Blog > Komentarze do wpisu

-> Muzyczne Tarasy 2010 (cz.1)

1

Tango żyje. Jest inne niż to sprzed stu lat, bo inne być musi. Nie ma już przecież Buenos sprzed pierwszej wojny. Ale tango choć inne - istnieje. Przekonać się o tym można podczas Festiwalu Muzyczne Tarasy starannie przygotowanego przez Mościckie Centrum Kultury, które w znacznym stopniu rozbrzmiewać będą tangiem. Tym, który stwierdził, że nie można powtarzać w nieskończoność ogranych kawałków, był Astor Piazzolla, syn emigrantów z Włoch, urodzony w Argentynie. To on był prekursorem stylu tango nuevo, pierwszym kompozytorem, który zwrócił uwagę na twórcze możliwości tkwiące w tangistycznej formule. W programie  Festiwalu znalazły się m.in.: tanga polskie i argentyńskie w wirtuozowskich aranżacjach, pokazy taneczne mistrzów tanga, najbardziej znane utwory Astora Piazzolli czy Richarda Galliano ale także kompozycje, które bardzo rzadko można usłyszeć w salach koncertowych oraz autorskie programy znakomitych muzyków. Pojawiły się również utwory skomponowane specjalnie dla tegorocznych Muzycznych Tarasów m.in.: przez Krzesimira Dębskiego. Tegoroczny cykl koncertów uświetni również muzyka zakorzeniona w tradycji flamenco i Word. A wśród wykonawców znaleźli się m.in.: Wiesław Prządka - wirtuoz, któremu zawdzięczamy triumfalny powrót akordeonu jako instrumentu solowego. Jak dotąd jest jedynym bandoneonistą w Polsce, koncertującym na bandoneonie diatonicznym. Grzegorz Frankowski, Sebastian Wypych - najlepsi polscy kontrabasiści, znakomity skrzypek Adam Wajrak, Anna Dereszowska - aktorka i wokalistka, Anna Iberszer i Jakub Korczewski - tancerze. Muzyczne Tarasy 2010 rozpoczęły się 1 lipca we czwartek i w każdy kolejny odbywały się te niezapomniane wieczory wypełnione klimatyczną  muzyką. Otworzył je na scenie na Antresoli zespół QUE PASSA, zaś zamknie 29 lipca zapowiadany jako wydarzenie  Daniel Binelli - legenda argentyńskiej sceny tangowej, bandoneonista, członek zespołu Astora Piazzolli! Daniel Binelli wystąpi wraz z amerykańską pianistką Polly Ferman. Udanie połączyli oni swoje oryginalne talenty aby rozwijać  tango i inne style muzyczne Ameryki Łacińskiej. A wszystko to we wspaniałym i rzadko spotykanym połączeniu bandoneonu i fortepianu. Artyści słyną z tego, że podczas występów wspaniale nawiązują kontakt z publicznością, co przy wirtuozyjnie wykonywanej muzyce przysparza im wielbicieli na całym świecie. Oto szczegółowy afisz imprezy:

2

1 lipca 2010, godz. 20.00
Koncert zespołu QUE PASSA
Zespół prezentuje mieszankę muzyczną zakorzenioną w tradycji flamenco, world music i tango, naznaczonej indywidualnością każdego z muzyków. Que Passa to także autorskie kompozycje leadera zespołu, gitarzysty i wokalisty Jarosława Dzienia. Styl grupy jest rozpoznawalny i unikatowy. Wirtuozeria i pasja muzyków Que Passa porywa publiczność we wszystkich krajach, w których występują. Koncert zespołu to energia, która pozostawia po sobie niezatarte wrażenia.
W swojej dotychczasowej historii grupa wykonała przeszło 500 koncertów. Zespól występuje w takich krajach jak: Niemcy, Francja, Hiszpania, Mołdawia, Rumunia, Włochy, Polska. Wśród muzyków z którymi współpracuje są m.ni.: Marcin Gałażyn (Motion Trio), Paweł Mąciwoda (Scorpions), Kuba Badach, Benek Maseli i Jacek Królik.
 
