieczorem”.
 
Wyróżnienie
Marcin Kucharski
, „Cisza”
„Wspinaczka przez las powykręcanych sosen  zawiodła mnie na przełęcz. Mosuo znad jeziora Lugu wolą wiosłować niż włóczyć się po górach. Ja chciałem zobaczyć ich świat z innej perspektywy. Tam w dole, na niezmąconej tafli wody, spało stado łodzi. Zdjęcie powstało w Chinach na granicy prowincji Syczuan i Junnan w 2009 r.”.

KATEGORIA: FOTOREPORTAŻ

Pierwsze miejsce
Agata Pietroń
, „Rap z Konga”
„Jest to historia młodych ludzi z regionu objętego od dwóch dekad krwawym konfliktem zbrojnym. Od 10 miesięcy, odkąd sytuacja nieco się poprawiła, próbują cieszyć się życiem. Śpiewają jednak o jedynej rzeczywistości, którą znają: o wojnie, głodzie, przemocy. Na koncertach czują się lepsi i ważniejsi; mają też szansę zarobić kilka dolarów”.
 
Wyróżnienie
Maciej Dakowicz
, „Cardiff nocą”
„Cardiff to stolica Walii. W młodym i dynamicznym 300-tysięcznym mieście skupia się życie nocne całego regionu. Ludzie spotykają się tu w sobotni wieczór w centrum miasta w jednym tylko celu – żeby imprezować. Ulica staje się miejscem zdarzeń w ich życiu ważnych i błahych, tłem rozmaitych perypetii życiowych. Zdjęcia powstały między listopadem 2008 a marcem 2010 r.”.

Wyróżnienie
Jacek Szydłowski
, „Fala”
„22 maja ponad 90 proc. gminy Wilków znalazło się pod wodą. Tysiące ludzi musiało opuścić domy. Fotografowałem powodzian w czasie ewakuacji. Towarzyszyłem im też, kiedy wracali do zalanych gospodarstw, by ratować pozostawione zwierzęta i resztki dobytku. Po miesiącu woda opadła i odsłoniła ogrom strat. Sprzątanie tej gminy będzie trwać jeszcze długo”.

KATEGORIA: PEJZAŻ POLSKI

Pierwsze miejsce
Jakub Połomski
, „Beskidzka arkadia”
„Zdjęcie zostało wykonane w kwietniu 2007 r. w Koniakowie (Beskid Śląski). Fotografia przedstawia zabudowania widoczne ze szczytu góry Ochodzita tuż przed zachodem słońca. Ludowa legenda głosi, iż szczyt należało obchodzić, bo często przesiadywali na nim zbójnicy – stąd nazwa”.

Wyróżnienie
Radosław Dybała
, „Gdańsk nocą”
„Gdańsk, 1 sierpnia 2010 r. Lśniąca światłem panorama gdańskiej Starówki z pięknym żurawiem, delikatnie mieniąca się swym odbiciem w Motławie, zachęcała do uwiecznienia na matrycy. Ujęcie to oddaje niepowtarzalną atmosferę miasta”.

Wyróżnienie
Jacek Niewczas
, „Zima ”
„Luty 2008 r. – mroźny ranek w rejonie miejscowości Kucerz pomalował krajobraz na skraju starorzecza Regi, objętego systemem ochrony przyrody Natura 2000. Lodowa szadź nadaje zwykłym przydrożnym drzewom osobliwy majestat”.

