Blog > Komentarze do wpisu

-> Solski na wygnaniu

Tak najkrócej można by określić sytuację tarnowskiego teatru na koniec sezonu artystycznego. Teraz praca teatralnych ekip skupia się głównie na przeprowadzce do pobliskiego Pałacu Młodzieży, gdzie mieścić się ma tymczasowa scena Solskiego. Początek wakacji przyniósł tam wraz z remontowym tsunami, również personalną traumę pracownikom tam zatrudnionym. Poza samobójczymi dla przyszłości teatru zwolnieniami m.in. znakomitych teatralnych rzemieślników: stolarzy, plastyków i krawców (pisaliśmy o tym niedawno min. w Pegazie), dotknęła ona samych szczytów teatralnej władzy. Oto bowiem stanowisko stracił tam dotychczasowy pełnoprawny pełnomocnik dyrektora Edwarda Żentary, znany tarnowski dziennikarz, a wcześniej aktor Grzegorz Janiszewski, który w powszechnej opinii wewnątrz teatru i poza nim, okazał się bardzo przydatny na ten niełatwy czas remontowo-artystycznej transformacji. Odwołanie go stało się nawet przedmiotem dywagacji podczas ostatniej sesji Rady Miasta w ostatnim punkcie obrad zapisanym, jako „Zapytania, interpelacje, oświadczenia i wolne wnioski”. W ich trakcie radny Krzysztof Bazuła wygłosił płomienną filipikę w obronie zwolnionego właśnie z Teatru, dotychczasowego pełnomocnika dyrektora tej placówki ds. promocji – Grzegorza Janiszewskiego. - Dlaczego dyrektor Żentara pozbywa się kury znoszącej złote jajka? – pytał, wskazując m.in. na to, że niewątpliwą zasługą Janiszewskiego w kończącym się sezonie jest pozyskanie dla Teatru kwoty 120 tysięcy złotych. Poza odpowiedzią na pytanie, czym podpadł Żentarze Janiszewski, radny oczekuje od dyrektora Tarnowskiego Teatru im. L.Solskiego comiesięcznej informacji o pozyskanych od sponsorów funduszach. Zaś ostatnio Prezydent Miasta Tarnowa oraz Komisja Kultury na posiedzeniu, które odbyło się 15 czerwca zapoznali się z wstępnym podsumowaniem sezonu artystycznego 2008/2009 w Tarnowskim Teatrze. Przedstawiono dane dotyczące premier, frekwencji na spektaklach oraz dochodów z tytułu sprzedaży biletów i ryczałtów za przedstawienia. To pierwszy sezon artystyczny pod objętą w wyniku wygranego konkursu dyrekcją Edwarda Żentary. Wiem, że przyszedłem spełnić liczne oczekiwania wielu teatromanów, władz miasta i środowiska artystycznego. Myślę, że udało się je zrealizować.

 

Aktualnie w budynku przy ulicy Mickiewicza trwają intensywne prace przygotowawcze do mającej rozpocząć się lada dzień modernizacji. Zdemontowano już podstawowe wyposażenie sceny, garderób i foyer. Brygada techniczna uporała się już m.in. ze sztankietami, rampami oświetleniowymi, sznurownią oraz kurtynami. Samych reflektorów na dużej scenie mieliśmy ponad sześćdziesiąt, dodatkowo dwadzieścia na małej - zaznacza Jerzy Przystupa, kierownik techniczny. Ze sceny zniknęło też nagłośnienie: kolumny, wzmacniacze oraz cała kabina akustyka wyposażona w nowoczesny stół mikserski. Cześć tych urządzeń wykorzystana zostanie do adaptacji sali teatralnej remontowanej właśnie w Pałacu Młodzieży. Pozostała część starych dekoracji i mniej niezbędnych elementów teatralnego wyposażenia znalazła się już na terenie magazynu udostępnionego przez AZOTY S.A. - To trudny czas dla całego zespołu - zaznacza Edward Żentara, dyrektor naczelny i artystyczny. Teatr zaczął pięknie pracować, zrobiliśmy dziesięć premier w tym sezonie i musimy niestety zaadaptować się w znacznie skromniejszych warunkach. Planowana sala w Pałacu Młodzieży pomieści ok. 160 osób na widowni. Znajdą się też tam garderoby oraz najpotrzebniejsze pomieszczenia dla obsługi sceny. Właśnie na deskach Pałacu Młodzieży w połowie października odbędzie się już kameralny - ze względu na warunki sceniczne - XIII Festiwal Komedii TALIA. Póki co, najpóźniej w końcu czerwca na teren teatru wkroczą pierwsze ekipy budowlane. Zaplanowane roboty potrwają do października 2010 roku. Biurokratyczny początek tego przedsięwzięcia miał miejsce 29 maja w Urzędzie Miasta kiedy to otwarto oferty firm budowlanych na modernizację budynku Tarnowskiego Teatru w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Dzień wcześniej radni miasta Tarnowa podnieśli kwotę przeznaczoną na tę inwestycję do wysokości 15 mln zł.

