Blog > Komentarze do wpisu

-> Gorące lato w Kąśnej Dolnej, czyli „Bravo Maestro” 2010

Żar leje się z nieba wiec, kto żyw udaje się na tzw. łono przyrody, aby w symbiozie z matką naturą odzyskać równowagę ducha i ciała. To nieco stadne zachowanie nie obce jest i artystom oraz wielbicielom ich talentów. Mekką tarnowskich melomanów staje się w tym czasie Kąśna Dolna, gdzie znajduje się jedyna na świecie zachowana w całości dworska rezydencja wybitnego polskiego męża stanu i patrioty, światowej sławy kompozytora i pianisty Ignacego Jana Paderewskiego. Co sprawia, że w wiosenno - letnie miesiące Kąśna Dolna się staje się takim miejscem? Wydaje się, że na jego niezwykłość składają się przede wszystkim wyjątkowo malownicze jej położenie wśród gór i lasów Pogórza Ciężkowickiego oraz atrakcyjność programowa (to zasługa głównie dyrektor Krystyny Szymańskiej), ale także niepowtarzalna atmosfera muzycznego święta połączonego z wiejskim letniskiem. I jeszcze jedno, panuje tam niespotykana nigdzie indziej kameralna cisza i niezwykły, twórczy spokój. To prawdziwie Polski Dom, w którym, jak mawiał Paderewski, jest obecny duch polski... Co roku w  lipcu i sierpniu odbywają się tam, mające swoją stalą publiczność, kameralne koncerty muzyki klasycznej, w których biorą udział zarówno znani i uznani prawdziwi maestro, jak i młodzi startujący dopiero do wielkich karier muzycy. Nobilitującą muzycznie tradycją stały się już występy w Kąśnej Dolnej uzdolnionej muzycznie młodzieży, dla której koncert w dworku mistrza I.J.Paderewskiego jest nagrodą w innych konkursach, np. Tygodniu Talentów. Nie inaczej jest i w tym sezonie przygotowanym przez tarnowskie Centrum Paderewskiego pod „batutą” jego dyrektor Krystyny Szymańskiej. A jego dominantą, rozpoznawalną szeroko w muzycznym świecie jest w tym roku Festiwal Muzyki Kameralnej „Bravo Maestro”, muzyczna wizytówka miasta i regionu. Właśnie w niedzielę 22 sierpnia rozpoczęła się ósma już edycja tego organizowanego co dwa lata Festiwalu, mającego od lat ugruntowaną pozycję wśród melomanów i koneserów, którzy zjeżdżają nań z całej Polski. Tegoroczna impreza potrwa do 28 sierpnia, a program wypełni siedem koncertów odbywających się w zrewitalizowanej, autentycznej podworskiej stodole, udanie spełniającej wymogi Letniej Sali Koncertowej. Jej powstanie to była idea fix poprzedniej dyrektor Centrum Paderewskiego, nieodżałowanej Anny Knapik. Festiwalowe muzykowanie dostrojone zostało do obchodzonych aktualnie ważnych muzycznych rocznic: 200 – lecia urodzin Roberta Schumana, 150. rocznicy urodzin  Ignacego Jana Paderewskiego, niegdyś gospodarza kąśnieńskiego dworku, 90 – lecia śmierci Maxa Brucha, a także trwającego Roku Chopinowskiego. I tylko żal, że nie uczestniczący w festiwalu melomani nie mogą oglądać serwisu fotograficznego z poszczególnych koncertów, który do tej pory zawsze był dostępny na stronach internetowych Centrum Paderewskiego. Tak przynajmniej było jeszcze w środę, chociaż „Bravo Maestro” trwa od niedzieli… .

