Blog > Komentarze do wpisu

-> ArtFest 2009

To już szósta edycja tej wyjątkowej imprezy przygotowanej przez nasze Biuro Wystaw Artystycznych – Galerię Miejską, organizacyjnie wspieraną min przez Mościckie Centrum Kultury. Ideą imprezy jest pokazanie wielości i różnorodności dróg, jakimi wędruje współczesna sztuka. Tegoroczny Jesienny Festiwal Sztuki „ArtFest 2009” odbywający się na przełomie listopada i grudnia, w dniach 27 listopad – 18 grudzień, to zorganizowana z rozmachem interdyscyplinarna impreza obejmująca swoim zasięgiem całe miasto. Składają się na nią: wystawy, koncerty, projekcje filmowe, promocje książek, spektakle teatralne oraz spotkania z wybitnymi twórcami. Wymieńmy tylko te najważniejsze nazwiska:  Nigel Kennedy, Janusz Głowacki, Susan Weinert czy Zbigniew Jakubek. - Ten ostatni gościł zresztą kilkanaście lat temu w Tarnowie – przypomniał na przed festiwalowej konferencji prasowej dyrektor Galerii Miejskiej Bogusław Wojtowicz. Zespołami, które będą mu towarzyszyć 11 grudnia są: Funky Flow i P.M. Electric Quartet. Na tegorocznym ArtFest wystąpią też na specjalnym koncercie grupy VOOVOO i HAYDAMAKY, który 27 listopada o godzinie 20.00 odbędzie się na Dużej Scenie Mościckiego Centrum Kultury. Zaś dwa dni później 29 listopada w kinie „Marzenie” pojawi się Kuba Badach z piosenkami Andrzeja Zauchy. Kilka dni później w Piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury wystąpi zespół SOFA, z materiałem ze swojej najnowszej płyty. Będzie też silna reprezentacja sztuk plastycznych, a zwłaszcza fotografii w osobach: Wojciecha Prażmowskiego, Andrzeja Świetlika, czy Tomasza Sikory. Przy okazji spotkania z Januszem Głowackim pojawią się też goście specjalni: Małgorzata Braunek, Magda Dygat, Andrzej Dudziński, Olena Leonienko oraz wspomniany już Nigel Kennedy. Zwieńczeniem ArtFestu 2009 będzie natomiast obecność Leona Tarasewicza – jednego z najbardziej intrygujących malarzy współczesnych. Spotkanie z nim i wernisaż wystawy retrospektywnej zaplanowano 18 grudnia o 18.30 w Galerii Miejskiej w Pasażu Tertila. Tak więc, pomimo, a może w zamian odwołanej tradycyjnej imprezy sylwestrowej na tarnowskim Rynku, zapowiada się wyjątkowo bogata w wydarzenia kulturalne końcówka roku. Tegoroczna edycja ArtFest 2009 to magiczne lustro odbijające prawdy i mity współczesnej kultury i nasze możliwości percepcyjne. Jest to też kolejny dowód na to, że jeśli ktoś chce, nie poddaje się trudnościom i umie skupić wokół siebie ludzi - może góry przenosić. A oto szczegółowe artystyczne menu tegorocznej edycji ArtFest 2009:

3

27 listopada godz. 18.30 – Wojciech Prażmowski – „Tarra” wernisaż wystawy fotografii, promocja albumu „Jaśnienie”, gość specjalny: Dariusz Bugalski, Galeria Miejska – Pasaż Tertila, Rynek 4, wstęp wolny
Wernisaż wystawy fotografii Wojciecha Prażmowskiego (premierowa wystawa wybitnego polskiego fotografa, mistrza fotografii kreatywnej, profesora łódzkiej „Filmówki”. Promocja albumu z poetyckimi tekstami pióra Dariusza Bugalskiego, filologa, krytyka sztuki, pisarza, poety i dziennikarza radiowej Trójki).
Wystawa otwarta do 16 grudnia.
27 listopada godz. 20.00 - koncert VOOVOO i HAYDAMAKY (Ukraina) - Duża Scena MCK (bilety: 35 zł w przedsprzedaży, 45 zł w dniu koncertu, do nabycia w biurze Galerii, Rynek 9 II piętro oraz w MCK)
Wspólne przedsięwzięcie dwóch wiodących zespołów w swoich krajach. Program stworzony na bazie pomysłu przełamywania granic zaprzyjaźnionego z Galerią Miejską Mirosława Olszówki. Materiał ten został wydany na płycie CD nakładem Wydawnictwa Agora i już zyskał tytuł poważnego kandydata do płyty roku 2009.