Zespół tworzą:
Jarosław Dzień - gitara akustyczna i flamenco, vokal
Marcin Hilarowicz - gitara akustyczna
Kuba Mietła - akordeon
Łukasz Adamczyk - gitara basowa
Mirek Hady - cajon, instr. perkusyjne
Tomas Sanchez - instr. perkusyjne
 
Dyskografia:
Good Day 2000
Malcolm 2003
For You 2008
Street Lights 2009

3
Que Passa

8 lipca 2010, godz. 20.00
Koncert zespołu Machina del Tango

Chociaż zawodowo artyści Machiny związani są z wieloma zespołami, to łączy ich wspólne zainteresowanie tangiem, szczególnie twórczością Astora Piazzolli. Doskonałe wyczucie różnych stylów i gatunków muzycznych czterech solistów zespołu powoduje, że tango w ich wykonaniu zyskuje nową interpretację i energię.
Członkowie zespołu to wybitni soliści i kameraliści młodego pokolenia - laureaci wielu prestiżowych nagród na konkursach i festiwalach muzycznych w kraju i za granicą.
Zespół występował już w większości ważniejszych sal filharmonicznych w Polsce oraz na licznych festiwalach muzycznych i filmowych np. Tango Baile w Buenos Aires /Argentyna/ 2009r.
 
Zespół tworzą:
Grzegorz Lalek - skrzypce
Klaudiusz Baran - bandoneon/akordeon
Urszula Borkowska - aranżacje, fortepian
Sebastian Wypych - kontrabas
Anna Iberszer i Jakub Korczewski - mistrzowie tanga
Gość specjalny:
Anna Dereszowska - aktorka i wokalistka
 
W programie m.in:
Tanga polskie z Anna Dereszowską
Jak za dawnych lat - Henryk Wars
W małym kinie - Władysław Szpilman
Już nigdy - Jerzy Petersburski
Tango milonga - Jerzy Petersburski
Ostatnia niedziela - Jerzy Petersburski/Zenon Friedwald
Tango kat - Kabaret Starszych Panów
Tango andrusowskie - Jerzy Petersburski
Tango Tendresse - J.Satanowski/A.Osiecka
To tylko tango - MANAM
Zabawa podmiejska - J. Miller/A. Korzyński
Tango Rzeź - Urszula Borkowska/Piotr Magdziarz
 
Tanga Argentyńskie
Libertango
Bordoneo Y 900
Cumparsita
Lo Que Vendra
Danzarin
Cite Tango
Fracanapa
i inne

