Blog > Komentarze do wpisu

-> Tarnowskie Kulturalne Zderzenia 2009

Czyli mówiąc „po staremu” dawne Dni Tarnowa rozpoczęły się wczoraj w piątek 5 czerwca i zakończą się w sobotę 6 czerwca. Trwające przez piątek i sobotę  „Tarnowskie Zderzenia” to największa i najważniejsza i impreza w tym roku w naszym mieście. Takie przynajmniej intencje przyświecają ich organizatorom. Odbywają się one w różnych miejscach i czasach, często się na siebie nakładających, co dla niektórych bywalców może być niejakim utrudnieniem. - To zderzenia na płaszczyźnie kulturowej i wiekowej – uważa Marcin Sobczyk, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Tarnowa. Podczas tego weekendu muzyka rockowa zderzy się z sztuką średniowieczną z renesansową i współczesną, teatr z muzyką i plastyką. W programie znajdują się wernisaże, happeningi oraz koncerty. W imprezie, jak prognozują jej organizatorzy weźmie udział kilkanaście tysięcy osób. Wczoraj w pierwszym dniu m.in. na głównej scenie tarnowskiego Rynku, wystąpił najbardziej znany i ceniony tarnowski zespół rockowy ZIYO oraz nominowany w 2009 roku do „Nagrody Fryderyka”, tarnowski zespół TOTENTANZ wraz z Tarnowską Orkiestrą Kameralną. Koncert został zarejestrowany i wydany na płycie DVD z jakością HD przez wytwórnię Mystic Production. Wręczone zostały także prestiżowe, przynajmniej w założeniu prezydenckich urzędników, Nagrody Miasta Tarnowa, o których szczegółowo pisaliśmy w ostatnim Pegazie (63). W drugim dniu na dużej scenie wystąpi zespół Optymistic, Rewolucja Jacka Dewódzkiego oraz znana z radiowych list przebojów brytyjska grupa Uniting Nations. Scena na ulicy Wałowej przed grobem Nieznanego Żołnierza ma być zderzeniem morza z górami. W Piątek wystąpiły tam zespoły szantowe m.in. Cztery Refy, a w sobotę kapele góralskie. Na ulicy Wałowej zaplanowano też  Piknik Europejski. 6 czerwca, w Mościckim Centrum Kultury odbędzie się koncert “Wielkie Przeboje Wielkiego Ekranu w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Rzeszowskiej, zaś w Parku Strzeleckim GALAktyka Tarnowskich Poetów i Malarzy z koncertem artystów Piwnicy pod Baranami. Na ulicy Starodąbrowskiej odbędą się zawody samochodowe „Super Oes Tarnowski” o puchar Prezydenta Miasta Tarnowa. Na ruinach tarnowskiego zamku odbędzie się kolejna już edycja Zamkomani. W programie przewidziano uroczyste wejście króla na zamek, tańce, pokazy walk rycerskich oraz opowieści historyków o tamtych wydarzeniach. Ważnym elementem drugiego dnia imprezy będzie sztuka ulicy. Swoje niemałe umiejętności przedstawi niezależna scena młodych. Pojawią się również lokalni artyści związani z kulturą uliczną. To jednak nie wszystko. Na Placu Rybnym prezentowana będzie replika Panoramy Siedmiogrodzkiej “Bitwa pod Sybinem” o wymiarach 50 x 3 m. a co godzinę emitowane będzie słuchowisko opisujące dzieje panoramy, opis walki oraz sceny z wielkiego dzieła.
Szczegółowy program w zamieszczamy obok, zaś poniżej publikujemy za portalem  TarnowskieInfo.pl rozmowę z dyrektorem Wydziału Kultury UM Marcinem Sobczykiem, głównym organizatorem tegorocznych Zdarzeń, które oby stały się prawdziwym wydarzeniem.

