Blog > Komentarze do wpisu

-> Muzyka Lata w Dębnie

To kolejna, po Muzycznych Tarasach w MCK, Letnich Koncertach w Pałacu Sanguszków oraz Jazzie i Bluesie na Rynku, ciekawa wakacyjna propozycja dla tarnowskich melomanów, i nie tylko. Tego lata to nie Kąśna Dolna ze swoim urokliwym dworkiem mistrza Ignacego Jana Paderewskiego, ale Zamek w Dębnie zdaje się wieść prym w propagowaniu dobrej muzyki, przez niektórych określanej jako poważna. Organizatorzy drugiej już edycji festiwalu „Muzyka Lata – Fortepian Chopina”, Pałac Młodzieży i Muzeum Okręgowe w Tarnowie, postawili sobie taki właśnie ambitny, jak na letnią kanikułę, cel: upowszechniania muzyki poważnej, wykształcenia nawyków stałego uczęszczania na koncerty, edukowania muzycznego szerokiego grona odbiorców, a także przybliżenie tzw. kultury wysokiej osobom mającym utrudniony lub ograniczony dostęp do tego rodzaju imprez i wydarzeń w ciągu pozostałej części roku. Na program tegorocznego festiwalu składa się siedem koncertów odbywających się w niedzielne popołudnia lipca i sierpnia na zamku w Dębnie. W programie poszczególnych koncertów znajdą się utwory kameralne oraz recytacje w wykonaniu wybitnych artystów muzyków i aktorów. W tym roku przypada 160 rocznica śmierci Fryderyka Chopina, dlatego festiwal w całości poświęcony jest propagowaniu twórczości tego wybitnego kompozytora, stając się niejako zapowiedzią i prologiem przypadających w przyszłym roku uroczystości i obchodów związanych z Rokiem Chopinowskim. Idei tegorocznej edycji Festiwalu przyświeca również cel charytatywny. Dochód ze sprzedaży biletów oraz ewentualne wpłaty darczyńców przeznaczone zostaną na pomoc utalentowanym artystycznie dzieciom. Równolegle, w tym samym czasie odbywa się Festiwal Muzyki Kameralnej w Krakowie „Wawel o zmierzchu". Oba te festiwale organizowane są pod wspólna ideą Muzycznego Mostu między Zamkiem na Wawelu oraz Zamkiem w Dębnie. Program festiwali jest spójny pod kątem zarówno repertuaru, jak również doboru wykonawców. I choć to dopiero półmetek tej unikalnej imprezy, już teraz można stwierdzić, że jest to przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Najlepiej świadczą o tym prawdziwe tłumy, co tydzień szturmujące zamkową fortalicję w Dębnie, kojarzącą się dotychczas głównie z międzynarodowymi turniejami rycerskimi. Tego lata wzięli ją szturmem melomani. I bardzo dobrze. I niech tak zostanie.


Poniżej prezentujemy szczegółowy program imprezy oraz recenzujące ją impresje:

5 lipca (niedziela) – godz. 18.00
Chopin: „Fortepianowi gadam, to co bym tobie nieraz powiedział...”
Marcin Koziak – fortepian
Kwartet smyczkowy: Joanna Tarnowska – skrzypce, Kaja Chrenkoff – skrzypce, Magdalena Paciora – altówka, Piotr Bylica – wiolonczela, kierownictwo artystyczne kwartetu.
W programie: F. Chopin: Koncert fortepianowy e-moll (wersja z kwartetem smyczkowym) i utwory solowe na fortepian.

„Muzyka Lata – Fortepian Chopina” – wspaniała inauguracja, kolejny koncert już w niedzielę! Owacjami na stojąco przywitany został pierwszy koncert, inaugurujący Festiwal. Udział znakomitych, młodych artystów, ich wspaniałe interpretacje utworów Fryderyka Chopina, urokliwa aura sali koncertowej Zamku w Dębnie sprawiły, że koncert stał się wyjątkowym wydarzeniem i przeżyciem dla melomanów oraz miłośników poezji. Właśnie to połączenie muzyki i poezji, to wzajemne przenikanie się dźwięków i słów towarzyszy całemu festiwalowi „Muzyka Lata – Fortepian Chopina”, stanowiąc jego artystyczny paradygmat.