1

28 listopada godz. 18.00 – Andrzej Świetlik – „Lekcje tańca” - wernisaż wystawy fotografii – Galeria Miejska – Galeria Mała, wstęp wolny
Indywidualna wystawa współtwórcy słynnej nie tylko w Polsce grupy artystycznej „Łódź Kaliska”.
Wystawa otwarta do 16 grudnia.
28 listopada godz. 19.00 - Galeria Bezdomna – wernisaż wystawy – kamienica przy Rynku 3 (budynek dzięki uprzejmości Muzeum Okręgowego w Tarnowie), wstęp wolny
Wystawa fotografii, na którą każdy może przynieść swoje zdjęcie, wieszanie prac w dniu wernisażu od godzin przedpołudniowych.
Galeria Bezdomna - pomysł prezentacji fotograficznych w pustostanach, opuszczonych fabrykach, pomieszczeniach przeznaczonych do remontu, udostępnianych za darmo na kilka dni, tygodni; wystawa odbywa się bez preselekcji i bez narzucania tematu czy kształtu prezentacji, a każdy z twórców w dniu prezentacji sam znajduje sobie w pomieszczeniu interesujący go kawałek przestrzeni, sam wiesza zdjęcia i aranżuje pokaz, sam też zaprasza gości i organizuje wernisażowy poczęstunek; inicjatywa fotografików Tomka Sikory i Andrzeja Świetlika.
Wystawa czynna do soboty 5 grudnia, codziennie od 12-18, wstęp wolny.
29 listopada – 1 grudnia - Warsztaty fotograficzne poprowadzą: Wojciech Prażmowski, Tomasz Sikora, Andrzej Świetlik

