Blog > Komentarze do wpisu

-> STOP! w Skrzyszowie

Warto było w tych dniach zatrzymać się w tej podtarnowskiej gminie, prawdziwym mateczniku ciekawych propozycji kulturalnych, które inicjuje Gminne Centrum Kultury i Bibliotek, kierowane przez dyrektor Małgorzatę Chwistek.
Jedną z najważniejszych jest bez wątpienia Ogólnopolski Festiwal Filmów Młodzieżowych „STOP!”, którego kolejna, szósta już, edycja odbyła się w dniach 23-24 października w Skrzyszowie-Ładnej.
Tegoroczna edycja imprezy jest bezpośrednią kontynuatorką Młodzieżowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych i Prezentacji Multimedialnych „Stop!”, który był wynikiem konkursu ogłoszonego w 2003 roku przez Marszałka Województwa Małopolskiego na najlepszy projekt akcji antyalkoholowej, obejmujący teren Małopolski. W tym miejscu należy również przypomnieć, iż pomysł Festiwalu zgłosiły ówczesne licealistki: Karolina Łabno i Ewelina Srebro z Nieformalnej Grupy Młodzieżowej „Świetliki”, działającej przy GCKiB w Skrzyszowie, za który w grudniu 2003 odebrały z rąk Marszałka specjalną nagrodę.
W konkursie biorą udział amatorskie filmy dokumentalne, fabularne i animowane, których charakter spełnia założenia imprezy. Jej oficjalnym patronem i dobrym duchem jest, jak co roku, wójt Gminy Skrzyszów Józef Gądek.
Zaś głównym organizatorem znany tarnowski filmoznawca Jerzy Świtek, na co dzień pracujący jako instruktor w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie.
Poniżej prezentujemy wywiad, jakiego udzielił nam po zakończeniu Festiwalu.


– Dawny Młodzieżowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych i Prezentacji Multimedialnych „STOP!” i obecny Ogólnopolski Festiwal Filmów Młodzieżowych „STOP!” to prawdziwe wizytówki kulturalne Skrzyszowa. Czym rozpoczynająca się w piątek jego szósta edycja różni się od poprzednich?

– Od ubiegłego roku Festiwal „Stop!” nie ogranicza się do filmów traktujących o nałogach i uzależnieniach. Hasło w tytule imprezy to zachęta do zatrzymania się w biegu, do refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością. Myślę, że w ten sposób impreza rozszerza swój zasięg tematyczny i problemowy.

– Ile osób, a raczej ekip, i z jakich ośrodków zgłosiło się na skrzyszowski festiwal i jak ma się to do lat poprzednich?

– Zgłosiło się 16 ekip z wielu miejscowości. Są, tradycyjnie, filmy z terenu Gminy Skrzyszów, konkretnie z Szynwałdu i Łękawicy. Oczywiście, również z Tarnowa. Ale także z Krakowa, z Jeleniej Góry, Chorzowa, Bolesławca, Pszczyny. W porównaniu z latami ubiegłymi rozszerza się zasięg terytorialny oddziaływania Festiwalu.

– A ile filmów dopuszczono w tym roku do udziału w konkursie, kto o tym decydował i jakie były kryteria? Jaka tematyka w nich dominuje?
 
– W konkursie znalazło się 10 tytułów. Za wybór tytułów, jak i za cały Festiwal, odpowiadam ja. Tematyka filmów jest bardzo szeroka – od filmów mówiących, w myśl poprzedniej formuły Festiwalu „Stop!”, o niebezpieczeństwie uzależnień, poprzez interesujące obserwacje psychologiczne czy obyczajowe. Wyjątkowo tylko dwa filmy reprezentują dokument, pozostałe to fabuły.

– Dobrą tradycją imprezy był udział w pracach jury znanych aktorów, gwiazd teatralno-telewizyjno-filmowych. Jak jest w tej edycji?
 