Godz. 18.00, niedziela, sala wypełniona po brzegi, brakuje wolnych miejsc….pada pierwszy akord Nokturnu Fr. Chopina. Przy fortepianie znakomity, młody pianista Marcin Koziak. Od pierwszej chwili zachwyca swoją grą, pełną ciepła, wysublimowanego brzmienia, wirtuozerią i maestrią. Ten fortepian jeszcze nigdy tak nie brzmiał... słychać szept z widowni... - opisała swoje wrażenia dr Marta Komołowska, dyrektor Pałacu Młodzieży w Tarnowie.

Gościem specjalnym wieczoru była Anna Polony, aktorka teatralna i filmowa, reżyserka, od lat związana ze sceną krakowską, nazywana „pierwszą damą Starego Teatru”. Podczas niedzielnego koncertu czytała fragmenty powieści o Chopinie „Kształt miłości” Jerzego Broszkiewicza.

12 lipca (niedziela) – godz. 18.00
Chopin: „Śpiewaj, kiedy grasz"
Łucja Czarnecka – sopran, Mirosław Herbowski – fortepian
w programie:
F. Chopin, M. Karłowicz – pieśni i utwory fortepianowe

Tak będzie również podczas kolejnego koncertu, który odbędzie się już 12 lipca (niedziela) o godz. 18.00 na Zamku w Dębnie.

Tytuł koncertu „Śpiewaj, kiedy grasz” – to słowa Fryderyka Chopina, którymi zwracał się do swoich uczniów podczas lekcji nauki gry na fortepianie, to wreszcie motto samego mistrza i wskazówka dla muzyków, odtwórców jego dzieł. Podczas niedzielnego koncertu wystąpił znakomity pianista, wykładowca akademii Muzycznej w Krakowie, Konserwatorium Muzycznego w Finlandii i Duńskiej akademii Muzycznej w Kopenhadze – Mirosław Herbowski oraz sopranistka – Łucja Czarnecka, laureatka Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.

19 lipca (niedziela) – godz. 18.00
Chopin: „Grać Bacha, zawsze Bacha”
Elżbieta Stefańska – klawesyn
w programie:
J.S. Bach, A. Soler, F. Chopin

Elżbieta Stefańska, urodzona krakowianka, jest profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi klasę klawesynu. W latach 1981- 90 pełniła funkcję kierownika Katedry Klawesynu i Instrumentów Dawnych. Poza licznymi występami w kraju, artystka występuje często zagranicą, m. in. w takich krajach europejskich jak: Austria, Czechy, Bułgaria, Słowacja, Rumunia, Węgry, Rosja, Łotwa, Litwa, Ukraina, Francja, Szwajcaria, Holandia, Niemcy, Anglia, Szwecja, Włochy, Hiszpania oraz w USA i Iranie. W repertuarze Elżbiety Stefańskiej znajdują się dzieła muzyki solowej i kameralnej epoki renesansu, baroku, klasycznej, jak również XX-wiecznej, w tym także muzyki kompozytorów polskich dawnych i współczesnych. Artystka w swej wieloletniej karierze muzycznej dokonała bardzo licznych nagrań radiowych i telewizyjnych, jak również płytowych dla Polskich Nagrań, Emi, Elektroli, Decca, Foni Centra. W ostatnich latach 1990-93 na szlakach jej koncertowych podróży pojawia się wielokrotnie Japonia, Korea Południowa i Tajwan, w których to krajach odbyła liczne i znaczące w jej karierze artystycznej koncerty. Zaowocowały one wieloma nagraniami zarówno telewizyjnymi jak i radiowymi. Z okazji roku Mozartowskiego w firmie fonograficznej Pony Canyon (Tokio) nagrała osiemnaście Sonat W.A. Mozarta (sześć płyt CD) na instrumencie -pianoforte- z czasów kompozytora. Dla tej samej firmy nagrała również liczne utwory J.S. Bacha na klawesynie, także w wersji kompaktowej. Od 1991 tworzy duet fortepianowy ze swoją matką Haliną Czerny- Stefańską, koncertując z powodzeniem w kraju i zagranicą. Program duetu obejmuje dzieła kompozytorów od epoki klasycznej do współczesnej.