O święcie miasta, czyli Zderzeniach 2009, z Marcinem Sobczykiem, dyrektorem Wydziału Kultury Urzędu Miasta Tarnowa rozmawia Kamil Wójcik.

k

Dzisiaj rozpoczynają się Zderzenia 2009, czyli święto miasta. W ubiegłym roku mieliśmy Dni Tarnowa czyli Zderzenia 2008 czym te imprezy się różnią?
Dni Tarnowa odbywają się co dwa lata, tak było od kiedy pamiętam. Zderzenia to święto miasta, bo tak jak każdy człowiek obchodzi swoje urodziny co roku, a nie co dwa lata, tak i miasto powinno co rok obchodzić swoje.

Skąd pomysł na nazwę dlaczego akurat Zderzenia?
Każde miasto ma swoje dni. Żeby wyróżnić święto Tarnowa i aby było ono czymś szczególnym postanowiliśmy nazwać je inaczej. Zderzenia dlatego, bo impreza przyjęła taką formułę. To zderzenia na wielu płaszczyznach, kulturowej, zderzenia sztuki, w tym roku też geograficzne bo zderzymy góry z morzem. To swego rodzaju miks. Najlepszym przykładem takiego miksu jest zderzenie zespołu Totentanz z Tarnowską Orkiestrą Kameralną. Dwa bieguny muzyczne łączą się w jednym projekcie - wspólnym koncercie zespołu rockowego z orkiestrą. Warto dodać, że koncert ten zostanie zarejestrowany i później wydany na płycie DVD.

Co jeszcze w znajdziemy w tegorocznym programie?
Zderzymy też sztukę amatorską z profesjonalną, teatr z muzyką i z plastyką. Założenie jest takie, by każdy znalazł coś dla siebie, jeśli jest to święto miasta, to program powinien być tak skonstruowany, żeby każdy odbiorca znalazł przynajmniej jeden interesujący punkt programu. Myślę, że tych punktów, które będą na tyle interesujące, iż zgromadzą wielu odbiorców będzie zdecydowanie więcej.

W tamtym roku impreza odbywała się w wielu miejscach jednocześnie, wyglądało to tak jakby całe miasto żyło tym świętem. Jak będzie w tym roku?
W tym roku będziemy mieć cztery sceny plenerowe. Główna usytuowana będzie na tarnowskim rynku, gdzie rozpoczynamy koncerty w piątek i w sobotę o godzinie 19.00. Druga scena stanie na ulicy Wałowej przy schodach w okolicy I Liceum Ogólnokształcącego. Tam w piątek grać będą kapele szantowe i góralskie, a w sobotę uczestniczyć można będzie w pikniku europejskim. Kolejna „sobotnia” scena stanie na placu Sobieskiego, tam pokażemy „sztukę ulicy”, czyli młodych twórców. Będą tarnowscy DJ`e, będą młodzi ludzie, którzy na specjalnych ścianach, będą tworzyć graffiti. Ostatnia scena plenerowa, będzie w Parku Strzeleckim, gdzie zobaczymy wyjątkowy projekt „Galaktyka Tarnowskich Poetów i Malarzy”, zakończony koncertem z udziałem artystów „Piwnicy pod Baranami”. Dodatkowo imprezy odbywać się będą na górze św. Marcina, w Tarnowskim Centrum Kultury, gdzie będziemy mieli też przykład zderzenia w formie pojedynku muzycznego pomiędzy marynarzami, a góralami. Na deskach Mościckiego Centrum Kultury odbędzie się koncert Orkiestry Filharmonii Rzeszowskiej, podczas którego posłuchać będzie można znanych tematów filmowych. Projekt ten nosi tytuł „Wielkie przeboje wielkiego ekranu”,To oczywiście nie wszystkie imprezy związane ze Zderzeniami 2009.

