Blog > Komentarze do wpisu

-> W Żabnie rozdano nagrody

Fotografia to rodzaj ucieczki, tak jak z życia ucieka się do klasztoru…

Brassai

W piątkowe, przedanderzejkowe popołudnie, odbył się wielki finał projektu Towarzystwa Fotograficznego POZYTYWni, którego efektem był zakończony właśnie I Przegląd Krótkich Form Reportażowych „FOTOMOVA” w Żabnie. Projekt, który jest efektem pracy członków Towarzystwa przez ostatnie kilka miesięcy, dotyczył prezentacji multimedialnych form reportażowych, gdzie dźwięk i fotografia nawzajem się uzupełniają. Obecnie trend do budowania takich opowieści, popularnie nazywanymi fotokastami, jest dość szeroko zauważalny, czy to w dużych agencjach fotograficznych, czy też wydawnictwach internetowych. To właśnie dzięki sieci Internet fotokasty stały się popularne, bo medium to zapewnia im największe pasmo dostępu do odbiorców. Dodatkowym atutem jest to, że prezentacje są krótkie, trwają blisko 3 min każda, ale dzięki swojej dynamice, nie pozwalają odbiorcy na znudzenie. Po udanych próbach z dwoma poprzednimi projektami, tym razem członkowie Towarzystwa Fotograficznego POZYTYWni zapragnęli poszerzyć swoje horyzonty o umiejętność wypowiedzi na tematy społeczne, kulturowe, takie które dotyczą człowieka bezpośrednio. Podczas Przeglądu zobaczyć można było prezentacje z domu pomocy społecznej, pielgrzymek, wydarzeń kulturalnych nie tylko z naszego regionu, ale także poznać grupy do których dostęp mają tylko nieliczni. Fotokasty powstały dzięki pracy warsztatowej podczas szeregu zajęć zorganizowanych w Gminnym Centrum Kultury, gdzie Towarzystwo się spotyka. Uczestnicy mieli możliwość pobierania nauk od mistrzów fotodokumentu polskiego, takich jak Mariusz Forecki, czołowy polski dokumentalista, czy też Tomasz Wiech, laureat tegorocznej nagrody World Press Photo. Lekcje jakie z tego wynieśli obejrzeć można było podczas prezentacji, która odbyła się w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie 27 listopada o godz. 18.00. Podczas prezentacji wybrano Grand Prix oraz przyznano nagrody za najlepsze fotokasty.
I Przegląd Krótkich Form Reportażowych doszedł do skutku dzięki wsparciu finansowemu przez Polsko- Amerykańską Fundację Wolności i program Działaj Lokalnie. Wsparciem dla uczestników była również pomoc Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie, która jest organizatorem Przeglądu obok Towarzystwa, a także Centrum Animacji Społecznej HORYZONTY, które udzielało wsparcia merytorycznego podczas trwania projektu. Patronat nad Przeglądem objął Burmistrz Żabna Stanisław Kusior.