2


29 listopada godz. 18.00 – Tomek Sikora – „Przejrzystość rzeczy” - wernisaż wystawy fotografii, promocja albumu, Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10, wstęp wolny
Wystawa jednego najbardziej aktywnych i interesujących polskich twórców. W Tarnowie zobaczymy kolejną odsłonę tego cyklu. Wystawie towarzyszyć będzie album autorstwa wybitnego projektanta książek, profesora warszawskiej ASP – Macieja Buszewicza specjalnie przygotowany do tej wystawy.
"Przejrzystość rzeczy" w swych kolejnych odsłonach to prezentacja ludzi i ich historii wykorzystująca przedmioty, jako medium. Obiekty prezentowane w ramach wystawy to podarunki wręczone Tomkowi Sikorze przez Jego przyjaciół, członków rodziny, ludzi znajomych i nieznajomych spotkanych celowo lub przypadkiem na przestrzeni wielu lat. Są to różnorakie przedmioty od pudełka, walizki, nocnika począwszy na butach, wiecznym piórze, wibratorze czy tajemniczej paczce wcale nie kończąc. W każdy z tych obiektów wprowadzona zostaje postać Osoby Darującej, nijako znacząc i przyporządkowując go dotychczasowemu właścicielowi. Powstaje wielowymiarowy (zarówno w dosłownym, jak i filozoficznym sensie tego słowa) portret – Człowieka oraz Przedmiotu.
Wystawa otwarta do 16 grudnia.
Cykl współorganizowany
z Mościckim Centrum Kultury
3 grudnia 2009 … z cyklu osobowości – JANUSZ GŁOWACKI
Wieczór Filmowy – „Polowanie na muchy”, „Rejs”, „Trzeba Zabić tę miłość” (szczegóły w MCK)
4 grudnia godz. 18.00 - Promocja książki „Mały alfabet” Magdy Dygat i Andrzeja Dudzińskiego, spotkanie poprowadzi Barbara Marcinik (Program III Polskiego Radia), fragmenty książki czyta Małgorzata Braunek, Kawiarnia Tatrzańska, wstęp wolny
Niezwykła, oryginalna, jedyna w swoim rodzaju wspomnieniowa opowieść Magdy i Andrzeja Dudzińskich. Autorzy opowiadają o ważnych dla nich ludziach, miejscach, zwierzętach, przedmiotach i wydarzeniach. Książka zawiera 133 hasła, w których prywatna opowieść Dudzińskich o nich samych, ich życiu, miłości, domu, rodzinie, zwierzętach przeplata się z portretami przyjaciół, znajomych, barwnymi anegdotami, a wszystko na tle historii obyczajowej Polski, Europy i świata przełomu XX i XXI wieków. Bohaterami opowieści są zarówno liczni światowi i polscy artyści, pisarze, aktorzy, muzycy m.in. S. Barańczak, E. Braun, Cz. Miłosz, E. Demarczyk, M. Duchamp, E. Hemingway, R. Kapuściński, J. Kofta, T. Konwicki, S. Lem, G. Holoubek, E. Czyżewska, Dalajlama, L. Beach, W. Pszoniak, M. Komar, C. Santana, J. Głowacki, jak i różnego kalibru zwierzęta, miejsca oraz zjawiska. Książka, bogato ilustrowana została zaprojektowana graficznie i opracowana przez Andrzeja Dudzińskiego.
4 grudnia 2009 godz. 19.30 – Mościckie Centrum Kultury
… z cyklu osobowości – JANUSZ GŁOWACKI
„Antygona w Nowym Jorku” – spektakl - Teatr Ludowy z Krakowa (bilety: 30 zł, do nabycia w MCK)
Spotkanie z Januszem Głowackim
Prowadzenie: Barbara Marcinik – (Program III Polskiego Radia)
5 grudnia godz. 18.00 – z cyklu Osobowości: Janusz Głowacki, w programie: „Depresja mon amour” film o Januszu Głowackim, Andrzej Dudziński „Antygona w Nowym Jorku” i „ Nowy Nowy Jork” – wernisaż wystaw, goście specjalni: Nigel Kennedy i zespół KROKE, Mościckie Centrum Kultury (bilety: 90 zł i 70 zł, do nabycia w biurze Galerii, Rynek 9 II piętro oraz w MCK)
Janusz Głowacki - dramaturg, prozaik, felietonista, autor scenariuszy filmowych. Światowy sukces przyniosły Głowackiemu sztuki teatralne, przede wszystkim „Antygona w Nowym Jorku”. Na przełomie lat 60. i 70. rozpoczął aktywną działalność jako scenarzysta. W tym okresie powstaje film Andrzeja Wajdy "Polowanie na muchy" oparty na twórczości Głowackiego. Jednak prawdziwym sukcesem okazał się dopiero obraz stworzony we współpracy z Markiem Piwowskim pt. "Rejs", który przez niektórych uważany jest za najlepszą polską komedię wszech czasów.
