Blog > Komentarze do wpisu

-> Mężczyźni z "Talią"

Krystyna Janda swoim występem jako Shirley Valentine zakończyła XIII Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia w Tarnowie. Sześć spektakli konkursowych oraz trzy towarzyszące obejrzało prawie 4 tysiące osób. Zdaniem publiczności, która przyznawała w tym roku po raz pierwszy Grand Prix, najlepszym spektaklem okazał się „Wszystko o mężczyznach” Teatru Ludowego z Krakowa. Nagrody indywidualne otrzymali: Hanna Śleszyńska, Szymon Sędrowski, Bartek Kasprzykowski oraz Robert Talarczyk.Zwycięski spektakl „Wszystko o mężczyznach” autorstwa Miro Gavrana wyreżyserowany przez Tomasza Obarę zdobył 1211 pkt. Występują w nim sam reżyser Tomasz Obara, a partnerują mu Krzysztof Górecki i Piotr Pilitowski. Spektakl miał swoją premierę 17 maja 2008 roku. Przedstawia męski świat, wykreowany ze strzępów rozmów podsłuchanych w siłowni, deklaracji składanych przy kieliszku, buńczucznych gróźb mafiosów z półświatka, nie do końca twardych męskich rozmów, w sytuacjach, kiedy staje się wobec utraty najbliższych.Drugie miejsce zajął spektakl Teatru Capitol „Pomalu, a jeszcze raz!” Igora Sebo otrzymując 1118 pkt. Trzecim w kolejności był spektakl „Zazdrość” Esther Vilar w reżyserii Moniki Powalisz (otrzymał 1055 pkt.)

W głosowaniu publiczności oddano 1326 głosów, a każdy wartościował oceniane spektakle wg szkolnej skali ocen od 1 do 5.Dyrekcja festiwalu przyznała także nagrody indywidualne dla:
• Hanny Śleszyńskiej, za okraszoną urokiem doświadczonej na wielu płaszczyznach aktorki, rolę w spektaklu „Pomalu, a jeszcze raz!” w reżyserii Roberta Talarczyka przygotowanej przez Teatr Capitol z Warszawy (nagroda pieniężna w wysokości 5000 zł).
• Szymona Sędrowskiego, za skompresowaną w czasie i przestrzeni rolę aktorską w spektaklu „Kamienie w kieszeniach” Marie Jones w reżyserii Łukasza Witta-Michałowskiego Sceny Prapremier InVitro w Lublinie (nagroda pieniężna w wysokości 5000 zł).
• Bartka Kasprzykowskiego, za poddaną dyktaturze oszczędnej scenografii rolę aktorską w spektaklu „Kamienie w kieszeniach” Marie Jones w reżyserii Łukasza Witta-Michałowskiego Sceny Prapremier InVitro w Lublinie (nagroda pieniężna w wysokości 5000 zł).
• Roberta Talarczyka, za wyszukaną reżyserię historii o „napadzie” z nadzieją na dobre zakończenie spektaklu „Pomalu, a jeszcze raz!” przygotowanego przez Teatr Capitol z Warszawy (nagroda pieniężna w wysokości 5000 zł).

XIII Ogólnopolski Festiwal Komedii TALIA organizowany jest przez Tarnowski Teatr od 1997 roku. Finansowany jest z budżetu miast Tarnowa oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, sponsorem głównym była firma TAURON – Polska Energia. Tytularnym mecenasem teatru jest Karpacka Spółka Gazownictwa.Rozstrzygnięto także rozpisany w tym roku po raz pierwszy konkurs na fraszkę dotyczącą Talii. Oto jego wyniki:
Szczerze mówiąc zainteresowanie konkursem na rym do słowa „Talia” przeszło nasze oczekiwania. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli w nim udział, zgodnie jednak z zapowiedziami możemy nagrodzić jedynie trójkę uczestników.

Kiedy ogłaszaliśmy nasz konkurs na rym do słowa „Talia” nie sądziliśmy, że Tarnów jest również miastem poetów. Większość uczestników nie zadowoliła się wymyślaniem słów, ale stworzyła utwory poetyckie na zadany temat. Żałujemy, że nie możemy nagrodzić wszystkich, zgodnie z zapowiedzią laureatów konkursu będzie trójka:

1. Tadeusz Kaźmierczak – pan Tadeusz przesłał najdłuższy wiersz poświęcony festiwalowi. Publikujemy go w całości:

Takie właśnie są realia,
Że w Tarnowie leci Talia.
To nie żadne anomalia
Lecz tarnowskie teatralia.
Powie ktoś – tyś kanalia,
Po co tobie jakaś Talia?
Taż to czyste imaginalia.
W domu czeka prania balia,
Złazi z drzwi znów emalia,
Z naszymi mecz rozgrywa Walia.
Wielka z tego jest batalia.
Mówi do mnie znów Rozalia,
Najpiękniejszy kwiat to azalia.
A mnie w głowie jeno, Talia!
Takie tu na scenie są bakalia!
To nie jakieś marginalia.
Może ze mnie być kanalia,
Mam gdzieś juwenalia
To banalia! To bzdetalia!
Dla mnie liczy się tylko TALIA!