4
Sebastian Wypych

Sebastian Wypych
Urodzony w 1977 roku w Warszawie. W roku 1996 ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną imienia Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie kontrabasu. W tym samym roku zdobył I nagrodę na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Klas Wiolonczeli i Kontrabasów w Elblągu, a w listopadzie 1997 roku zajął I miejsce oraz otrzymał wszystkie nagrody pozaregulaminowe na VI Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasistów imienia A. B. Ciechańskiego w Poznaniu m.i./nagroda rodziny Ciechańskich, nagroda im.T.Pelczara/. Tego samego roku był finalistą 11th Tunbridge Wells International Young Concert Artists Competition. W 2000 roku zdobył III nagrodę w konkursie YAMAHA YOUNG ARTIST w Warszawie.
Stypendysta IV Edycji Programu "Młoda Polska" 2006/07 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP za dotychczasowe osiągnięcia artystyczne. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, klasy kontrabasu prof. Andrzeja Mysińskiego. Pobierał równierz nauki u Lee Mesh'a solo kontrabasisty Metropolitan Opera New York.
Jako muzyk solista i kameralista współpracuje z wieloma zespołami oraz orkiestrami w kraju i za granicą - między innymi z Orkiestrą Kameralną "Wratislavia" Jana Staniendy, "Concerto Avenna" Andrzeja Mysińskiego, "Sinfonia Varsovia",czy Sinfonietta Cracovia.
Współpracuje z czołowymi zespołami interpretującymi muzykę dawną, a w tym Il Tempo Agaty Sapiechy, czy Narol Baroque Władysława Kłosiewicza. W latach 2000-2006, był członkiem The UBS Verbier Festival Orchestra Jamesa Levine'a, gdzie pelnił funkcję koncertmistrza grupy kontrabasów, współpracując z takimi dyrygentami jak; James Levine, Kurt Masur, Zubin Mehta, Valery Gergiev, Yuri Temirkanov, Neme Yarvi, Pavo Yarvi, Kent Nagano i wielu innymi.
Jest współzałożycielem zespołów "Kameleon", który współpracuje z wieloma czołowymi, polskimi aktorami i teatrami oraz zespołu TANGATA QUINTET, specjalizującego się w muzyce tangowej, a szczególnie w twórczości Astora Piazzolli, współpracując z solistą ? Krzysztofem Jakowiczem oraz zespołu Machina del Tango. Na gruncie muzyki, eksperymentuje, łącząc muzykę klasyczną z elektroniczną, oraz wieloma stylami sztuki muzycznej.
Kontrabasista The UBS Chamber Orchestra, gdzie współpracuje ze skrzypkiem i dyrygentem - Maximem Vengerovem, jak równierz z solistami;Joshua Bell, Lang Lang, Leonidas Kavakos, Misha Mayski, Dimitri Sitkovetsky, czy Gabor Takas.
Pomysłodawca, producent i szef artystyczny projektu "Tanga Świata" do którego zaprosił światowej sławy solistę - skrzypka ? Robiego Lakatosa. Uczy gry na kontrabasie w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Grzegorz Lalek - skrzypce
Urodził się w 1975 roku w Warszawie.Ukończył studia w warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopinaw klasie skrzypiec Sławomira Tomasika. W 1997 roku otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Tadeusza Wrońskiego na Skrzypce Solo , a w roku 1998 (wraz ze swym kwartetem smyczkowym) - wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. K. Bacewicza.Swój kunszt instrumentalny doskonalił uczestnicząc w mistrzowskich kursach prowadzonych przez Simona Standage'a i Antona Stecka.
W roku 2002 dokonał premierowego nagrania utworu Mariana Sawy - Largo na skrzypce i organy . W 2004 r. nagrał płytę poświęconą twórczości kameralnej Josefa Gabriela Rheinbergera. Jako skrzypek - kameralista współtworzy kilka zespołów (Xerxes String Quintet10:59, Kwartet Kwadrat), które prowadzą aktywną działalność koncertową i nagraniową.
Jest członkiem i współzałożycielem grupy Tangata Quintet, z którą nagrał płyty: z utworami Astora Piazzolli (2004) i z polskimi tangami (2005). Gra również na skrzypcach barokowych, koncertując z wieloma zespołami specjalizującymi się w stylowym wykonawstwie muzyki dawnej (Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, Concerto Polacco, Orkiestra I Rzeczypospolitej, Il Tempo, Kleine Cammer-Musique.

Urszula Borkowska
Absolwentka AMFC w Warszawie,wydział V, sekcja rytmiki.Wykładowca przedmiotu "Improwizacja fortepianowa" w ZPSM nr 1 w Warszawie, pracuje również jako wykładowca w Akademii Teatralnej w Warszawie oraz kierownik muzyczny Teatru Polskiego w Warszawie. Przez wiele lat związana była z Sekcją Piosenki ZPSM Bednarska. Była również współzałożycielką i wykładowcą Niepublicznej Szkoły Wokalnej im. Jerzego Wasowskiego.
Pracowała jako aranżer i pianista przy realizacji recitali(m. in. "Bellatrix" M. Przybylski,"Oczy wielkiego miasta"K. Tkacz, "Ulica, którą płyną..."A. Sroka, recitali kwartetów wokalnych BACH i Voiceband, itd.),przedstawień muzycznych (np. "Smutne miasteczko"reż. Andrzej Strzelecki,Wieczór piosenek Brassensa" w Teatrze Polskim, ?Szwindel? w Teatrze Kamienica) oraz projektów instrumentalnych - aranżacje -m. in. dla Warszawskiego Kwintetu Akordeonowego, Machina del Tango,Jazz City Choir,R. Lacatosa&Tangata i innych zespołów kameralnych i orkiestrowych . Współpracowała także ze śpiewaczkami operowymi (aranżacje i fortepian),m. in. z M. Pańko czy S. Moncajo. Pisze muzykę do sztuk teatralnych (m. in. "Zatrudnimy starego klowna" "Bajki robotów").Koncertuje w Polsce i za granicą (USA, Australia ,Rosja,Niemcy,Francja). Współzałożycielka i aranżer zespołów "Machina del Tango" i "BACH".