d

Festiwal Muzyki Kameralnej „Bravo Maestro” odbywa się od 1996 roku, a wymyślili go niegdyś światowej sławy skrzypek Wadim Brodski, przez pierwsze edycje dyrektor artystyczny imprezy, i Anna Knapik – wieloletnia dyrektor Centrum Paderewskiego Tarnów - Kąśna Dolna, zmarła przedwcześnie wiece prezydent Tarnowa, charyzmatyczna twórczyni muzycznej potęgi Kąśnej.
Na festiwalowej scenie występowali dotychczas wybitni artyści o światowej sławie m.in.: Wanda Wiłkomirska, Krzysztof Jabłoński, Janusz Olejniczak, Konstanty Andrzej Kulka, Stefan Kamasa, Andrzej Bauer, Waldemar Malicki, Andrzej Ratusiński, Robert Kabara, Vadim Brodski, Marek Moś, Lech Bałaban, Alexander Gebert, Adam Klocek, Rafał Kwiatkowski, Tomasz Strahl, Krzysztof Jakowicz oraz światowej sławy jazzmani: Michał Urbaniak, Leszek Możdżer, Adam Makowicz i Henryk Miśkiewicz.
Jedyna w swoim rodzaju atmosfera uroczej posiadłości oraz sympatia artystów stanowią o charakterze festiwalu. Podczas pobytu w Kąśnej tworzą oni wspólnie unikatowe i niepowtarzalne interpretacje najwspanialszych dzieł muzyki kameralnej.
Jak podkreśla Krystyna Szymańska, obecna dyrektor Kąśnej – niektórzy artyści występujący w poprzednich edycjach festiwalu, w tym roku nie dojechali, ale pojawiły się nowe nazwiska, które powinny wnieść powiew nowości i świeżości. Takie też były sugestie publiczności – dodaje.
W tym roku podczas festiwalu wystąpią m. in. w  niedzielę Karol Radziwonowicz (fortepian) – jedyny pianista na świecie, który nagrał wszystkie utwory Paderewskiego i Chopina, Paweł Kamasa (fortepian), Krzysztof Jakowicz (skrzypce), Piotr Pławner (skrzypce) – po raz pierwszy w Kąśnej, Krzysztof Bąkowski (skrzypce), Stefan Kamasa (altówka) – obchodzący w tym roku 80 urodziny (!), Michał Zaborski (altówka), Tomasz Strahl (wiolonczela), Rafał Kwiatkowski (wiolonczela), Szymon Marciniak (kontrabas). Warto zwrócić uwagę na koncert wtorkowy, na którym wystąpi oktet smyczkowy. To absolutna rzadkość, aby zagrało ze sobą ośmiu artystów, którzy na co dzień ze sobą nie występują. Zapewne niespodzianką – wydarzeniem będzie występ tarnowskiej śpiewaczki operowej Iwony sochy, artystki o ugruntowanej już pozycji zawodowej, która wykona pieśni skomponowane przez Paderewskiego i Chopina.
Specjalną atrakcją tegorocznego Festiwalu będzie piątkowy koncert Jascha Lieberman Trio, który tworzą: Jascha Lieberman - skrzypce, altówka; Paweł Iwan – akordeon; Mateusz Frankiewicz - kontrabas. Na repertuar zespołu składa się: tradycyjna muzyka Żydów aszkenazyjskich, muzyka bałkańska, utwory stylizowane na folklorze żydowskim oraz kompozycje lidera zespołu Jaschy Liebermana. W oryginalnych aranżacjach muzycy sięgają po elementy klasyki, jazzu i muzyki współczesnej.
Jeden z wieczorów poświęcony będzie promocji młodych artystów, dla których występ na prestiżowym festiwalu jest nagrodą za zwycięstwo w Ogólnopolskim Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych „Tydzień Talentów”. Ponieważ trzeba było zaprezentować więcej osób – zapowiada dyrektor festiwalu K. Szymańska – zorganizowaliśmy odrębny koncert. To osoby które już są znane albo będą nimi wkrótce. W pierwszej części swoje programy zaprezentują Maxima Sitarz (skrzypce) oraz Marta Kordykiewicz (wiolonczela). W drugiej wystąpi Wojciech Koprowski wraz ze swoim kwartetem smyczkowym Meccorre Quartet.
Tegoroczny Festiwal „Bravo Maestro” zakończy tradycyjny sobotni „Maraton Muzyczny”, w którym wystąpią wszyscy uczestnicy tych tygodniowych Muzycznych Dionizji. W programie tego oryginalnego, częściowo improwizowanego koncertu Znajdą się utwory wirtuozowskie oraz miniatury i żarty muzyczne w niepowtarzalnych, jak zapowiadają organizatoryz, aranżacjach.