2. Krzysztof Bernaś przysłał rym, który uznaliśmy za najbardziej oryginalny. – Rym do Talia to – proponuję: Colisa lalia (po polsku prętnik karłowaty – ale wówczas bez rymu, niestety). Wyjaśniamy, że prętnik karłowaty jest rybką mierzącą 5 – 7 centymetrów, żyjącą w Indiach.

3. Barbara Brożek – Czekańska. Pani Barbara ujęła nas również informacją, że część rymów, jakie przychodzą jej do głowy ma charakter nieprzyzwoity. Tak nam się to spodobało, że nagradzamy autorkę zarówno za rymy, które nam przysłała, jak i za te, których nie przysłała.

W Tarnowie pewna Rozalia
Z wyglądu przekwitła konwalia
Zajrzała do klubu Talia
Spisano jej personalia
To Talia – nie bachanalia.

To Tarnów a nie Kornwalia
Na dworze anomalia
W teatrze rozkwita Talia
Na scenie sławna Opalia
Zabawa jak w Juwenalia.

W ogrodzie gdzie piękna dalia
Pyszni się wielka balia
W niej zanurzona Natalia
Studiując dekretalia
Cieszy się – wieczór Talia.

 
A tak redakcyjnie podsumował tegoroczną Talię portal inTARnet.pl:
Na „Talię” zawsze czeka się z niecierpliwością... Z satysfakcją słucha się programowych zapowiedzi już prawie pół roku wcześniej, by w rezultacie stwierdzić, że stan faktyczny nie minął się z oczekiwaniami. Tak było i w tym roku. Większość zaprezentowanych spektakli to pozycje zdecydowanie zasługujące na uznanie. Może i nie obfitowały w jakieś szczególne objawienia i nie zaskoczyły oryginalnością, ale grzecznie potwierdziły klasę imprezy.Festiwal, mimo że jeszcze dość młody, trzyma się mocno. Jak zwykle nie był jednorodny stylistycznie i mieszały się w nim różne formy. Na widzów czekały między innymi „Noc kabaretowa” w MCK i wernisaż wystawy zdjęć Tadeusza Koniarza „Fotograficzna fraszka” w urokliwej piwnicy „Piano”. Wśród słynnych artystów znaleźli się m.in. Anna Seniuk, Joanna Żółkowska, Hanna Sleszyńska i Krystyna Janda.W tym roku, na organizowanym już po raz trzynasty Ogólnopolskim Festiwalu Komedii „Talia”, w konkursie głównym pokazano sześć spektakli, z czego właściwie wszystkie stanowiły produkcje udane. Oczarował tarnowianin Marcin Kwaśny swoim świetnym aktorstwem i klasycznymi „Wariactwami według Czechowa”, zachwyciły popisy trójki aktorów w rewelacyjnym „Wszystko o mężczyznach” Tomasz Obary, podobała się znakomita kreacja Żółkiewskiej w „Zazdrości”Moniki Powalisz, wysokim poziomem zabłysnął Łukasz Witt -Michałowski”, realizując „Kamienie w kieszeniach”, brawa należą się też Tomaszowi Zygadle za sugestywną opowieść o uczuciach „Dzień Walentego”. Na tle tych komediowych rozmaitości chyba najciekawiej zaprezentowały się spektakle skromne i kameralne, ale jednocześnie mocne i bezkompromisowe, takie jak chociażby „Zazdrość” - frapująca sztuka o trzech kobietach i jednym mężczyźnie, w której tkanka teatralna została zbudowana z listów, jakie wymieniają między sobą bohaterki kochające tego samego mężczyznę. Spektakl ujmuje ciętą ironią, czarnym humorem, ostrą karykaturą i dobrą znajomością kobiecych charakterów. Jednak najpoważniejszym pretendentem do głównej nagrody była (jak się okazało, nie tylko dla nas) zwariowana sztuka „Wszystko o mężczyznach” Tomasza Obary, oparta na dramacie Miro Gavrana. Obara pokazał, że jest nie tylko wytrawnym reżyserem, ale i wyśmienitym aktorem. Znakomicie partnerowali mu Krzysztof Górecki i Piotr Pilitowski. Cała trójka, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, wcielała się w role piętnastu różnych facetów – od egzaltowanych gejów przez macho z „pornobiznesu”, dwóch braci i ojca umierającego na raka, kumpli z siłowni, po 80-letnich sklerotycznych dziadków. Komu podobały się aktorskie transformacje Anny Nowickiej, Anny Lenczewskiej i Marty Marianny Gortych z tegorocznej tarnowskiej premiery „Wszystko o kobietach” Gavrana w reżyserii Krzysztofa Prusa, ten z pewnością „kupił” też jej męską wersję. W każdym razie udana i ciesząca się w Tarnowie sporym powodzeniem inscenizacja "Solskiego" w pewnym sensie przetarła na "Talii" szlak spektaklowi z Nowej Huty.
Poza konkursem można było obejrzeć przyjemną premierę Solskiego - farsę „Każdy kocha Opalę” Jana Tomaszewicza (organizatorzy nareszcie poszli po rozum do głowy i nie chcąc być kolejny raz podejrzewanymi o nepotyzm, nie postawili najnowszej swej premiery w festiwalowe szranki), zaś na na zakończenie imprezy dwa teatralne delikatesy - „Multimedialne coś” Bogusława Schaeffera i „Shirley Valentine” Macieja Wojtyszki z Krystyną Jandą.
Podsumowując tegoroczną „Talię” trzeba podkreślić jej kameralny (z konieczności) charakter – w rezultacie wyszedł jednak mały, ale bardzo smakowity festiwalik. W tym roku po raz pierwszy zrezygnowano też z formalnego jury, a o przyznaniu nagrody – statuetki Talii i  niepodzielnej nagrody w kwocie 10 tysięcy złotych – zadecydowali widzowie. Zatem po konkursowych nieporozumieniach i organizacyjnych niedoróbkach sprzed roku, kondycję festiwalu odczytać trzeba wyłącznie na plus. Trzynasta „Talia”, pomimo „pechowej” liczby i braku własnej sceny, zaprezentowała się elegancko, interesująco i bardzo profesjonalnie. Echh, no i ten czarny kot... ;-)