Za rok okrągła rocznica założenia miasta. Czy są już jakieś związane z tą rocznicą plany? Może koncert gwiazdy światowego formatu?
Gwiazdę mamy już w tym roku. To zespół UNITING NATIONS, grupa dance`owa, która króluje na listach przebojów komercyjnych rozgłośni radiowych. Na przyszły rok będziemy się starać stworzyć program jeszcze bardziej atrakcyjny. Trwają już spotkania i rozmowy na temat przyszłorocznej imprezy, ale jest jeszcze za wcześnie by cokolwiek zdradzać.

Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję i zapraszam wszystkich na Zderzenia 2009.


Źródło: portal internetowy TarnowskieInfo.plsobota, 06 czerwca 2009, tarnowski_kurier_kulturalny

Polecane wpisy

  • - > Świetlicki w parku

    W drugiej edycji projektu „Doba dla kultury”, która odbywała się w Tarnowie 31 maja i 1 czerwca, poczesne miejsce przypadło dubeltowemu spotkaniu z

  • -> Jak Piłsudski obalił rząd Witosa

    Chłop z Wierzchosławic przewidział, że marszałek przejmie władzę na drodze przewrotu? Był piękny maj 1926 roku. W stolicy jednak mało kto z beztroską patrzył na

  • -> Paleta Marty Odbierzychleb

    Malarstwo „pani od polskiego” to przede wszystkim kwiaty, pejzaże i ostatnio portrety. Aktualnie oglądać je można w nauczycielskiej Galerii „PZnajdziesz nas w Google+
WSPARCIE DLA MATYSKA


Pegazem po Tarnowie 512

Tarnowski Teatr kończy sezon bez personalnych rewolucji. W nowy wejdzie z odrobinę mniejszym zespołem - aktorzy Jolanta Januszówna i Jerzy Ogrodnicki przechodzą na emeryturę. E. Pietrowiak, dyrektor artystyczna tarnowskiej sceny, bacznie przygląda się absolwentom szkół teatralnych, ale na razie nie zamierza powiększać etatowego zespołu. Gotowa jest też lista osób, które mają tworzyć reaktywowaną po latach Radę Artystyczną Teatru Solskiego. W jej składzie znajdą się m.in. aktorzy tarnowskiej sceny oraz… M. Smolis, związany z warszawskim Teatrem Syrena. Za nami również Debata Finałowa pomiędzy II LO i XVI LO, której przewodnią tezą był: „Tarnów to miasto sprzyjające młodym ludziom”. Całość tego oryginalnego projektu edukacyjnego (współfinansowany przez Szwajcarię), realizowanego w Tarnowie, to głównie zasługa stosunkowo młodego tarnowskiego Stowarzyszenia KANON, któremu przewodzą Iwona i Dariusz Snopkowscy. Zgodnie ze zasadą przyjętą w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej, na godzinę przed pojedynkiem odbyło się losowanie stron. XVI LO przypadło bronienie tezy, II LO natomiast jej oskarżanie. A w Loży mędrców zasiedli m.in. prezydent Tarnowa R. Ścigała, redaktor naczelny Temi T. Bałchanowski i szef Działu promocji Radia RDN Małopolska M. Biedroń. Stosunkiem głosów 2:5 (małe punkty: 728:807) Loża opowiedziała się po stronie opozycji w tej debacie czyli II LO. Tym samym tytuł Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej przypadł II Liceum Ogólnokształcącemu, XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej zdobyło drugie miejsce. Należy przypomnieć, iż trzecie miejsce w rozgrywkach zajął Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie. Już teraz Organizatorzy zapraszają na UROCZYSTĄ GALĘ w tarnowskim teatrze planowaną na 18-go czerwca, na której nastąpi wręczenie Pucharu Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, medali oraz pamiątkowych prezentów dla wszystkich uczestników projektu. Już po raz drugi w Tarnowie, w ramach obchodów Światowego Dnia Rozwoju Kultury, odbyła się „Doba Dla Kultury”. W trakcie „Doby” w dniach 31 maja (piątek) – 1 czerwca (sobota) można było, m.in.: zwiedzić kabiny projekcyjne Kina Marzenie, zobaczyć scenę „z drugiej strony” w tarnowskim Teatrze, spotkać się z M. Świetlickim i wziąć udział w koncercie „Świetlików” w Pałacyku Strzeleckim. Ponadto, spotkać się z postaciami z bajek na pikniku dla najmłodszych w Parku Strzeleckim, wziąć udział w warsztatach radiowych i telewizyjnych, uczestniczyć w próbie warsztatów wokalnych w TCK, zwiedzić introligatornię i dział starodruków MBP, zobaczyć wystawy w BWA, Muzeum Etnograficznym, siedzibie ZPAP, Galerii Aniołowo, Izbie Pamięci Światowego Związku Żołnierzy AK, zwiedzić Dworek Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. We wszystkich instytucjach biorących udział w „Dobie dla Kultury” można było zbierać okolicznościowe „stemple uczestnika”. Dla najaktywniejszych przewidziano nagrody. Miniony tydzień zakończył pierwszo czerwcowy, niestety deszczowy, blok imprez związanych z Dniem Dziecka, którego artystyczną dominantą był rozpoczynający się właśnie tego dnia w tarnowskim teatrze V Festiwal Spektakli Dziecięcych Mała Talia. Blisko 5000 dzieci z regionu tarnowskiego będzie miało okazję zobaczyć 5 tytułów zaprezentowanych przez aktorów z Rzeszowa, Częstochowy, Rabki i Tarnowa. Kończąc odnotujmy jeszcze symboliczną wizytę w Tarnowie najstarszego ocalałego z getta tarnowskiego Żyda 87 – letniego Leo Kleina…Z cyklu o tym i owym 162 czyli urodziny województwa...