2 sierpnia (niedziela) – godz. 18.00
Chopin: „Piorunuję na fortepianie”
Piotr Różański – fortepian, Maria Sławek – skrzypce, Monika Młynarczyk – skrzypce, Urszula Lechowicz – altówka, Krzysztof Sadłowski – wiolonczela
w programie: F. Chopin, D. Szostakowicz
Piotr Różański, uczeń Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II Stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie, w klasie Ewy Kinczewskiej-Stachowicz. Laureat licznych nagród i wyróżnień w krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Otrzymał: II nagrodę na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Czernego w Pradze, wyróżnienie Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Narvie (2004), Grand Prix World Piano Competition w Cincinatti (2005), dyplom finalisty Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Seilera w Kitzingen, oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego "Jeunesses Musicales" w Bukareszcie. Występuje jako solista i kameralista. Koncertował w wieku miastach Polski oraz w Niemczech i Stanach Zjednoczonych m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki w latach 2001 - 2006 oraz trzykrotny stypendysta Prezesa Rady Ministrów. Należy także do grona Stypendystów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci w Warszawie, realizującego program pomocy dla dzieci wybitnie uzdolnionych.
9 sierpnia (niedziela) – godz. 18.00
O Chopinie: Muzyka dyskretna – „algebra uczuć”
Piotr Kosiński – fortepian, Maria Sławek – skrzypce, Krzysztof Sadłowski – wiolonczela
w programie: F. Chopin i romantycy
Maria Sławek urodziła się w roku 1988 i w wieku czterech lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach. Mając 5 lat zagrała swój pierwszy koncert w Operze i Filharmonii Bałtyckiej. W roku 2006 ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. F.Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie prof. Krystyny Jureckiej. Obecnie jest studentką II roku krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Wiesława Kwaśnego. W październiku 2003 roku wystąpiła jako najmłodsza wykonawczyni na festiwalu Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki i zagrała z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej. Koncertowała m.in. z Hanzeatycką Orkiestrą Kameralną, zespołem Camerata Vistula. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez: prof. Wandę Wiłkomirską, K.A.Kulkę. K. Węgrzyna, Nam Yun-Kim, K.Śmietanę, W.Kwaśnego. W latach 2003- 2006 była podopieczną Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W 2007 roku otrzymała nagrodę maestro Jerzego Katlewicza przyznawaną wyróżniającym się studentom krakowskiej Akademii Muzycznej.
16 sierpnia (niedziela) – godz. 18.00
O Chopinie: „Wzór uniwersalnego piękna”
Roch Modrzejewski – gitara
w programie: N. Coste, F. Sor, F. Chopin
Roch Modrzejewski urodził się 3 maja 1983 roku w Krakowie. Rozpoczął naukę gry na gitarze w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem w 2002 roku. Następnie podjął studia w klasie gitary ad. Michała Nagy w Akademii Muzycznej w Krakowie, które ukończył z oceną celującą w roku 2007. W międzyczasie Roch kontynuował swoje studia muzyczne w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze . Obecnie studiuje w klasie gitary prof. Pablo Márqueza w Musik-Akademie der Stadt Basel w Szwajcarii oraz jest zatrudniony na stanowisku asystenta w Akademii Muzycznej w Krakowie. Roch jest również organizatorem oraz dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego „Nowohucka Jesień Gitarowa”. Roch Modrzejewski jest laureatem wielu nagród w renomowanych międzynarodowych konkursach gitarowych, odbywających się w Europie i Ameryce Północnej. Wielokrotnie honorowany był prestiżowymi nagrodami oraz stypendiami przyznawanymi za wybitne osiągnięcia artystyczne, m. in. w roku 2008 został laureatem prestiżowego Stypendium Rządu Szwajcarskiego. Występuje z recitalami podczas wielu cenionych festiwali muzycznych w Polsce i za granicą. Dokonuje także nagrań dla radia i telewizji. Poza działalnością solistyczną, często występuje jako kameralista, m. in. w duetach z klarnetem, klawesynem, skrzypcami oraz gitarą, a jego szeroki i zróżnicowany stylistycznie repertuar obejmuje dzieła wielkich kompozytorów od renesansu po muzykę współczesną. Koncertuje również jako solista z orkiestrami, wykonując m. in. koncerty Vivaldiego, Hagena, Villa-Lobosa oraz Rodrigo. Koncertował z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej oraz orkiestrą kameralną Akademii Muzycznej w Krakowie. Roch Modrzejewski koncertuje na gitarze mistrzowskiej zbudowanej przez Paco Santiago Marina - model XXX Aniversario.
23 sierpnia (niedziela) – godz. 18.00
Chopin: „…mnie tu wiatr zapędził”
Marian Sobula – fortepian
w programie: F. Chopin