na podstawie materiałów
Teatru im L. Solskiego w Tarnowie
oprac. Ryszard Zaprzałka


foto by Paweł Topolskiponiedziałek, 19 października 2009, tarnowski_kurier_kulturalny

Polecane wpisy

  • -> Tarnów ma budżet na 2013 rok

    Teatr za tak małe pieniądze to jest parodia teatru - Ewelina Pietrowiak.  Zdecydowali o tym radni podczas sesji 20 grudnia. Za budżetem zagłoso

  • -> Pytania o sens

    Do repertuaru Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie końcem października dołączyło nowe przedstawienie – „Piosenki o wierze i poświęceniu” Przemys

  • -> „Brzydal"

    Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie zaprosił w sobotę 30 listopada 2012 o godz. 18.00 na kolejną premierę (studencką) w 59 sezonie artystycznym. Tym razem na MałeZnajdziesz nas w Google+
WSPARCIE DLA MATYSKA


Pegazem po Tarnowie 512

Tarnowski Teatr kończy sezon bez personalnych rewolucji. W nowy wejdzie z odrobinę mniejszym zespołem - aktorzy Jolanta Januszówna i Jerzy Ogrodnicki przechodzą na emeryturę. E. Pietrowiak, dyrektor artystyczna tarnowskiej sceny, bacznie przygląda się absolwentom szkół teatralnych, ale na razie nie zamierza powiększać etatowego zespołu. Gotowa jest też lista osób, które mają tworzyć reaktywowaną po latach Radę Artystyczną Teatru Solskiego. W jej składzie znajdą się m.in. aktorzy tarnowskiej sceny oraz… M. Smolis, związany z warszawskim Teatrem Syrena. Za nami również Debata Finałowa pomiędzy II LO i XVI LO, której przewodnią tezą był: „Tarnów to miasto sprzyjające młodym ludziom”. Całość tego oryginalnego projektu edukacyjnego (współfinansowany przez Szwajcarię), realizowanego w Tarnowie, to głównie zasługa stosunkowo młodego tarnowskiego Stowarzyszenia KANON, któremu przewodzą Iwona i Dariusz Snopkowscy. Zgodnie ze zasadą przyjętą w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej, na godzinę przed pojedynkiem odbyło się losowanie stron. XVI LO przypadło bronienie tezy, II LO natomiast jej oskarżanie. A w Loży mędrców zasiedli m.in. prezydent Tarnowa R. Ścigała, redaktor naczelny Temi T. Bałchanowski i szef Działu promocji Radia RDN Małopolska M. Biedroń. Stosunkiem głosów 2:5 (małe punkty: 728:807) Loża opowiedziała się po stronie opozycji w tej debacie czyli II LO. Tym samym tytuł Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej przypadł II Liceum Ogólnokształcącemu, XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej zdobyło drugie miejsce. Należy przypomnieć, iż trzecie miejsce w rozgrywkach zajął Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie. Już teraz Organizatorzy zapraszają na UROCZYSTĄ GALĘ w tarnowskim teatrze planowaną na 18-go czerwca, na której nastąpi wręczenie Pucharu Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, medali oraz pamiątkowych prezentów dla wszystkich uczestników projektu. Już po raz drugi w Tarnowie, w ramach obchodów Światowego Dnia Rozwoju Kultury, odbyła się „Doba Dla Kultury”. W trakcie „Doby” w dniach 31 maja (piątek) – 1 czerwca (sobota) można było, m.in.: zwiedzić kabiny projekcyjne Kina Marzenie, zobaczyć scenę „z