Poniżej publikujemy szczegółowy program imprezy:

22 sierpnia (niedziela), godz. 18.00

KONCERT INAUGURACYJNY
F. Chopin – Polonez A-dur op. 40 nr 1
K. Radziwonowicz
F. Chopin – Koncert fortepianowy f-moll op. 21
K. Jakowicz, P. Pławner, S. Kamasa,
R. Kwiatkowski, P. Kamasa, S. Marciniak
F. Chopin – Pieśni op. 74
I. Socha, P. Kamasa
F. Chopin – Koncert fortepianowy e-moll op. 11
P. Pławner, K. Bąkowski, M. Zaborski,
M. Kordykiewicz, K. Radziwonowicz, S. Marciniak

23 sierpnia (poniedziałek), godz. 18.00

WIECZÓR MŁODYCH TALENTÓW

S. Prokofiew- Sonata na skrzypce i fortepian D-dur op. 94 bis nr 2
M. Sitarz, M. Sikorski
R. Schumann - Fantasiestücke op. 73
M. de Falla - Suite Populaire Espgnole
M. Kordykiewicz, G. Skrobiński
L. van Beethoven - Kwartet smyczkowy a-moll op. 132
MECCORE QUARTET

24 sierpnia (wtorek), godz. 18.00

WIELKIE ROCZNICE

I. J. Paderewski - Menuet G-dur op. 14
K. Radziwonowicz
I. J. Paderewski - Krakowiak fantastyczny H-dur op. 14 nr 6
K. Radziwonowicz
R. Schumann - „Märchenbilder” op. 113 na fortepian i altówkę
S. Kamasa, P. Kamasa
R. Schumann - Introdukcja i Polonez C-dur, op. 3
T. Strahl, K. Radziwonowicz
M. Bruch - Oktet smyczkowy B-dur
K. Jakowicz, P. Pławner, K. Bąkowski, M. Sitarz, S. Kamasa, M. Zaborski, R. Kwiatkowski, S. Marciniak

25 sierpnia (środa), godz. 18.00

PADEREWSKIEMU HOŁD MUZYKĄ

I. J. Paderewski - Sonata skrzypcowa a-moll op. 13
P. Pławner, K. Radziwonowicz
I. J. Paderewski - Wariacje i fuga F-dur na kwartet smyczkowy
K. Jakowicz, K. Bąkowski, M. Zaborski, R. Kwiatkowski
I. J. Paderewski – Pieśni do słów A. Asnyka op. 7
I. Socha, P. Kamasa
I. J. Paderewski - Suita G-dur
P. Pławner, K. Bąkowski, S. Kamasa, T. Strahl, S. Marciniak

26 sierpnia (czwartek), godz. 18.00

WIECZÓR ROMANTYCZNY

G. Fauré - Kwartet fortepianowy c-moll op. 15
P. Kamasa, K. Jakowicz, M. Zaborski, R. Kwiatkowski
R. Schumann - Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44
P. Kamasa, P. Pławner, K. Bąkowski, S. Kamasa, T. Strahl

27 sierpnia (piątek), godz. 18.00

KONCERT JASCHA Lieberman TRIO

Oyfn Weg shteyt a Boym (trad.)
Yovano, Yovanke (trad.)
Ballada (Jascha Lieberman)
Freilach (trad.)
Taniec wampirów (trad. J. Lieberman)
Ajde Jano (trad.)
Sirba Batrineasca (trad.)
Kołysanka dla Łukasza (Jascha Lieberman)
Skowronek (George Dinicu)

28 sierpnia (sobota), godz. 18.00

MARATON MUZYCZNY

Koncert z udziałem wszystkich uczestników Festiwalu.
W programie wieczoru utwory wirtuozowskie oraz miniatury i żarty muzyczne.