A oto relacja, jaką nadesłał nam współzałożycie i przewodniczący Towarzystwa Fotograficznego POZYTYWni w Żabnie Marcin Głuszek. Ten wybitny fotografik młodego pokolenia – laureat I nagrody tegorocznej imprezy za fokast „Tego dnia nie pada deszcz…” urodził się w 1980 roku w Bielsku- Białej. Studiował Etnologię: Antropologię kultury i Religioznawstwo na Uniwersytecie Śląskim oraz podyplomowo Muzealnictwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikował w katowickiej Gazecie Wyborczej. Zawodowo pracował w dwóch muzeach. Obecnie w swojej pracy również ma stały kontakt z fotografią, chociaż niekoniecznie profilowany pod kątem jego aspiracji. Ma swoich mistrzów fotografii, zarówno takich którzy go uczyli, jak i takich od których chciałby brać nauki. Inspiruje go człowiek, jego otoczenie, środowisko oraz muzyka Led Zeppelin. Laureat kilku konkursów, jak mówi, o mniejszym lub większym dla siebie znaczeniu. Za największe osiągniecie w fotografii uważa zebranie kilkudziesięciu innych pasjonatów pod szyldem Towarzystwa Fotograficznego POZYTYWni (
www.pozytywni.art.pl).Zakończył się I Przegląd Krótkich Form Reportażowych "Fotomova" 2009. Podczas wielkiego finału zorganizowanego w Gminnym Centrum Kultury pokazanych zostało 18 konkursowych fotokastów.
Przegląd rozpoczął się kilka minut po godzinie osiemnastej. Rozpoczęła go dyrektor Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie Marta Warias witając zebranych gości, w tym władze samorządowe, przyjaciół biblioteki i towarzystwa. Oficjalnego otwarcia Przeglądu dokonał burmistrz Żabna Stanisław Kusior. Potem głos zabrał Grzegorz Golec, który poprowadził wieczór z fotokastami.
Osiemnaście zgłoszonych prezentacji zapewniło publiczności pięćdziesiąt minut rozrywki najwyższych lotów, bo każdy z fotokastów zrobiony był z pasją i nie pozwalał się nudzić. Różnorodność prezentacji była tego wieczoru wielkim atutem. Wynikała ona przede wszystkim z tego, że większość członków POZYTYWnych zrealizowała reportaże związanych ze swoimi pasjami bądź projektami. Dało to ciekawy efekt, bo obok klasycznych tematów związanych np. z domem pomocy społecznej, czy tez pielgrzymowaniem, widzowie mieli okazję zobaczyć zaplecze turnieju rycerskiego, bądź relację z tarnowskiej ligi paintballowej.
Przegląd miał formę konkursu. Po zakończeniu prezentacji nastała 30 minutowa przerwa, w czasie której jury odbyło zebranie, aby wyłonić zwycięzców i uhonorować najlepsze fotokasty.
Jury w składzie: Marta Warias- dyrektor Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie, Marta Tutaj- tygodnik Temi, Agnieszka Poliwka- Jeż- Centrum Animacji Społecznej Horyzonty, Wiesław Pikul- fotograf, Aleksandra Jachimska i Ireneusz Kowal z Koła Młodych Fotografów w Jarosławiu przyznało 3 trzecie miejsca, jedno drugie, dwa pierwsze. Przyznane zostało również Grand Prix, które zdobył Jeremiasz Filip. Jury rozdało także wyróżnienia.
Nagrodami były albumy fotograficzne.
Przegląd był finałem projektu „Fotomova- przegląd krótkich form reportażowych zapisanych fotografią i dźwiękiem”, który został dofinansowany przez Polsko- Amerykańską Fundację Wolności z programu Działaj Lokalnie. Dzięki pieniądzom z Działaj lokalnie Towarzystwo miało możliwość przeprowadzenia szeregu warsztatów, spotkania z ciekawymi osobami, organizacji Przeglądu, a także zakupu zaplecza multimedialnego.Przedstawiamy protokół z posiedzenia komisji I Przeglądu Krótkich Form Reportażowych „FOTOMOVA”