środa, 28 lipca 2010, tarnowski_kurier_kulturalny

Polecane wpisy

  • -> WENUS Z KRAJU TULIPANÓW (felieton nr 99)

    Było to 42 lata temu. W styczniu 1970 roku piosenka Venus mało znanej w Ameryce holenderskiej grupy Shocking Blue weszła na listę bestsellerów singlowych magaz

  • -> Skład Kultury

    14 grudnia odbędzie się kolejny koncert z cyklu Skład Kultury, którego organizatorem jest Tarnowskie Centrum Kultury. Gospodarzem imprezy będzie tarnowski zespó

  • -> PROWOKACYJNY DEBIUT (felieton nr 98)

    16 czerwca minęło 40 lat od dnia, w którym ukazał się pierwszy album Roxy Music - zespołu, który w dziejach rocka był uważany za glamrockowy, progresywny, artroZnajdziesz nas w Google+
WSPARCIE DLA MATYSKA


Pegazem po Tarnowie 512

Tarnowski Teatr kończy sezon bez personalnych rewolucji. W nowy wejdzie z odrobinę mniejszym zespołem - aktorzy Jolanta Januszówna i Jerzy Ogrodnicki przechodzą na emeryturę. E. Pietrowiak, dyrektor artystyczna tarnowskiej sceny, bacznie przygląda się absolwentom szkół teatralnych, ale na razie nie zamierza powiększać etatowego zespołu. Gotowa jest też lista osób, które mają tworzyć reaktywowaną po latach Radę Artystyczną Teatru Solskiego. W jej składzie znajdą się m.in. aktorzy tarnowskiej sceny oraz… M. Smolis, związany z warszawskim Teatrem Syrena. Za nami również Debata Finałowa pomiędzy II LO i XVI LO, której przewodnią tezą był: „Tarnów to miasto sprzyjające młodym ludziom”. Całość tego oryginalnego projektu edukacyjnego (współfinansowany przez Szwajcarię), realizowanego w Tarnowie, to głównie zasługa stosunkowo młodego tarnowskiego Stowarzyszenia KANON, któremu przewodzą Iwona i Dariusz Snopkowscy. Zgodnie ze zasadą przyjętą w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej, na godzinę przed pojedynkiem odbyło się losowanie stron. XVI LO przypadło bronienie tezy, II LO natomiast jej oskarżanie. A w Loży mędrców zasiedli m.in. prezydent Tarnowa R. Ścigała, redaktor naczelny Temi T. Bałchanowski i szef Działu promocji Radia RDN Małopolska M. Biedroń. Stosunkiem głosów 2:5 (małe punkty: 728:807) Loża opowiedziała się po stronie opozycji w tej debacie czyli II LO. Tym samym tytuł Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej przypadł II Liceum Ogólnokształcącemu, XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej zdobyło drugie miejsce. Należy przypomnieć, iż trzecie miejsce w rozgrywkach zajął Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie. Już teraz Organizatorzy zapraszają na UROCZYSTĄ GALĘ w tarnowskim teatrze planowaną na 18-go czerwca, na której nastąpi wręczenie Pucharu Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, medali oraz pamiątkowych prezentów dla wszystkich uczestników projektu. Już po raz drugi w Tarnowie, w ramach obchodów Światowego Dnia Rozwoju Kultury, odbyła się „Doba Dla Kultury”. W trakcie „Doby” w dniach 31 maja (piątek) – 1 czerwca (sobota) można było, m.in.: zwiedzić kabiny projekcyjne Kina Marzenie, zobaczyć scenę „z drugiej strony” w tarnowskim Teatrze, spotkać się z M. Świetlickim i wziąć udział w koncercie „Świetlików” w Pałacyku Strzeleckim. Ponadto, spotkać się z postaciami z bajek na pikniku dla najmłodszych w Parku Strzeleckim, wziąć udział w warsztatach radiowych i telewizyjnych, uczestniczyć w próbie warsztatów wokalnych w TCK, zwiedzić introligatornię i dział starodruków MBP, zobaczyć wystawy w BWA, Muzeum Etnograficznym, siedzibie ZPAP, Galerii Aniołowo, Izbie Pamięci Światowego Związku Żołnierzy AK, zwiedzić Dworek Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. We wszystkich instytucjach biorących udział w „Dobie dla Kultury” można było zbierać okolicznościowe „stemple uczestnika”. Dla najaktywniejszych przewidziano nagrody. Miniony tydzień zakończył pierwszo czerwcowy, niestety deszczowy, blok imprez związanych z Dniem Dziecka, którego artystyczną dominantą był rozpoczynający się właśnie tego dnia w tarnowskim teatrze V Festiwal Spektakli Dziecięcych Mała Talia. Blisko 5000 dzieci z regionu tarnowskiego będzie miało okazję zobaczyć 5 tytułów zaprezentowanych przez aktorów z Rzeszowa, Częstochowy, Rabki i Tarnowa. Kończąc odnotujmy jeszcze symboliczną wizytę w Tarnowie najstarszego ocalałego z getta tarnowskiego Żyda 87 – letniego Leo Kleina…Z cyklu o tym i owym 162 czyli urodziny województwa...