Ryszard Zaprzałkaśroda, 25 sierpnia 2010, tarnowski_kurier_kulturalny

Polecane wpisy

  • -> WENUS Z KRAJU TULIPANÓW (felieton nr 99)

    Było to 42 lata temu. W styczniu 1970 roku piosenka Venus mało znanej w Ameryce holenderskiej grupy Shocking Blue weszła na listę bestsellerów singlowych magaz

  • -> Skład Kultury

    14 grudnia odbędzie się kolejny koncert z cyklu Skład Kultury, którego organizatorem jest Tarnowskie Centrum Kultury. Gospodarzem imprezy będzie tarnowski zespó

  • -> PROWOKACYJNY DEBIUT (felieton nr 98)

    16 czerwca minęło 40 lat od dnia, w którym ukazał się pierwszy album Roxy Music - zespołu, który w dziejach rocka był uważany za glamrockowy, progresywny, artroZnajdziesz nas w Google+
WSPARCIE DLA MATYSKA


Pegazem po Tarnowie 512

Tarnowski Teatr kończy sezon bez personalnych rewolucji. W nowy wejdzie z odrobinę mniejszym zespołem - aktorzy Jolanta Januszówna i Jerzy Ogrodnicki przechodzą na emeryturę. E. Pietrowiak, dyrektor artystyczna tarnowskiej sceny, bacznie przygląda się absolwentom szkół teatralnych, ale na razie nie zamierza powiększać etatowego zespołu. Gotowa jest też lista osób, które mają tworzyć reaktywowaną po latach Radę Artystyczną Teatru Solskiego. W jej składzie znajdą się m.in. aktorzy tarnowskiej sceny oraz… M. Smolis, związany z warszawskim Teatrem Syrena. Za nami również Debata Finałowa pomiędzy II LO i XVI LO, której przewodnią tezą był: „Tarnów to miasto sprzyjające młodym ludziom”. Całość tego oryginalnego projektu edukacyjnego (współfinansowany przez Szwajcarię), realizowanego w Tarnowie, to głównie zasługa stosunkowo młodego tarnowskiego Stowarzyszenia KANON, któremu przewodzą Iwona i Dariusz Snopkowscy. Zgodnie ze zasadą przyjętą w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej, na godzinę przed pojedynkiem odbyło się losowanie stron. XVI LO przypadło bronienie tezy, II LO natomiast jej oskarżanie. A w Loży mędrców zasiedli m.in. prezydent Tarnowa R. Ścigała, redaktor naczelny Temi T. Bałchanowski i szef Działu promocji Radia RDN Małopolska M. Biedroń. Stosunkiem głosów 2:5 (małe punkty: 728:807) Loża opowiedziała się po stronie opozycji w tej debacie czyli II LO. Tym samym tytuł Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej przypadł II Liceum Ogólnokształcącemu, XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej zdobyło drugie miejsce. Należy przypomnieć, iż trzecie miejsce w rozgrywkach zajął Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie. Już teraz Organizatorzy zapraszają na UROCZYSTĄ GALĘ w tarnowskim teatrze planowaną na 18-go czerwca, na której nastąpi wręczenie Pucharu Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, medali oraz pamiątkowych prezentów dla wszystkich uczestników projektu. Już po raz drugi w Tarnowie, w ramach obchodów Światowego Dnia Rozwoju Kultury, odbyła się „Doba Dla Kultury”. W trakcie „Doby” w dniach 31 maja (piątek) – 1 czerwca (sobota) można było, m.in.: zwiedzić kabiny projekcyjne Kina Marzenie, zobaczyć scenę „z drugiej strony” w tarnowskim Teatrze, spotkać się z M. Świetlickim i wziąć udział w koncercie „Świetlików” w Pałacyku Strzeleckim. Ponadto, spotkać się z postaciami z bajek na pikniku dla najmłodszych w Parku Strzeleckim, wziąć udział w warsztatach radiowych i telewizyjnych, uczestniczyć w próbie warsztatów wokalnych w TCK, zwiedzić introligatornię i dział starodruków MBP, zobaczyć wystawy w BWA, Muzeum Etnograficznym, siedzibie ZPAP, Galerii Aniołowo, Izbie Pamięci Światowego Związku Żołnierzy AK, zwiedzić Dworek Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. We wszystkich instytucjach biorących udział w „Dobie dla Kultury” można było zbierać okolicznościowe „stemple uczestnika”. Dla najaktywniejszych przewidziano nagrody. Miniony tydzień zakończył pierwszo czerwcowy, niestety deszczowy, blok imprez związanych z Dniem Dziecka, którego artystyczną dominantą był rozpoczynający się właśnie tego dnia w tarnowskim teatrze V Festiwal Spektakli Dziecięcych Mała Talia. Blisko 5000 dzieci z regionu tarnowskiego będzie miało okazję zobaczyć 5 tytułów zaprezentowanych przez aktorów z Rzeszowa, Częstochowy, Rabki i Tarnowa. Kończąc odnotujmy jeszcze symboliczną wizytę w Tarnowie najstarszego ocalałego z getta tarnowskiego Żyda 87 – letniego Leo Kleina…Z cyklu o tym i owym 162 czyli urodziny województwa...