oprac. Ryszard Zaprzałka


zdjęcia: Pałac Młodzieżywtorek, 18 sierpnia 2009, tarnowski_kurier_kulturalny

Polecane wpisy

  • -> WENUS Z KRAJU TULIPANÓW (felieton nr 99)

    Było to 42 lata temu. W styczniu 1970 roku piosenka Venus mało znanej w Ameryce holenderskiej grupy Shocking Blue weszła na listę bestsellerów singlowych magaz

  • -> Skład Kultury

    14 grudnia odbędzie się kolejny koncert z cyklu Skład Kultury, którego organizatorem jest Tarnowskie Centrum Kultury. Gospodarzem imprezy będzie tarnowski zespó

  • -> PROWOKACYJNY DEBIUT (felieton nr 98)

    16 czerwca minęło 40 lat od dnia, w którym ukazał się pierwszy album Roxy Music - zespołu, który w dziejach rocka był uważany za glamrockowy, progresywny, artroZnajdziesz nas w Google+
WSPARCIE DLA MATYSKA


Pegazem po Tarnowie 512

Tarnowski Teatr kończy sezon bez personalnych rewolucji. W nowy wejdzie z odrobinę mniejszym zespołem - aktorzy Jolanta Januszówna i Jerzy Ogrodnicki przechodzą na emeryturę. E. Pietrowiak, dyrektor artystyczna tarnowskiej sceny, bacznie przygląda się absolwentom szkół teatralnych, ale na razie nie zamierza powiększać etatowego zespołu. Gotowa jest też lista osób, które mają tworzyć reaktywowaną po latach Radę Artystyczną Teatru Solskiego. W jej składzie znajdą się m.in. aktorzy tarnowskiej sceny oraz… M. Smolis, związany z warszawskim Teatrem Syrena. Za nami również Debata Finałowa pomiędzy II LO i XVI LO, której przewodnią tezą był: „Tarnów to miasto sprzyjające młodym ludziom”. Całość tego oryginalnego projektu edukacyjnego (współfinansowany przez Szwajcarię), realizowanego w Tarnowie, to głównie zasługa stosunkowo młodego tarnowskiego Stowarzyszenia KANON, któremu przewodzą Iwona i Dariusz Snopkowscy. Zgodnie ze zasadą przyjętą w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej, na godzinę przed pojedynkiem odbyło się losowanie stron. XVI LO przypadło bronienie tezy, II LO natomiast jej oskarżanie. A w Loży mędrców zasiedli m.in. prezydent Tarnowa R. Ścigała, redaktor naczelny Temi T. Bałchanowski i szef Działu promocji Radia RDN Małopolska M. Biedroń. Stosunkiem głosów 2:5 (małe punkty: 728:807) Loża opowiedziała się po stronie opozycji w tej debacie czyli II LO. Tym samym tytuł Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej przypadł II Liceum Ogólnokształcącemu, XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej zdobyło drugie miejsce. Należy przypomnieć, iż trzecie miejsce w rozgrywkach zajął Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie. Już teraz Organizatorzy zapraszają na UROCZYSTĄ GALĘ w tarnowskim teatrze planowaną na 18-go czerwca, na której nastąpi wręczenie Pucharu Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, medali oraz pamiątkowych prezentów dla wszystkich uczestników projektu. Już po raz drugi w Tarnowie, w ramach obchodów Światowego Dnia Rozwoju Kultury, odbyła się „Doba Dla Kultury”. W trakcie „Doby” w dniach 31 maja (piątek) – 1 czerwca (sobota) można było, m.in.: zwiedzić kabiny projekcyjne Kina Marzenie, zobaczyć scenę „z drugiej strony” w tarnowskim Teatrze, spotkać się z M. Świetlickim i wziąć udział w koncercie „Świetlików” w Pałacyku Strzeleckim. Ponadto, spotkać się z postaciami z bajek na pikniku dla najmłodszych w Parku Strzeleckim, wziąć udział w warsztatach radiowych i telewizyjnych, uczestniczyć w próbie warsztatów wokalnych w TCK, zwiedzić introligatornię i dział starodruków MBP, zobaczyć wystawy w BWA, Muzeum Etnograficznym, siedzibie ZPAP, Galerii Aniołowo, Izbie Pamięci Światowego Związku Żołnierzy AK, zwiedzić Dworek Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. We wszystkich instytucjach biorących udział w „Dobie dla Kultury” można było zbierać okolicznościowe „stemple uczestnika”. Dla najaktywniejszych przewidziano nagrody. Miniony tydzień zakończył pierwszo czerwcowy, niestety deszczowy, blok imprez związanych z Dniem Dziecka, którego artystyczną dominantą był rozpoczynający się właśnie tego dnia w tarnowskim teatrze V Festiwal Spektakli Dziecięcych Mała Talia. Blisko 5000 dzieci z regionu tarnowskiego będzie miało okazję zobaczyć 5 tytułów zaprezentowanych przez aktorów z Rzeszowa, Częstochowy, Rabki i Tarnowa. Kończąc odnotujmy jeszcze symboliczną wizytę w Tarnowie najstarszego ocalałego z getta tarnowskiego Żyda 87 – letniego Leo Kleina…Z cyklu o tym i owym 162 czyli urodziny województwa...