drugiej strony” w tarnowskim Teatrze, spotkać się z M. Świetlickim i wziąć udział w koncercie „Świetlików” w Pałacyku Strzeleckim. Ponadto, spotkać się z postaciami z bajek na pikniku dla najmłodszych w Parku Strzeleckim, wziąć udział w warsztatach radiowych i telewizyjnych, uczestniczyć w próbie warsztatów wokalnych w TCK, zwiedzić introligatornię i dział starodruków MBP, zobaczyć wystawy w BWA, Muzeum Etnograficznym, siedzibie ZPAP, Galerii Aniołowo, Izbie Pamięci Światowego Związku Żołnierzy AK, zwiedzić Dworek Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. We wszystkich instytucjach biorących udział w „Dobie dla Kultury” można było zbierać okolicznościowe „stemple uczestnika”. Dla najaktywniejszych przewidziano nagrody. Miniony tydzień zakończył pierwszo czerwcowy, niestety deszczowy, blok imprez związanych z Dniem Dziecka, którego artystyczną dominantą był rozpoczynający się właśnie tego dnia w tarnowskim teatrze V Festiwal Spektakli Dziecięcych Mała Talia. Blisko 5000 dzieci z regionu tarnowskiego będzie miało okazję zobaczyć 5 tytułów zaprezentowanych przez aktorów z Rzeszowa, Częstochowy, Rabki i Tarnowa. Kończąc odnotujmy jeszcze symboliczną wizytę w Tarnowie najstarszego ocalałego z getta tarnowskiego Żyda 87 – letniego Leo Kleina…Z cyklu o tym i owym 162 czyli urodziny województwa...

Onegdaj, w sobotę województwo tarnowskie obchodziłoby 38. urodziny. Obchodziłoby, gdyby nie przestało istnieć. Stało się tak w wyniku reformy administracyjnej z 1stycznia1999 roku. W tym momencie na jego terenie mieszkało ponad 700 tys. ludzi. Dokładnie 1 czerwca 1975 Tarnów stał się stolicą nowo utworzonego województwa tarnowskiego. Graniczyło ono z województwami: krakowskim, kieleckim, tarnobrzeskim, rzeszowskim, krośnieńskim i nowosądeckim. 86 lat temu, dokładnie 4 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Miejskiego. Józef Jakubowski, drugi zastępca burmistrza Juliana Kryplewskiego, 7 stycznia 1927 roku złożył Radzie Miejskiej propozycję powołania „Muzeum Miasta Tarnowa”. Sześć dni później szanowne grono rajców jednogłośnie projekt przyjęło. Wspomniana uchwała rady z 13stycznia 1927 roku przewidywała przekazanie na cele muzeum dwóch pokoi na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Krakowskiej 12, będącej własnością tzw. funduszu teatralnego (dziś mało kto pamięta, że to przy Krakowskiej w Tarnowie stanąć miał teatr). Pomieszczenia muzealne wyremontowano, po czym Józef Jakubowski przeniósł doń archiwum miejskie wraz z przejętymi depozytami. Żywe zainteresowanie tarnowskiej prasy towarzyszyło czteromiesięcznym przygotowaniom do uroczystego otwarcia ekspozycji, które nastąpiło wobec zgromadzonych przedstawicieli władz miasta 4 czerwca1927roku. Tarnowianie zaś mogli zwiedzać wystawę od dnia następnego. Inwentarz „Muzeum Miasta Tarnowa” pozwala określić charakterystykę zbiorów. Największy był zespół dokumentów dotyczących historii miasta, ważną część zasobów stanowiły przedmioty związane z dziejami miasta. (pik – za muzeum.tarnow.pl itarnow.pl)

NOWA ODSŁONA!

tarnowski kurier kulturalny:- - - - -