Onegdaj, w sobotę województwo tarnowskie obchodziłoby 38. urodziny. Obchodziłoby, gdyby nie przestało istnieć. Stało się tak w wyniku reformy administracyjnej z 1stycznia1999 roku. W tym momencie na jego terenie mieszkało ponad 700 tys. ludzi. Dokładnie 1 czerwca 1975 Tarnów stał się stolicą nowo utworzonego województwa tarnowskiego. Graniczyło ono z województwami: krakowskim, kieleckim, tarnobrzeskim, rzeszowskim, krośnieńskim i nowosądeckim. 86 lat temu, dokładnie 4 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Miejskiego. Józef Jakubowski, drugi zastępca burmistrza Juliana Kryplewskiego, 7 stycznia 1927 roku złożył Radzie Miejskiej propozycję powołania „Muzeum Miasta Tarnowa”. Sześć dni później szanowne grono rajców jednogłośnie projekt przyjęło. Wspomniana uchwała rady z 13stycznia 1927 roku przewidywała przekazanie na cele muzeum dwóch pokoi na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Krakowskiej 12, będącej własnością tzw. funduszu teatralnego (dziś mało kto pamięta, że to przy Krakowskiej w Tarnowie stanąć miał teatr). Pomieszczenia muzealne wyremontowano, po czym Józef Jakubowski przeniósł doń archiwum miejskie wraz z przejętymi depozytami. Żywe zainteresowanie tarnowskiej prasy towarzyszyło czteromiesięcznym przygotowaniom do uroczystego otwarcia ekspozycji, które nastąpiło wobec zgromadzonych przedstawicieli władz miasta 4 czerwca1927roku. Tarnowianie zaś mogli zwiedzać wystawę od dnia następnego. Inwentarz „Muzeum Miasta Tarnowa” pozwala określić charakterystykę zbiorów. Największy był zespół dokumentów dotyczących historii miasta, ważną część zasobów stanowiły przedmioty związane z dziejami miasta. (pik – za muzeum.tarnow.pl itarnow.pl)

NOWA ODSŁONA!

tarnowski kurier kulturalny:- - - - -