–  I w tym roku nie zabrakło znanych i lubianych postaci. Przewodniczącym jury był Paweł Królikowski, bardzo popularny m.in. dzięki rolom w serialach „Ranczo” czy „Pitbull”. Przyjechała też trzyosobowa ekipa serialu „W-11. Wydział Śledczy”: Joanna Czechowska, Katarzyna Koniarz i Sebastian Wątroba.

– Dlaczego tegoroczny STOP trwa tylko dwa dni i dlaczego zmieniono miejsce festiwalowych prezentacji? Najpierw była to szkoła w Skrzyszowie, później miejscowy Dom Strażaka, a teraz Dom Strażaka w Ładnej…

– Gminne Centrum Kultury w Skrzyszowie współpracuje z różnymi ośrodkami z terenu Gminy. Bardzo dobrze układa się współpraca z Zespołem Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szynwałdzie, gdzie w tym roku odbył się Młodzieżowy Przegląd Twórczości Teatralnej „Spojrzenia”. Podobnie jest ze Strażą Pożarną i Kołem Gospodyń Wiejskich w Ładnej, które dzielą ten sam budynek. Są tam bardzo dobre warunki do prezentacji filmów, spotkań, a także wydawania posiłków, którymi podejmowaliśmy gości i uczestników. A dwa dni to zupełnie wystarczający czas na przeprowadzenie festiwalu.

– A jakie nagrody i inne gratyfikacje czekają na zwycięzców? 

– I miejsce wiąże się z nagrodą finansową 500 zł, II miejsce – 400 zł, a III miejsce – 300 zł. Wyróżnienia honorowane są nagrodami rzeczowymi.

– Czy gdzieś będzie można zobaczyć prace laureatów, jeśli tak, to gdzie i kiedy? Do tej pory pokazywano je m.in. na Festiwalu „Vitae Valor”, ale w tym roku ponoć się nie odbędzie, więc…

– Ponieważ w tym roku rzeczywiście nie ma szans zorganizowania Festiwalu „Vitae Valor”, więc nie będzie możliwości pokazania wyróżnionych filmów w Tarnowie podczas tej imprezy. Ale znajdziemy sposób, aby najlepsze filmy spopularyzować nie tylko na terenie Gminy.

– Czy organizatorzy śledzą dalsze losy autorów nagrodzonych prac, czy któryś z nich np. wybrał szkołę filmową lub „robi” karierę w branży medialnej?

– Twórcy prezentowanych filmów to bardzo młodzi ludzie, przeważnie gimnazjaliści lub licealiści, więc mają jeszcze czas pokazać, jaką drogę zawodową wybiorą. Chociaż Mateusz Papuga ze Skrzyszowa, współautor zwycięskiego filmu sprzed 3 lat, „Bike Boys”, podjął już pracę jako operator w Tarnowskiej Telewizji Kablowej.

– A czy wzorem lat ubiegłych będą imprezy towarzyszące, np. koncerty, może jakaś wystawa? 

– Krótszy czas Festiwalu i skromniejszy budżet nie pozwoliły na koncert czy wystawę. Ale były spotkania z zaproszonymi gośćmi, o których już wspomniałem, i myślę, że to była duża atrakcja dla wszystkich uczestników.

– Kto tak naprawdę finansuje Wasz Festiwal i skąd pozyskujecie środki? Ile wynosi budżet imprezy w tym roku?

– W tym roku Festiwal „Stop!” został w całości sfinansowany ze środków Gminnego Centrum Kultury. Koszty zostaną oszacowane po spłynięciu wszystkich rachunków.

– Kto jeszcze, obok Ciebie, wspiera imprezę angażując się w jej przygotowanie i organizację? Jak widzisz przyszłość tego niewątpliwie wartościowego projektu?

– W pracę, jak zawsze, zaangażowane jest całe Gminne Centrum Kultury. Pomoc z zewnątrz to głównie wsparcie ze strony Szkoły w Szynwałdzie: pani dyr. Siemek, pani dyr. Mazur, pedagodzy: Agnieszka Guzy i Ewelina Wojtowicz oraz Marek Stańczyk i jego niezawodny zespół.

