Blog > Komentarze do wpisu

-> Zapomniana, odnaleziona, ocalona…

Właśnie mija półmetek tarnowskiej części XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej. Jedynej tego typu imprezy na świecie, w dodatku wymyślonej i od początku, tj. od 17 lat organizowanej przez tarnowskich muzycznych Judymów - Teresę Kaban i Henryka Błażeja. Oboje są absolwentami Akademii Muzycznej w Krakowie w 1976 roku. Teresa - w klasie fortepianu  prof. Ludwika Stefańskiego, Henryk – w klasie fletu  doc .Wacława Chudziaka. Solistyczną działalność koncertową rozpoczęli jeszcze na studiach. W 2004 roku założyli TRIO INTER-ART , z którym występowali jako soliści i kameraliści  na wszystkich niemal estradach Polski a także w ponad 40 krajach Europy, USA oraz  na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Brali udział w licznych krajowych i międzynarodowych Festiwalach Muzycznych, a także na… XII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Odnalezionej w Tarnowie. Tegoroczna edycja Festiwalu rozpoczęła się 30 kwietnia w czwartek koncertem w Skierniewicach i potrwa do końca maja. Łącznie zaplanowano 10 koncertów w 6 miejscowościach południowej Polski, w tym aż pięć w Tarnowie. A wystąpią w nich artyści z Polski, Ukrainy, Niemiec, Austrii, Włoch i Słowacji. W początkowych latach ta unikalna impreza odbywała się wyłącznie w Tarnowie, przysparzając mu splendoru i znakomicie go promując. Niestety, od 2000 roku, na wskutek różnych zawirowań polityczno – organizacyjnych oraz zwykłej zawiści ze strony tzw. środowiska i braku kompetencji połączonej z wyobraźnią lokalnych urzędników, Festiwal zmuszono do emigracji poza Tarnów. Mimo to przygotowywany przez nich z roku na rok z coraz większym rozmachem Festiwal przetrwał i ma się całkiem dobrze. Właśnie trwa jego XVII edycja, którego dominantą są ponownie koncerty w Tarnowie. I chociaż tegoroczny Festiwal jest znacznie skromniejszy (brak nawet plakatów i afiszy), tak pod względem ilości koncertów i miejscowości, niż w latach poprzednich, to na szczęście dla tarnowskich melomanów nie całkiem „wyniósł” się z naszego miasta, a wprost przeciwnie.Założeniem Festiwalu jest przywracanie pamięci zapomnianym utworom kameralnym i symfonicznym, polskim i obcym Powody zapomnienia są różne np. zamówienie utworów w celu uświetnienia szczególnie ważnych uroczystości (w XVIII, XIX w) z zastrzeżeniem przez zamawiającego, aby po premierze nie wykonywać ich przez najbliższe 30 - 50 lat. Utwory takie można obecnie odnaleźć w księgozbiorach pałaców i klasztorów, w antykwariatach lub muzeach Organizatorzy imprezy: Teresa Kaban i Henryk Błażej przyznają, że z wieloma utworami czas i historia obeszły się brutalnie: nierzadko „leżakowały” one w wyniszczających je warunkach. Teraz zostały odnalezione i zdarza się, że są to kompozycje wyjątkowo cenne dla kultury narodowej i historii muzyki.

Festiwal odbywa się nieprzerwanie od 1994 roku. – Podczas koncertów prezentowane są utwory symfoniczne i kameralne, które zapomniane przeleżały czasem setki lat w rękopisach i starodrukach. Odnajduje się je dzisiaj w archiwach muzeów, klasztorów, pałaców a także w zbiorach prywatnych. Spośród wielu utworów o różnej wartości artystycznej przedstawiane są kompozycje wyjątkowo cenne dla kultury narodowej i historii muzyki – opowiadają Teresa Kaban i Henryk Błażej, dyrektorzy festiwalu. Podczas poprzednich edycji swoje premiery po latach miały utwory znalezione m.in. w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, w Narodowej Bibliotece Muzycznej w Pradze, w Berlinie, w Wiedniu, w Brukseli, w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, a także w prywatnych zbiorach w zamkach Kornwalii, Szkocji i Anglii. Podczas dotychczasowych koncertów rozbrzmiewała różnorodna muzyka. – Można było usłyszeć nieznaną dotąd muzykę królewskiego Wawelu, pisaną na potrzeby władców polskich, a także odnalezione perełki starocerkiewnych śpiewów liturgicznych z Ławry Kijowskiej – dopowiadają.