Onegdaj, w sobotę województwo tarnowskie obchodziłoby 38. urodziny. Obchodziłoby, gdyby nie przestało istnieć. Stało się tak w wyniku reformy administracyjnej z 1stycznia1999 roku. W tym momencie na jego terenie mieszkało ponad 700 tys. ludzi. Dokładnie 1 czerwca 1975 Tarnów stał się stolicą nowo utworzonego województwa tarnowskiego. Graniczyło ono z województwami: krakowskim, kieleckim, tarnobrzeskim, rzeszowskim, krośnieńskim i nowosądeckim. 86 lat temu, dokładnie 4 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Miejskiego. Józef Jakubowski, drugi zastępca burmistrza Juliana Kryplewskiego, 7 stycznia 1927 roku złożył Radzie Miejskiej propozycję powołania „Muzeum Miasta Tarnowa”. Sześć dni później szanowne grono rajców jednogłośnie projekt przyjęło. Wspomniana uchwała rady z 13stycznia 1927 roku przewidywała przekazanie na cele muzeum dwóch pokoi na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Krakowskiej 12, będącej własnością tzw. funduszu teatralnego (dziś mało kto pamięta, że to przy Krakowskiej w Tarnowie stanąć miał teatr). Pomieszczenia muzealne wyremontowano, po czym Józef Jakubowski przeniósł doń archiwum miejskie wraz z przejętymi depozytami. Żywe zainteresowanie tarnowskiej prasy towarzyszyło czteromiesięcznym przygotowaniom do uroczystego otwarcia ekspozycji, które nastąpiło wobec zgromadzonych przedstawicieli władz miasta 4 czerwca1927roku. Tarnowianie zaś mogli zwiedzać wystawę od dnia następnego. Inwentarz „Muzeum Miasta Tarnowa” pozwala określić charakterystykę zbiorów. Największy był zespół dokumentów dotyczących historii miasta, ważną część zasobów stanowiły przedmioty związane z dziejami miasta. (pik – za muzeum.tarnow.pl itarnow.pl)

NOWA ODSŁONA!

tarnowski kurier kulturalny:- - - - -