A oto statystyczne podsumowanie minionego sezonu. Na dużej i małej scenie teatru widzowie mieli możliwość obejrzenia dziewięciu premier i jednego pokazu przedpremierowego – „Każdy kocha Opalę” z Barbarą Wrzesińską, którego premiera zaplanowana jest na festiwal komedii TALIA w październiku. Łącznie zagrano 225 spektakli, które obejrzało 45 586 widzów (29442 na dużej scenie, 3816 na małej scenie oraz 12 328 na objeździe). Liczba mogłaby być większa, ale od kwietnia w praktyce wyłączona była duża scena ze względu na zaplanowaną modernizację budynku. To wzrost o ponad 13 tysięcy osób w porównaniu do sezonu wcześniejszego. Martwiłem się na początku, że w Tarnowie ludzie zbyt rzadko chodzą do teatru. Stąd zmiana repertuaru, wprowadzenie nowych propozycji. Cieszę się, że te zabiegi przyniosły oczekiwany rezultat - mówi Edward Żentara, dyrektor naczelny i artystyczny. W stosunku do sezonu ubiegłego wpływy ze sprzedaży biletów wzrosły o prawie 60% i wyniosły 572 810 zł (wcześniej 360 tys. zł).

W ocenie dyrektora  Żentary najpopularniejszymi propozycjami na dużej scenie były: „Betlejem polskie” w reż. Z. Kułagowskiego, „Przygody Koziołka Matołka” w reż. S. Gaudyna oraz „Zbrodnia i kara”. Natomiast na małej scenie widzowie najchętniej oglądali: „Fabrykę” autorstwa M. Skóry, „Wszystko o kobietach” wyreżyserowane przez M. Prusa oraz „O królewiczu, co nie umiał nic”. W repertuarze oprócz spektakli premierowych pozostawały sztuki z lat poprzednich – w sumie 18 tytułów.

Teatr włączył się aktywnie w aktywizację ludzi starszego pokolenia. Dla uczestników Uniwersytetu III Wieku zorganizowano warsztaty teatralne, umożliwiono nieodpłatne oglądanie prób generalnych oraz spotkanie przy okazji Dnia Teatru. Pomagano także licznym grupom młodzieżowym z tarnowskich szkół średnich, które miały możliwość prezentacji własnych spektakli. Tradycyjnie już udzielono pomocy Pogotowiu Opiekuńczemu, którego wychowankowie realizowali projekt teatralny. Grupy dziecięce i przedszkolne miały natomiast możliwość zwiedzenia kulis teatru. Przygarnęliśmy pod swój dach TEATR NIE TERAZ, Uniwersytet III Wieku, projekt „Na skrzydłach po drabinie” a wspólnie z biblioteką miejską realizujemy z powodzeniem salony poezji. To wszystko, to zasługa całego zespołu - zaznacza Edward Żentara, dyrektor naczelny i artystyczny.

Dodatkowe środki z przyznanej dotacji przez Prezydenta Miasta Tarnowa pozwoliły na modernizację infrastruktury technicznej tarnowskiej sceny. Zakupiono bowiem nowy stół mikserski akustyczny, komplet wzmacniaczy, głośników oraz korektorów. Natomiast przy scenie pojawiło się kilkadziesiąt nowoczesnych reflektorów dających większe możliwości twórcom przy realizacji spektakli. To także przychylne podejście władz miasta – Prezydenta, Skarbnika – sprawiło, że Tarnowski Teatr ma możliwość funkcjonowania w okresie przewidzianego remontu.