Komisja w składzie:
Agnieszka Poliwka – Jeż – Centrum Animacji Społecznej „Horyzonty”
Marta Tutaj – Tygodnik TEMIAleksandra Jachimska – Klub Młodych FotografówWiesław Pikul – fotograf z ŻabnaIreneusz Kowal – Klub Młodych Fotografów Marta Warias – Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie 
w dniu 27 listopada 2009 r., biorąc pod uwagę następujące kryteria:
- jakość fotografii
- jakość dźwięku i źródło jego pochodzenia
- spójność
- montaż
oceniła fotokastów i postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
GRAND PRIX – Jeremiasz Filip „Our squad 3”   
I MIEJSCE – Marcin Głuszek – „Tego dnia nie pada deszcz…”, Jakub Ochnio – „SPAT”          
 
II MIEJSCE – Karolina Szwalec – „Uprawianie historii”
 
III MIEJSCE – Agnieszka Lubasz – „Życie jako wędrówka”, Patryk Walkowicz – „Dom Pomocy Społecznej”, Adam Gandziarowski – „Lipa”
 
WYRÓŻNIENIA: Janusz Tokarski – „X Tabor Pamięci”, Krzysztof Wójcik senior – „Prawosławna Wielkanoc”


oprac. Ryszard Zaprzałka
materiały: www.pozytywni.art.pl


foto by Marcin Głuszekwtorek, 08 grudnia 2009, tarnowski_kurier_kulturalny

Polecane wpisy

  • -> Paleta Marty Odbierzychleb

    Malarstwo „pani od polskiego” to przede wszystkim kwiaty, pejzaże i ostatnio portrety. Aktualnie oglądać je można w nauczycielskiej Galerii „P

  • -> Cztery kobiety - cztery nie - pokoje...

    Zupełnie wyjątkowy charakter miał ostatni w tym roku wernisaż w Galerii Miejskiej BWA, zlokalizowanej pod znanym wszystkim miłośnikom sztuki adresem czyli dworc

  • -> Najstarsze istniejące...

    Tarnów ma najstarsze w Polsce muzeum diecezjalne. Placówkę założył w 1888 r. ks. Józef Bąba. W ten sposób uratował wiele bezcennych dzieł. Muzeum mieści się przZnajdziesz nas w Google+
WSPARCIE DLA MATYSKA


Pegazem po Tarnowie 512

Tarnowski Teatr kończy sezon bez personalnych rewolucji. W nowy wejdzie z odrobinę mniejszym zespołem - aktorzy Jolanta Januszówna i Jerzy Ogrodnicki przechodzą na emeryturę. E. Pietrowiak, dyrektor artystyczna tarnowskiej sceny, bacznie przygląda się absolwentom szkół teatralnych, ale na razie nie zamierza powiększać etatowego zespołu. Gotowa jest też lista osób, które mają tworzyć reaktywowaną po latach Radę Artystyczną Teatru Solskiego. W jej składzie znajdą się m.in. aktorzy tarnowskiej sceny oraz… M. Smolis, związany z warszawskim Teatrem Syrena. Za nami również Debata Finałowa pomiędzy II LO i XVI LO, której przewodnią tezą był: „Tarnów to miasto sprzyjające młodym ludziom”. Całość tego oryginalnego projektu edukacyjnego (współfinansowany przez Szwajcarię), realizowanego w Tarnowie, to głównie zasługa stosunkowo młodego tarnowskiego Stowarzyszenia KANON, któremu przewodzą Iwona i Dariusz Snopkowscy. Zgodnie ze zasadą przyjętą w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej, na godzinę przed pojedynkiem odbyło się losowanie stron. XVI LO przypadło bronienie tezy, II LO natomiast jej oskarżanie. A w Loży mędrców zasiedli m.in. prezydent Tarnowa R. Ścigała, redaktor naczelny Temi T. Bałchanowski i szef Działu promocji Radia RDN Małopolska M. Biedroń. Stosunkiem głosów 2:5 (małe punkty: 728:807) Loża opowiedziała się po stronie opozycji w tej debacie czyli II LO. Tym samym tytuł Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej przypadł II Liceum Ogólnokształcącemu, XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej zdobyło drugie miejsce. Należy przypomnieć, iż trzecie miejsce w rozgrywkach zajął Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie. Już teraz Organizatorzy zapraszają na UROCZYSTĄ GALĘ w tarnowskim teatrze planowaną na 18-go czerwca, na której nastąpi wręczenie Pucharu Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, medali oraz pamiątkowych prezentów dla wszystkich uczestników projektu. Już po raz drugi w Tarnowie, w ramach obchodów Światowego Dnia Rozwoju Kultury, odbyła się „Doba Dla Kultury”. W trakcie „Doby” w dniach 31 maja (piątek) – 1 czerwca (sobota) można było, m.in.: zwiedzić kabiny projekcyjne Kina Marzenie, zobaczyć scenę „z drugiej strony” w tarnowskim Teatrze, spotkać się z M. Świetlickim i wziąć udział w koncercie „Świetlików” w Pałacyku Strzeleckim. Ponadto, spotkać się z postaciami z bajek na pikniku dla najmłodszych w Parku Strzeleckim, wziąć udział w warsztatach radiowych i telewizyjnych, uczestniczyć w próbie warsztatów wokalnych w TCK, zwiedzić introligatornię i dział starodruków MBP, zobaczyć wystawy w BWA, Muzeum Etnograficznym, siedzibie ZPAP, Galerii Aniołowo, Izbie Pamięci Światowego Związku Żołnierzy AK, zwiedzić Dworek Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. We wszystkich instytucjach biorących udział w „Dobie dla Kultury” można było zbierać okolicznościowe „stemple uczestnika”. Dla najaktywniejszych przewidziano nagrody. Miniony tydzień zakończył pierwszo czerwcowy, niestety deszczowy, blok imprez związanych z Dniem Dziecka, którego artystyczną dominantą był rozpoczynający się właśnie tego dnia w tarnowskim teatrze V Festiwal Spektakli Dziecięcych Mała Talia. Blisko 5000 dzieci z regionu tarnowskiego będzie miało okazję zobaczyć 5 tytułów zaprezentowanych przez aktorów z Rzeszowa, Częstochowy, Rabki i Tarnowa. Kończąc odnotujmy jeszcze symboliczną wizytę w Tarnowie najstarszego ocalałego z getta tarnowskiego Żyda 87 – letniego Leo Kleina…Z cyklu o tym i owym 162 czyli urodziny województwa...