Onegdaj, w sobotę województwo tarnowskie obchodziłoby 38. urodziny. Obchodziłoby, gdyby nie przestało istnieć. Stało się tak w wyniku reformy administracyjnej z 1stycznia1999 roku. W tym momencie na jego terenie mieszkało ponad 700 tys. ludzi. Dokładnie 1 czerwca 1975 Tarnów stał się stolicą nowo utworzonego województwa tarnowskiego. Graniczyło ono z województwami: krakowskim, kieleckim, tarnobrzeskim, rzeszowskim, krośnieńskim i nowosądeckim. 86 lat temu, dokładnie 4 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Miejskiego. Józef Jakubowski, drugi zastępca burmistrza Juliana Kryplewskiego, 7 stycznia 1927 roku złożył Radzie Miejskiej propozycję powołania „Muzeum Miasta Tarnowa”. Sześć dni później szanowne grono rajców jednogłośnie projekt przyjęło. Wspomniana uchwała rady z 13stycznia 1927 roku przewidywała przekazanie na cele muzeum dwóch pokoi na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Krakowskiej 12, będącej własnością tzw. funduszu teatralnego (dziś mało kto pamięta, że to przy Krakowskiej w Tarnowie stanąć miał teatr). Pomieszczenia muzealne wyremontowano, po czym Józef Jakubowski przeniósł doń archiwum miejskie wraz z przejętymi depozytami. Żywe zainteresowanie tarnowskiej prasy towarzyszyło czteromiesięcznym przygotowaniom do uroczystego otwarcia ekspozycji, które nastąpiło wobec zgromadzonych przedstawicieli władz miasta 4 czerwca1927roku. Tarnowianie zaś mogli zwiedzać wystawę od dnia następnego. Inwentarz „Muzeum Miasta Tarnowa” pozwala określić charakterystykę zbiorów. Największy był zespół dokumentów dotyczących historii miasta, ważną część zasobów stanowiły przedmioty związane z dziejami miasta. (pik – za muzeum.tarnow.pl itarnow.pl)

NOWA ODSŁONA!

tarnowski kurier kulturalny:- - - - -