Prezentowane były też dziecięce utwory ze szkicownika W.A Mozarta oraz jego ojca Leopolda a także kompozycje austriackiego Cesarza Leopolda I, któremu Jan III Sobieski pospieszył z odsieczą pod Wiedeń. Dużym zaskoczeniem były nieznane „Improwizacje ze szkicownika weselnego” – A.Brucknera a także dotąd nie wykonywane fortepianowe sonaty F. Mendelssohna. Swoją prapremierę po latach miała salonowa muzyka dynastii Ogińskich a także fortepianowe dzieła włoskich mistrzów opery (Pucciniego, Verdiego, Leoncavallo, Belliniego…). Ciekawe okazały się pieśni Karola Stohla znalezione w Muzeum Okręgowym w Tarnowie oraz utwory napisane specjalnie dla Napoleona Bonaparte. Do niewątpliwych perełek trzeba zaliczyć  Seikilovą pieśń z nagrobka w Trailleis w Azji Mniejszej” (pochodzącą z III w) a wykonaną przez słowacki zespól muzyki dawnej „Musa Ludens”.

W tym roku w ramach festiwalu zaplanowanych jest łącznie 10 koncertów w Skierniewicach, Tarnowie,  Nowym Sączu, Dębicy, Wieliczce i Bochni. Usłyszymy wykonawców z Polski, Ukrainy, Niemiec, Austrii, Włoch i Słowacji. – Dzięki temu, że festiwalowe koncerty odbywają się w zabytkowych obiektach kilkunastu miejscowości, prezentowana muzyka może współgrać z architekturą wnętrz, do których była pisana. Cieszymy się, że dzięki festiwalowym prezentacjom wiele odnalezionych utworów zdobywa powoli sale koncertowe Europy i odzyskuje należne im miejsce w historii muzyki – konkludują nasi muzyczni Judymowie. Dodajmy, iż wiele z nich zostało też po raz pierwszy zarejestrowane przez polskie i zagraniczne rozgłośnie radiowe i telewizyjne a także wydane na płytach CD.A oto szczegółowy program tej muzycznej uczty:

4.V. Tarnów - Sala Lustrzana - godz. 19.00
Koncert duetu saksofonistów z towarzyszeniem fortepianu (Ukraina)
Wystąpią Liliana Berezna - saksofon, Dymitr Maksymenko - saksofon, Jerzy Fomenko - fortepian

Berezna i Maksymenko - to młodzi wirtuozi saksofonu z Kijowa - laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych (Belgia, Holandia). Koncertują często w Belgii, Holandii. Recenzenci chwalą ich za maestrię techniczną oraz kulturę brzmienia.

Koncert wypełnią utwory w oryginale napisane na saksofon z fortepianem oraz na 2 saksofony z fortepianem.

W programie : utwory z 1861r. m.in.
Leon Chic - "Solo sur la Tyrolienne"
Joseph Arban - "Caprice et variations"
R. PLanel - "Serenada włoska"


6.V. Nowy Sącz - Sala Ratusza - godz. 18.00
Koncert na flet i harfę (NIemcy)
Wystąpią : Bernadette Solange Bass - harfa i Frieder Gauer - flet (Niemcy),

Bernadette Solange Baas - laureatk miedzyn konkursów (Paris, Torino,Frankfurt n menem). Solistka orkiestr w Stuttgarcie, Erfurcie, Bambergu. Często występuje w duecie z Friderem Gauerem.
Frieder Gauer - solista orkiestr we Frankfurcie, Erfurcie. Współpracuje z wieloma uznanymi artystami Europy (Bach - Collegium Dusseldorf, Prager Cembalistin, Dresdner Solisten, Wiener Glasharmonika...). Jest profesorem Wyższej Szkoły Muzycznej w Erfucie. Nagrał kilkanaście płyt. Posiada nagrania radiowe.