Onegdaj, w sobotę województwo tarnowskie obchodziłoby 38. urodziny. Obchodziłoby, gdyby nie przestało istnieć. Stało się tak w wyniku reformy administracyjnej z 1stycznia1999 roku. W tym momencie na jego terenie mieszkało ponad 700 tys. ludzi. Dokładnie 1 czerwca 1975 Tarnów stał się stolicą nowo utworzonego województwa tarnowskiego. Graniczyło ono z województwami: krakowskim, kieleckim, tarnobrzeskim, rzeszowskim, krośnieńskim i nowosądeckim. 86 lat temu, dokładnie 4 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Miejskiego. Józef Jakubowski, drugi zastępca burmistrza Juliana Kryplewskiego, 7 stycznia 1927 roku złożył Radzie Miejskiej propozycję powołania „Muzeum Miasta Tarnowa”. Sześć dni później szanowne grono rajców jednogłośnie projekt przyjęło. Wspomniana uchwała rady z 13stycznia 1927 roku przewidywała przekazanie na cele muzeum dwóch pokoi na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Krakowskiej 12, będącej własnością tzw. funduszu teatralnego (dziś mało kto pamięta, że to przy Krakowskiej w Tarnowie stanąć miał teatr). Pomieszczenia muzealne wyremontowano, po czym Józef Jakubowski przeniósł doń archiwum miejskie wraz z przejętymi depozytami. Żywe zainteresowanie tarnowskiej prasy towarzyszyło czteromiesięcznym przygotowaniom do uroczystego otwarcia ekspozycji, które nastąpiło wobec zgromadzonych przedstawicieli władz miasta 4 czerwca1927roku. Tarnowianie zaś mogli zwiedzać wystawę od dnia następnego. Inwentarz „Muzeum Miasta Tarnowa” pozwala określić charakterystykę zbiorów. Największy był zespół dokumentów dotyczących historii miasta, ważną część zasobów stanowiły przedmioty związane z dziejami miasta. (pik – za muzeum.tarnow.pl itarnow.pl)

NOWA ODSŁONA!

tarnowski kurier kulturalny:- - - - -