– Na koniec rozszyfrujmy motto tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Młodzieżowych STOP!, które brzmi: „Życie to labirynt decyzji – wybierz właściwą drogę”.

– W pierwszych edycjach Festiwalu hasło „Stop!” było wezwaniem do przeciwstawienia się nałogom i uzależnieniom. Obecnie – to zachęta do refleksji nad otaczającą rzeczywistością, nad życiem, nad innymi i nad samym sobą. Filmy zakwalifikowane do konkursu odzwierciedlają te postawy.

– Dziękuję za interesującą rozmowę.


rozmawiał: Ryszard Zaprzałkawtorek, 27 października 2009, tarnowski_kurier_kulturalny

Polecane wpisy

  • -> MACIEJ STUHR – część I

    Był kolejnym gościem Łukasza Maciejewskiego w cieszącym się ogromnym zainteresowaniem cyklu spotkań filmowych w Centrum Sztuki Mościce. Ostatnie z nich miało mi

  • -> Maciej Stuhr - część II

    Piotr Guszkowski: Rola w "Obławie" Marcina Krzyształowicza opowiadającej o ponurej rzeczywistości okupacyjnej. Długo oczekiwane „Pokłosie” Władysła

  • -> Łukasz Maciejewski

    Zawsze pamiętam że jestem z Tarnowa. To punkt odniesienia dla wszystkich moich podróży. Filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny. Prominentny Obywatel TarnowskieZnajdziesz nas w Google+
WSPARCIE DLA MATYSKA


Pegazem po Tarnowie 512

Tarnowski Teatr kończy sezon bez personalnych rewolucji. W nowy wejdzie z odrobinę mniejszym zespołem - aktorzy Jolanta Januszówna i Jerzy Ogrodnicki przechodzą na emeryturę. E. Pietrowiak, dyrektor artystyczna tarnowskiej sceny, bacznie przygląda się absolwentom szkół teatralnych, ale na razie nie zamierza powiększać etatowego zespołu. Gotowa jest też lista osób, które mają tworzyć reaktywowaną po latach Radę Artystyczną Teatru Solskiego. W jej składzie znajdą się m.in. aktorzy tarnowskiej sceny oraz… M. Smolis, związany z warszawskim Teatrem Syrena. Za nami również Debata Finałowa pomiędzy II LO i XVI LO, której przewodnią tezą był: „Tarnów to miasto sprzyjające młodym ludziom”. Całość tego oryginalnego projektu edukacyjnego (współfinansowany przez Szwajcarię), realizowanego w Tarnowie, to głównie zasługa stosunkowo młodego tarnowskiego Stowarzyszenia KANON, któremu przewodzą Iwona i Dariusz Snopkowscy. Zgodnie ze zasadą przyjętą w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej, na godzinę przed pojedynkiem odbyło się losowanie stron. XVI LO przypadło bronienie tezy, II LO natomiast jej oskarżanie. A w Loży mędrców zasiedli m.in. prezydent Tarnowa R. Ścigała, redaktor naczelny Temi T. Bałchanowski i szef Działu promocji Radia RDN Małopolska M. Biedroń. Stosunkiem głosów 2:5 (małe punkty: 728:807) Loża opowiedziała się po stronie opozycji w tej debacie czyli II LO. Tym samym tytuł Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej przypadł II Liceum Ogólnokształcącemu, XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej zdobyło drugie miejsce. Należy przypomnieć, iż trzecie miejsce w rozgrywkach zajął Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie. Już teraz Organizatorzy zapraszają na UROCZYSTĄ GALĘ w tarnowskim teatrze planowaną na 18-go czerwca, na której nastąpi wręczenie Pucharu Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, medali oraz pamiątkowych prezentów dla wszystkich uczestników projektu. Już po raz drugi w Tarnowie, w ramach obchodów Światowego Dnia Rozwoju Kultury, odbyła się „Doba Dla Kultury”. W trakcie „Doby” w dniach 31 maja (piątek) – 1 czerwca (sobota) można było, m.in.: zwiedzić kabiny projekcyjne Kina Marzenie, zobaczyć scenę „z drugiej strony” w tarnowskim Teatrze, spotkać się z M. Świetlickim i wziąć udział w koncercie „Świetlików” w Pałacyku Strzeleckim. Ponadto, spotkać się z postaciami z bajek na pikniku dla najmłodszych w Parku Strzeleckim, wziąć udział w warsztatach radiowych i telewizyjnych, uczestniczyć w próbie warsztatów wokalnych w TCK, zwiedzić introligatornię i dział starodruków MBP, zobaczyć wystawy w BWA, Muzeum Etnograficznym, siedzibie ZPAP, Galerii Aniołowo, Izbie Pamięci Światowego Związku Żołnierzy AK, zwiedzić Dworek Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. We wszystkich instytucjach biorących udział w „Dobie dla Kultury” można było zbierać okolicznościowe „stemple uczestnika”. Dla najaktywniejszych przewidziano nagrody. Miniony tydzień zakończył pierwszo czerwcowy, niestety deszczowy, blok imprez związanych z Dniem Dziecka, którego artystyczną dominantą był rozpoczynający się właśnie tego dnia w tarnowskim teatrze V Festiwal Spektakli Dziecięcych Mała Talia. Blisko 5000 dzieci z regionu tarnowskiego będzie miało okazję zobaczyć 5 tytułów zaprezentowanych przez aktorów z Rzeszowa, Częstochowy, Rabki i Tarnowa. Kończąc odnotujmy jeszcze symboliczną wizytę w Tarnowie najstarszego ocalałego z getta tarnowskiego Żyda 87 – letniego Leo Kleina…Z cyklu o tym i owym 162 czyli urodziny województwa...