w programie m.in.
anonim - Renaisanne Taenze
V. Capirola - "Gentil Prince'
A. Le Roy - Bran le Gay
P. Attaignant -Suite
A. Caplet - " A la francaisie"
M. Marais - Wariacje
D. Scarlatti - Sonate d i Sonate B


8.V. Tarnów - Mościce - kośćiól pw. M.B. Królowej Polski - godz. 19.30
Duet organowo-saksofonowy.(Austria)
Wystąpią Florian Pagitsch - organy i Hannes Kawrza - saksofon

F. Pagitsch - laureat miedz konkyrsów (Budapest, Lipsk, Linz, Salzburg, Wieden). Koncertował m.in w Belgii, Austrii, Niemczech, Pakistanie, Indii, Iranie, Japonii, Australii, USA. Posiada nagrania płytowe. Od 1989 r jest prof. klasy organów w Wiedniu.

H. Kawrza - jako solista występował z orkiestrami Austrii, Włoch, Belgii, Węgier, Polski, Turcji, USA. Jest prof. klasy saksofonu na Uniwersytecie w Graz i Konserwatorium w Klagenfurcie. Założyciel saksofonowego zespołu kameralnego "Saxallegro".

W programie utwory na organy solo, saksofon solo oraz w duecie na saksofon i organy. m.in:

J. Rueff - Chansson et Passpied
M. Bitsch- Vilageoise
I. Posch - Suita
G.Ch.Wagenseil - Suita
oraz utwory P.M. Dubois, R. Noda, G. Faure.....


9.V. Tarnów - Sala Lustrzana - godz. 19.00
Claudia Grimaz - - sopran i Andrea Rucli - fortepian (Włochy)

C. Grimaz - solistka teatrow operowych m.inn w Turynie, teatru Królewskiego w Brukseli. Jej pasją jest muzyka kameralna. Koncertowała w całej Europie, szczególnie często w Niemczech, Austrii, Belgii. Nagrała kilka płyt. Ostatnio zarejestrowała cykl pieśni Emmy ADaievsky.

A. Rucli - solista i kameralista. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach (Dubrownik, Kuhmo, Sanremo,Festiwal Radia i Telewizji Słowenii, Festiwal RAI....). Nagrał wiele płyt. Ostatnia - z cyklem pieśni E. Adaievsky.

W programie :
Ella von Schulz Adaievsky -
"Preludia na głos i fortepian",
Suita - na fort solo
Serenada na fort solo

15.V - Tarnów - Sala Lustrzana - godz. 19.00
Orest Smovzd - skrzypce i Jerzy Fomenko - fortepian (Ukraina)

O. Smovzd - młody wirtuoz z Kijowa, laureat konkursów w Londynie, Genewie Kijowie.Zdobywca wielu bardzo pochlebnych recenzji krytyków za niebywałą technikę połączoną ze szlachetną kulturą brzmienia.

J. Fomenko - pianista- kameralista. Koncertował w całej Europie. Obecnie prof. Specjalistycznej Szkoły dla Talentów Muzycznych w Kijowie.

W programie m.in:
A. Dietrich - Sonata F.A.E (pisana przez 3 kompozytorów : J. Brahmsa, R. SChumanna i A. Dietricha).
O. Bull - "Polacca guerrierra" - - w tym roku obchodzi 200 rocznicę urodzin !!!
I. Lewicki - Wariacje
G. Bizet - F. Waxmann - wariacje nt "Carmen"

21.V - Dębica - kościół pw. św. Jadwigi - g. 19.15
Wystąpią : Teresa Kaban - fortepian, Henryk Błażej - flet z Kwintetem Krakowskim

W programie m.in: Koncert młodzieńczy F. Mendelssohna d, J.S. Bach, I.J. Krogulski


22.V - Tarnów - Kościół pw O.O. Filipinów - godz. 19.30
Wystąpi " Collegium TLT" z Levoczy :(Słowacja)
Gabriela Tomkova - szpinet
Peter Tomko - lutnia
Vlado Tomko - flety proste

Artyści specjalizują się w wykonawstwie muzyki zalegającej w archiwach, także w uzupełnianiu rękopisów. Nagrali kilkanaście CDs. Brali udział w wielu festiwalach muzyki dawnej (Londyn, Bruksela, Praga, Bratysława...). Mają nagrania telewizyjne.