Andrzej Dudziński „Antygona w Nowym Jorku” - została wydana w Stanach Zjednoczonych w formie książkowej z doskonałymi rysunkami Andrzeja Dudzińskiego, który podobnie jak Janusz Głowacki, zamieszkał w Nowym Jorku na stałe. Wystawa prezentuje 20 oryginalnych prac artysty.
Andrzej Dudziński „New York, New York” – wystawa fotografii, do której pretekstem stało się zaproszenie Andrzeja Dudzińskiego do zaprojektowania scenografii do sztuki Arthura Millera "Śmierć komiwojażera" w Teatrze Narodowym w Warszawie w reżyserii Kazimierza Kutza. Andrzej Dudziński zafascynowany Nowym Jorkiem, miejscem swojego zamieszkania przedstawia swoją wizję tego niezwykłego miasta.
Wystawy otwarte od 25 stycznia 2010 roku.
Nigel Kennedy - to jeden z największych wirtuozów skrzypiec na świecie. Płyty brytyjskiego artysty od lat mieszkającego w Polsce zawsze trafiają na szczyty notowań muzyki klasycznej. W 2003 r. wraz z krakowskim zespołem Kroke (ta nazwa w języku yiddish oznacza Kraków) - jedną z najciekawszych grup grających muzykę klezmerską - stworzył niezwykły projekt muzyczny, płytę East Meets East. Od tego czasu Kennedy występuje z Krokersami, dając słuchaczom dużo przyjemności i przy okazji udowadniając swoją totalną wszechstronność.
5 grudnia godz. 21.30 - Janusz Głowacki zaprasza – goście specjalni: Małgorzata Braunek, Magda Dygat, Andrzej Dudziński, Olena Leonienko – recital, Kawiarnia Tatrzańska (bilety: 50 zł, do nabycia w MCK)
Olena Leonenko - urodzona w Kijowie, pieśniarka, kompozytorka. Od 1990 roku na stałe mieszka i tworzy w Polsce. Skomponowała muzykę do ponad 20 przedstawień teatralnych i telewizyjnych. Współpracowała m.in z Krystianem Lupą, Agnieszką Glińską, Krzysztofem Warlikowskim, Zbigniewem Zapasiewiczem i Maciejem Dejczerem.
11 grudnia godz. 18.30 – Zbigniew Jakubek przedstawia: Fusion Jazz: Funky Flow, P.M.Elektric Quartet, gwiazda wieczoru: Susan Weinert & Zbigniew Jakubek Urban Groove Ensamble, Duża Scena MCK (bilety: 25 zł, do nabycia w biurze Galerii, Rynek 9 II piętro oraz w MCK)
Funky Flow - zespół powstał w 2005 roku w Rzeszowie. Muzyka FF to fusion bazujący głownie muzyce jazzrockowej i funky.
P. M. Elektric Quartet - projekt uznanych tarnowskich muzyków, którzy odnaleźli wspólny mianownik odczuwania elektrycznego jazzu, wzbogaconego o rockową ekspresję i funk.
Susan Weinert & Zbigniew Jakubek Urban Groove Ensamble - tak brzmi nazwa nowego projektu z udziałem znanej i lubianej w Tarnowie niemieckiej gitarzystki Susan Weinert i jednego z czołowych polskich jazzmanów Zbigniewa Jakubka. Susan Weinert występowała w Tarnowie dwukrotnie rozkochując w swojej grze na gitarze tarnowskich melomanów.
18 grudnia godz. 18.30 – Osobowości sztuki polskiej: Leon Tarasewicz – wernisaż wystawy retrospektywnej – Galeria Miejska - Pasaż Tertila, wstęp wolny
Leon Tarasewicz - jeden z najbardziej intrygujących malarzy współczesnych. Pełen inwencji, odkrywa coraz to nowe oblicza tak starej i, wydawałoby się, dobrze już rozpoznanej dyscypliny, jaką jest malarstwo. Od chwili debiutu jest wyrazistą postacią życia artystycznego, chociaż za główny punkt na mapie świata uznaje rodzinne białostockie Waliły. Podkreśla białoruskie korzenie, identyfikuje się z zamieszkującą tamte tereny mniejszością białoruską w Polsce. Laureat Paszportu Polityki.
Wystawa otwarta do 25 stycznia 2010 roku.