JURY

Tomasz Tomaszewski: konsultant generalny magazynu National Geographic Polska, przewodniczący jury.
Tomasz Sikora: juror z ramienia Panasonic, jeden z najważniejszych polskich fotografów reklamowych i kreacyjnych.
Piotr Andrews: fotoreporter wojenny, nominowany do nagrody Pulitzera 1996 r. za zdjęcie masakry w Sarajewie.
Grzegorz Leśniewski: jedyny Polak biorący udział w projekcie Wild Wonders of Europe, ukazującym dziedzictwo przyrodnicze naszego kontynentu.
Rafał Milach: fotograf dokumentalny, członek austriackiej agencji Anzenberger, publikował m.in. w Time, Newsweek, Die Zeit.
Martyna Wojciechowska: redaktor naczelna National Geographic Polska.
Wojciech Franus: kierownik działu graficznego National Geographic Polska.


na podstawie materiałów TCK
i National Geographic Polska
Ryszard Zaprzałka


foto by Paweł Topolskiśroda, 06 października 2010, tarnowski_kurier_kulturalny

Polecane wpisy

  • -> Paleta Marty Odbierzychleb

    Malarstwo „pani od polskiego” to przede wszystkim kwiaty, pejzaże i ostatnio portrety. Aktualnie oglądać je można w nauczycielskiej Galerii „P

  • -> Cztery kobiety - cztery nie - pokoje...

    Zupełnie wyjątkowy charakter miał ostatni w tym roku wernisaż w Galerii Miejskiej BWA, zlokalizowanej pod znanym wszystkim miłośnikom sztuki adresem czyli dworc

  • -> Najstarsze istniejące...

    Tarnów ma najstarsze w Polsce muzeum diecezjalne. Placówkę założył w 1888 r. ks. Józef Bąba. W ten sposób uratował wiele bezcennych dzieł. Muzeum mieści się przZnajdziesz nas w Google+
WSPARCIE DLA MATYSKA


Pegazem po Tarnowie 512

Tarnowski Teatr kończy sezon bez personalnych rewolucji. W nowy wejdzie z odrobinę mniejszym zespołem - aktorzy Jolanta Januszówna i Jerzy Ogrodnicki przechodzą na emeryturę. E. Pietrowiak, dyrektor artystyczna tarnowskiej sceny, bacznie przygląda się absolwentom szkół teatralnych, ale na razie nie zamierza powiększać etatowego zespołu. Gotowa jest też lista osób, które mają tworzyć reaktywowaną po latach Radę Artystyczną Teatru Solskiego. W jej składzie znajdą się m.in. aktorzy tarnowskiej sceny oraz… M. Smolis, związany z warszawskim Teatrem Syrena. Za nami również Debata Finałowa pomiędzy II LO i XVI LO, której przewodnią tezą był: „Tarnów to miasto sprzyjające młodym ludziom”. Całość tego oryginalnego projektu edukacyjnego (współfinansowany przez Szwajcarię), realizowanego w Tarnowie, to głównie zasługa stosunkowo młodego tarnowskiego Stowarzyszenia KANON, któremu przewodzą Iwona i Dariusz Snopkowscy. Zgodnie ze zasadą przyjętą w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej, na godzinę przed pojedynkiem odbyło się losowanie stron. XVI LO przypadło bronienie tezy, II LO natomiast jej oskarżanie. A w Loży mędrców zasiedli m.in. prezydent Tarnowa R. Ścigała, redaktor naczelny Temi T. Bałchanowski i szef Działu promocji Radia RDN Małopolska M. Biedroń. Stosunkiem głosów 2:5 (małe punkty: 728:807) Loża opowiedziała się po stronie opozycji w tej debacie czyli II LO. Tym samym tytuł Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej przypadł II Liceum Ogólnokształcącemu, XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej zdobyło drugie miejsce. Należy przypomnieć, iż trzecie miejsce w rozgrywkach zajął Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie. Już teraz Organizatorzy zapraszają na UROCZYSTĄ GALĘ w tarnowskim teatrze planowaną na 18-go czerwca, na której nastąpi wręczenie Pucharu Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, medali oraz pamiątkowych prezentów dla wszystkich uczestników projektu. Już po raz drugi w Tarnowie, w ramach obchodów Światowego Dnia Rozwoju Kultury, odbyła się „Doba Dla Kultury”. W trakcie „Doby” w dniach 31 maja (piątek) – 1 czerwca (sobota) można było, m.in.: zwiedzić kabiny projekcyjne Kina Marzenie, zobaczyć scenę „z drugiej strony” w tarnowskim Teatrze, spotkać się z M. Świetlickim i wziąć udział w koncercie „Świetlików” w Pałacyku Strzeleckim. Ponadto, spotkać się z postaciami z bajek na pikniku dla najmłodszych w Parku Strzeleckim, wziąć udział w warsztatach radiowych i telewizyjnych, uczestniczyć w próbie warsztatów wokalnych w TCK, zwiedzić introligatornię i dział starodruków MBP, zobaczyć wystawy w BWA, Muzeum Etnograficznym, siedzibie ZPAP, Galerii Aniołowo, Izbie Pamięci Światowego Związku Żołnierzy AK, zwiedzić Dworek Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. We wszystkich instytucjach biorących udział w „Dobie dla Kultury” można było zbierać okolicznościowe „stemple uczestnika”. Dla najaktywniejszych przewidziano nagrody. Miniony tydzień zakończył pierwszo czerwcowy, niestety deszczowy, blok imprez związanych z Dniem Dziecka, którego artystyczną dominantą był rozpoczynający się właśnie tego dnia w tarnowskim teatrze V Festiwal Spektakli Dziecięcych Mała Talia. Blisko 5000 dzieci z regionu tarnowskiego będzie miało okazję zobaczyć 5 tytułów zaprezentowanych przez aktorów z Rzeszowa, Częstochowy, Rabki i Tarnowa. Kończąc odnotujmy jeszcze symboliczną wizytę w Tarnowie najstarszego ocalałego z getta tarnowskiego Żyda 87 – letniego Leo Kleina…Z cyklu o tym i owym 162 czyli urodziny województwa...