W programie: muzyka z archiwów muzeów Levoczy i Wielkiej Lubowni.


29.V. Wieliczka - Centrum Kultury i Turystyki - godz. 18.00
Wystąpią : Teresa Kaban - fortepian, Henryk Błażej - flet z Kwintetem Krakowskim

W programie m.in: Koncert młodzieńczy F. Mendelssohna d, J.S. Bach, I.J. Krogulski....


30.V. Bochnia - Koncert plenerowy na pl. Kościoła św. Mikołaja - godz. 16.00
Wystąpią : Teresa Kaban - fortepian, Henryk Błażej - flet z Kwintetem Krakowskim

W programie m.in: Koncert młodzieńczy F. Mendelssohna d, J.S. Bach, I.J. Krogulski....


oprac. Ryszard Zaprzałkaczwartek, 06 maja 2010, tarnowski_kurier_kulturalny

Polecane wpisy

  • -> WENUS Z KRAJU TULIPANÓW (felieton nr 99)

    Było to 42 lata temu. W styczniu 1970 roku piosenka Venus mało znanej w Ameryce holenderskiej grupy Shocking Blue weszła na listę bestsellerów singlowych magaz

  • -> Skład Kultury

    14 grudnia odbędzie się kolejny koncert z cyklu Skład Kultury, którego organizatorem jest Tarnowskie Centrum Kultury. Gospodarzem imprezy będzie tarnowski zespó

  • -> PROWOKACYJNY DEBIUT (felieton nr 98)

    16 czerwca minęło 40 lat od dnia, w którym ukazał się pierwszy album Roxy Music - zespołu, który w dziejach rocka był uważany za glamrockowy, progresywny, artroZnajdziesz nas w Google+
WSPARCIE DLA MATYSKA


Pegazem po Tarnowie 512

Tarnowski Teatr kończy sezon bez personalnych rewolucji. W nowy wejdzie z odrobinę mniejszym zespołem - aktorzy Jolanta Januszówna i Jerzy Ogrodnicki przechodzą na emeryturę. E. Pietrowiak, dyrektor artystyczna tarnowskiej sceny, bacznie przygląda się absolwentom szkół teatralnych, ale na razie nie zamierza powiększać etatowego zespołu. Gotowa jest też lista osób, które mają tworzyć reaktywowaną po latach Radę Artystyczną Teatru Solskiego. W jej składzie znajdą się m.in. aktorzy tarnowskiej sceny oraz… M. Smolis, związany z warszawskim Teatrem Syrena. Za nami również Debata Finałowa pomiędzy II LO i XVI LO, której przewodnią tezą był: „Tarnów to miasto sprzyjające młodym ludziom”. Całość tego oryginalnego projektu edukacyjnego (współfinansowany przez Szwajcarię), realizowanego w Tarnowie, to głównie zasługa stosunkowo młodego tarnowskiego Stowarzyszenia KANON, któremu przewodzą Iwona i Dariusz Snopkowscy. Zgodnie ze zasadą przyjętą w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej, na godzinę przed pojedynkiem odbyło się losowanie stron. XVI LO przypadło bronienie tezy, II LO natomiast jej oskarżanie. A w Loży mędrców zasiedli m.in. prezydent Tarnowa R. Ścigała, redaktor naczelny Temi T. Bałchanowski i szef Działu promocji Radia RDN Małopolska M. Biedroń. Stosunkiem głosów 2:5 (małe punkty: 728:807) Loża opowiedziała się po stronie opozycji w tej debacie czyli II LO. Tym samym tytuł Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej przypadł II Liceum Ogólnokształcącemu, XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej zdobyło drugie miejsce. Należy przypomnieć, iż trzecie miejsce w rozgrywkach zajął Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie. Już teraz Organizatorzy zapraszają na UROCZYSTĄ GALĘ w tarnowskim teatrze planowaną na 18-go czerwca, na której nastąpi wręczenie Pucharu Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, medali oraz pamiątkowych prezentów dla wszystkich uczestników projektu. Już po raz drugi w Tarnowie, w ramach obchodów Światowego Dnia Rozwoju Kultury, odbyła się „Doba Dla Kultury”. W trakcie „Doby” w dniach 31 maja (piątek) – 1 czerwca (sobota) można było, m.in.: zwiedzić kabiny projekcyjne Kina Marzenie, zobaczyć scenę „z drugiej strony” w tarnowskim Teatrze, spotkać się z M. Świetlickim i wziąć udział w koncercie „Świetlików” w Pałacyku Strzeleckim. Ponadto, spotkać się z postaciami z bajek na pikniku dla najmłodszych w Parku Strzeleckim, wziąć udział w warsztatach radiowych i telewizyjnych, uczestniczyć w próbie warsztatów wokalnych w TCK, zwiedzić introligatornię i dział starodruków MBP, zobaczyć wystawy w BWA, Muzeum Etnograficznym, siedzibie ZPAP, Galerii Aniołowo, Izbie Pamięci Światowego Związku Żołnierzy AK, zwiedzić Dworek Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. We wszystkich instytucjach biorących udział w „Dobie dla Kultury” można było zbierać okolicznościowe „stemple uczestnika”. Dla najaktywniejszych przewidziano nagrody. Miniony tydzień zakończył pierwszo czerwcowy, niestety deszczowy, blok imprez związanych z Dniem Dziecka, którego artystyczną dominantą był rozpoczynający się właśnie tego dnia w tarnowskim teatrze V Festiwal Spektakli Dziecięcych Mała Talia. Blisko 5000 dzieci z regionu tarnowskiego będzie miało okazję zobaczyć 5 tytułów zaprezentowanych przez aktorów z Rzeszowa, Częstochowy, Rabki i Tarnowa. Kończąc odnotujmy jeszcze symboliczną wizytę w Tarnowie najstarszego ocalałego z getta tarnowskiego Żyda 87 – letniego Leo Kleina…Z cyklu o tym i owym 162 czyli urodziny województwa...