Onegdaj, w sobotę województwo tarnowskie obchodziłoby 38. urodziny. Obchodziłoby, gdyby nie przestało istnieć. Stało się tak w wyniku reformy administracyjnej z 1stycznia1999 roku. W tym momencie na jego terenie mieszkało ponad 700 tys. ludzi. Dokładnie 1 czerwca 1975 Tarnów stał się stolicą nowo utworzonego województwa tarnowskiego. Graniczyło ono z województwami: krakowskim, kieleckim, tarnobrzeskim, rzeszowskim, krośnieńskim i nowosądeckim. 86 lat temu, dokładnie 4 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Miejskiego. Józef Jakubowski, drugi zastępca burmistrza Juliana Kryplewskiego, 7 stycznia 1927 roku złożył Radzie Miejskiej propozycję powołania „Muzeum Miasta Tarnowa”. Sześć dni później szanowne grono rajców jednogłośnie projekt przyjęło. Wspomniana uchwała rady z 13stycznia 1927 roku przewidywała przekazanie na cele muzeum dwóch pokoi na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Krakowskiej 12, będącej własnością tzw. funduszu teatralnego (dziś mało kto pamięta, że to przy Krakowskiej w Tarnowie stanąć miał teatr). Pomieszczenia muzealne wyremontowano, po czym Józef Jakubowski przeniósł doń archiwum miejskie wraz z przejętymi depozytami. Żywe zainteresowanie tarnowskiej prasy towarzyszyło czteromiesięcznym przygotowaniom do uroczystego otwarcia ekspozycji, które nastąpiło wobec zgromadzonych przedstawicieli władz miasta 4 czerwca1927roku. Tarnowianie zaś mogli zwiedzać wystawę od dnia następnego. Inwentarz „Muzeum Miasta Tarnowa” pozwala określić charakterystykę zbiorów. Największy był zespół dokumentów dotyczących historii miasta, ważną część zasobów stanowiły przedmioty związane z dziejami miasta. (pik – za muzeum.tarnow.pl itarnow.pl)

NOWA ODSŁONA!

tarnowski kurier kulturalny:- - - - -