Onegdaj, w sobotę województwo tarnowskie obchodziłoby 38. urodziny. Obchodziłoby, gdyby nie przestało istnieć. Stało się tak w wyniku reformy administracyjnej z 1stycznia1999 roku. W tym momencie na jego terenie mieszkało ponad 700 tys. ludzi. Dokładnie 1 czerwca 1975 Tarnów stał się stolicą nowo utworzonego województwa tarnowskiego. Graniczyło ono z województwami: krakowskim, kieleckim, tarnobrzeskim, rzeszowskim, krośnieńskim i nowosądeckim. 86 lat temu, dokładnie 4 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Miejskiego. Józef Jakubowski, drugi zastępca burmistrza Juliana Kryplewskiego, 7 stycznia 1927 roku złożył Radzie Miejskiej propozycję powołania „Muzeum Miasta Tarnowa”. Sześć dni później szanowne grono rajców jednogłośnie projekt przyjęło. Wspomniana uchwała rady z 13stycznia 1927 roku przewidywała przekazanie na cele muzeum dwóch pokoi na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Krakowskiej 12, będącej własnością tzw. funduszu teatralnego (dziś mało kto pamięta, że to przy Krakowskiej w Tarnowie stanąć miał teatr). Pomieszczenia muzealne wyremontowano, po czym Józef Jakubowski przeniósł doń archiwum miejskie wraz z przejętymi depozytami. Żywe zainteresowanie tarnowskiej prasy towarzyszyło czteromiesięcznym przygotowaniom do uroczystego otwarcia ekspozycji, które nastąpiło wobec zgromadzonych przedstawicieli władz miasta 4 czerwca1927roku. Tarnowianie zaś mogli zwiedzać wystawę od dnia następnego. Inwentarz „Muzeum Miasta Tarnowa” pozwala określić charakterystykę zbiorów. Największy był zespół dokumentów dotyczących historii miasta, ważną część zasobów stanowiły przedmioty związane z dziejami miasta. (pik – za muzeum.tarnow.pl itarnow.pl)

NOWA ODSŁONA!

tarnowski kurier kulturalny:- - - - -