Onegdaj, w sobotę województwo tarnowskie obchodziłoby 38. urodziny. Obchodziłoby, gdyby nie przestało istnieć. Stało się tak w wyniku reformy administracyjnej z 1stycznia1999 roku. W tym momencie na jego terenie mieszkało ponad 700 tys. ludzi. Dokładnie 1 czerwca 1975 Tarnów stał się stolicą nowo utworzonego województwa tarnowskiego. Graniczyło ono z województwami: krakowskim, kieleckim, tarnobrzeskim, rzeszowskim, krośnieńskim i nowosądeckim. 86 lat temu, dokładnie 4 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Miejskiego. Józef Jakubowski, drugi zastępca burmistrza Juliana Kryplewskiego, 7 stycznia 1927 roku złożył Radzie Miejskiej propozycję powołania „Muzeum Miasta Tarnowa”. Sześć dni później szanowne grono rajców jednogłośnie projekt przyjęło. Wspomniana uchwała rady z 13stycznia 1927 roku przewidywała przekazanie na cele muzeum dwóch pokoi na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Krakowskiej 12, będącej własnością tzw. funduszu teatralnego (dziś mało kto pamięta, że to przy Krakowskiej w Tarnowie stanąć miał teatr). Pomieszczenia muzealne wyremontowano, po czym Józef Jakubowski przeniósł doń archiwum miejskie wraz z przejętymi depozytami. Żywe zainteresowanie tarnowskiej prasy towarzyszyło czteromiesięcznym przygotowaniom do uroczystego otwarcia ekspozycji, które nastąpiło wobec zgromadzonych przedstawicieli władz miasta 4 czerwca1927roku. Tarnowianie zaś mogli zwiedzać wystawę od dnia następnego. Inwentarz „Muzeum Miasta Tarnowa” pozwala określić charakterystykę zbiorów. Największy był zespół dokumentów dotyczących historii miasta, ważną część zasobów stanowiły przedmioty związane z dziejami miasta. (pik – za muzeum.tarnow.pl itarnow.pl)

NOWA ODSŁONA!

tarnowski kurier kulturalny:- - - - -