W imieniu organizatorów serdecznie wszystkich zapraszamy do udziału w tych artystycznych Dionizjach.


oprac. Ryszard Zaprzałkaponiedziałek, 30 listopada 2009, tarnowski_kurier_kulturalny

Polecane wpisy

  • - > Świetlicki w parku

    W drugiej edycji projektu „Doba dla kultury”, która odbywała się w Tarnowie 31 maja i 1 czerwca, poczesne miejsce przypadło dubeltowemu spotkaniu z

  • -> Jak Piłsudski obalił rząd Witosa

    Chłop z Wierzchosławic przewidział, że marszałek przejmie władzę na drodze przewrotu? Był piękny maj 1926 roku. W stolicy jednak mało kto z beztroską patrzył na

  • -> Paleta Marty Odbierzychleb

    Malarstwo „pani od polskiego” to przede wszystkim kwiaty, pejzaże i ostatnio portrety. Aktualnie oglądać je można w nauczycielskiej Galerii „PZnajdziesz nas w Google+
WSPARCIE DLA MATYSKA


Pegazem po Tarnowie 512

Tarnowski Teatr kończy sezon bez personalnych rewolucji. W nowy wejdzie z odrobinę mniejszym zespołem - aktorzy Jolanta Januszówna i Jerzy Ogrodnicki przechodzą na emeryturę. E. Pietrowiak, dyrektor artystyczna tarnowskiej sceny, bacznie przygląda się absolwentom szkół teatralnych, ale na razie nie zamierza powiększać etatowego zespołu. Gotowa jest też lista osób, które mają tworzyć reaktywowaną po latach Radę Artystyczną Teatru Solskiego. W jej składzie znajdą się m.in. aktorzy tarnowskiej sceny oraz… M. Smolis, związany z warszawskim Teatrem Syrena. Za nami również Debata Finałowa pomiędzy II LO i XVI LO, której przewodnią tezą był: „Tarnów to miasto sprzyjające młodym ludziom”. Całość tego oryginalnego projektu edukacyjnego (współfinansowany przez Szwajcarię), realizowanego w Tarnowie, to głównie zasługa stosunkowo młodego tarnowskiego Stowarzyszenia KANON, któremu przewodzą Iwona i Dariusz Snopkowscy. Zgodnie ze zasadą przyjętą w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej, na godzinę przed pojedynkiem odbyło się losowanie stron. XVI LO przypadło bronienie tezy, II LO natomiast jej oskarżanie. A w Loży mędrców zasiedli m.in. prezydent Tarnowa R. Ścigała, redaktor naczelny Temi T. Bałchanowski i szef Działu promocji Radia RDN Małopolska M. Biedroń. Stosunkiem głosów 2:5 (małe punkty: 728:807) Loża opowiedziała się po stronie opozycji w tej debacie czyli II LO. Tym samym tytuł Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej przypadł II Liceum Ogólnokształcącemu, XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej zdobyło drugie miejsce. Należy przypomnieć, iż trzecie miejsce w rozgrywkach zajął Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie. Już teraz Organizatorzy zapraszają na UROCZYSTĄ GALĘ w tarnowskim teatrze planowaną na 18-go czerwca, na której nastąpi wręczenie Pucharu Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, medali oraz pamiątkowych prezentów dla wszystkich uczestników projektu. Już po raz drugi w Tarnowie, w ramach obchodów Światowego Dnia Rozwoju Kultury, odbyła się „Doba Dla Kultury”. W trakcie „Doby” w dniach 31 maja (piątek) – 1 czerwca (sobota) można było, m.in.: zwiedzić kabiny projekcyjne Kina Marzenie, zobaczyć scenę „z drugiej strony” w tarnowskim Teatrze, spotkać się z M. Świetlickim i wziąć udział w koncercie „Świetlików” w Pałacyku Strzeleckim. Ponadto, spotkać się z postaciami z bajek na pikniku dla najmłodszych w Parku Strzeleckim, wziąć udział w warsztatach radiowych i telewizyjnych, uczestniczyć w próbie warsztatów wokalnych w TCK, zwiedzić introligatornię i dział starodruków MBP, zobaczyć wystawy w BWA, Muzeum Etnograficznym, siedzibie ZPAP, Galerii Aniołowo, Izbie Pamięci Światowego Związku Żołnierzy AK, zwiedzić Dworek Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. We wszystkich instytucjach biorących udział w „Dobie dla Kultury” można było zbierać okolicznościowe „stemple uczestnika”. Dla najaktywniejszych przewidziano nagrody. Miniony tydzień zakończył pierwszo czerwcowy, niestety deszczowy, blok imprez związanych z Dniem Dziecka, którego artystyczną dominantą był rozpoczynający się właśnie tego dnia w tarnowskim teatrze V Festiwal Spektakli Dziecięcych Mała Talia. Blisko 5000 dzieci z regionu tarnowskiego będzie miało okazję zobaczyć 5 tytułów zaprezentowanych przez aktorów z Rzeszowa, Częstochowy, Rabki i Tarnowa. Kończąc odnotujmy jeszcze symboliczną wizytę w Tarnowie najstarszego ocalałego z getta tarnowskiego Żyda 87 – letniego Leo Kleina…Z cyklu o tym i owym 162 czyli urodziny województwa...

Onegdaj, w sobotę województwo tarnowskie obchodziłoby 38. urodziny. Obchodziłoby, gdyby nie przestało istnieć. Stało się tak w wyniku reformy administracyjnej z 1stycznia1999 roku. W tym momencie na jego terenie mieszkało ponad 700 tys. ludzi. Dokładnie 1 czerwca 1975 Tarnów stał się stolicą nowo utworzonego województwa tarnowskiego. Graniczyło ono z województwami: krakowskim, kieleckim, tarnobrzeskim, rzeszowskim, krośnieńskim i nowosądeckim. 86 lat temu, dokładnie 4 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Miejskiego. Józef Jakubowski, drugi zastępca burmistrza Juliana Kryplewskiego, 7 stycznia 1927 roku złożył Radzie Miejskiej propozycję powołania „Muzeum Miasta Tarnowa”. Sześć dni później szanowne grono rajców jednogłośnie projekt przyjęło. Wspomniana uchwała rady z 13stycznia 1927 roku przewidywała przekazanie na cele muzeum dwóch pokoi na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Krakowskiej 12, będącej własnością tzw. funduszu teatralnego (dziś mało kto pamięta, że to przy Krakowskiej w Tarnowie stanąć miał teatr). Pomieszczenia muzealne wyremontowano, po czym Józef Jakubowski przeniósł doń archiwum miejskie wraz z przejętymi depozytami. Żywe zainteresowanie tarnowskiej prasy towarzyszyło czteromiesięcznym przygotowaniom do uroczystego otwarcia ekspozycji, które nastąpiło wobec zgromadzonych przedstawicieli władz miasta 4 czerwca1927roku. Tarnowianie zaś mogli zwiedzać wystawę od dnia następnego. Inwentarz „Muzeum Miasta Tarnowa” pozwala określić charakterystykę zbiorów. Największy był zespół dokumentów dotyczących historii miasta, ważną część zasobów stanowiły przedmioty związane z dziejami miasta. (pik – za muzeum.tarnow.pl itarnow.pl)

NOWA ODSŁONA!

tarnowski kurier kulturalny:- - - - -