Onegdaj, w sobotę województwo tarnowskie obchodziłoby 38. urodziny. Obchodziłoby, gdyby nie przestało istnieć. Stało się tak w wyniku reformy administracyjnej z 1stycznia1999 roku. W tym momencie na jego terenie mieszkało ponad 700 tys. ludzi. Dokładnie 1 czerwca 1975 Tarnów stał się stolicą nowo utworzonego województwa tarnowskiego. Graniczyło ono z województwami: krakowskim, kieleckim, tarnobrzeskim, rzeszowskim, krośnieńskim i nowosądeckim. 86 lat temu, dokładnie 4 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Miejskiego. Józef Jakubowski, drugi zastępca burmistrza Juliana Kryplewskiego, 7 stycznia 1927 roku złożył Radzie Miejskiej propozycję powołania „Muzeum Miasta Tarnowa”. Sześć dni później szanowne grono rajców jednogłośnie projekt przyjęło. Wspomniana uchwała rady z 13stycznia 1927 roku przewidywała przekazanie na cele muzeum dwóch pokoi na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Krakowskiej 12, będącej własnością tzw. funduszu teatralnego (dziś mało kto pamięta, że to przy Krakowskiej w Tarnowie stanąć miał teatr). Pomieszczenia muzealne wyremontowano, po czym Józef Jakubowski przeniósł doń archiwum miejskie wraz z przejętymi depozytami. Żywe zainteresowanie tarnowskiej prasy towarzyszyło czteromiesięcznym przygotowaniom do uroczystego otwarcia ekspozycji, które nastąpiło wobec zgromadzonych przedstawicieli władz miasta 4 czerwca1927roku. Tarnowianie zaś mogli zwiedzać wystawę od dnia następnego. Inwentarz „Muzeum Miasta Tarnowa” pozwala określić charakterystykę zbiorów. Największy był zespół dokumentów dotyczących historii miasta, ważną część zasobów stanowiły przedmioty związane z dziejami miasta. (pik – za muzeum.tarnow.pl itarnow.pl)

NOWA ODSŁONA!

tarnowski kurier kulturalny:- - - - -