Ze względu na przenosiny na mniejszą, użyczoną, scenę, która pomieści ok. 160 osób przeprowadzono także reorganizację zatrudnienia. Na początku sezonu pracowaliśmy w oparciu o 57 etatów. Teraz po uwzględnieniu wypowiedzeń od nowego sezonu będzie 48 etatów. Zwiększyłem zespół artystyczny zatrudniając aktorów, natomiast działy: księgowy, techniczny, administracyjny oraz obsługa uległy zmniejszeniu – informuje Edward Żentara.


- część pierwsza -czwartek, 18 czerwca 2009, tarnowski_kurier_kulturalny

Polecane wpisy

  • -> Tarnów ma budżet na 2013 rok

    Teatr za tak małe pieniądze to jest parodia teatru - Ewelina Pietrowiak.  Zdecydowali o tym radni podczas sesji 20 grudnia. Za budżetem zagłoso

  • -> Pytania o sens

    Do repertuaru Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie końcem października dołączyło nowe przedstawienie – „Piosenki o wierze i poświęceniu” Przemys

  • -> „Brzydal"

    Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie zaprosił w sobotę 30 listopada 2012 o godz. 18.00 na kolejną premierę (studencką) w 59 sezonie artystycznym. Tym razem na MałeZnajdziesz nas w Google+
WSPARCIE DLA MATYSKA


Pegazem po Tarnowie 512

Tarnowski Teatr kończy sezon bez personalnych rewolucji. W nowy wejdzie z odrobinę mniejszym zespołem - aktorzy Jolanta Januszówna i Jerzy Ogrodnicki przechodzą na emeryturę. E. Pietrowiak, dyrektor artystyczna tarnowskiej sceny, bacznie przygląda się absolwentom szkół teatralnych, ale na razie nie zamierza powiększać etatowego zespołu. Gotowa jest też lista osób, które mają tworzyć reaktywowaną po latach Radę Artystyczną Teatru Solskiego. W jej składzie znajdą się m.in. aktorzy tarnowskiej sceny oraz… M. Smolis, związany z warszawskim Teatrem Syrena. Za nami również Debata Finałowa pomiędzy II LO i XVI LO, której przewodnią tezą był: „Tarnów to miasto sprzyjające młodym ludziom”. Całość tego oryginalnego projektu edukacyjnego (współfinansowany przez Szwajcarię), realizowanego w Tarnowie, to głównie zasługa stosunkowo młodego tarnowskiego Stowarzyszenia KANON, któremu przewodzą Iwona i Dariusz Snopkowscy. Zgodnie ze zasadą przyjętą w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej, na godzinę przed pojedynkiem odbyło się losowanie stron. XVI LO przypadło bronienie tezy, II LO natomiast jej oskarżanie. A w Loży mędrców zasiedli m.in. prezydent Tarnowa R. Ścigała, redaktor naczelny Temi T. Bałchanowski i szef Działu promocji Radia RDN Małopolska M. Biedroń. Stosunkiem głosów 2:5 (małe punkty: 728:807) Loża opowiedziała się po stronie opozycji w tej debacie czyli II LO. Tym samym tytuł Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej przypadł II Liceum Ogólnokształcącemu, XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej zdobyło drugie miejsce. Należy przypomnieć, iż trzecie miejsce w rozgrywkach zajął Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie. Już teraz Organizatorzy zapraszają na UROCZYSTĄ GALĘ w tarnowskim teatrze planowaną na 18-go czerwca, na której nastąpi wręczenie Pucharu Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, medali oraz pamiątkowych prezentów dla wszystkich uczestników projektu. Już po raz drugi w Tarnowie, w ramach obchodów Światowego Dnia Rozwoju Kultury, odbyła się „Doba Dla Kultury”. W trakcie „Doby” w dniach 31 maja (piątek) – 1 czerwca (sobota) można było, m.in.: zwiedzić kabiny projekcyjne Kina Marzenie, zobaczyć scenę „z drugiej strony” w tarnowskim Teatrze, spotkać się z M. Świetlickim i wziąć udział w koncercie „Świetlików” w Pałacyku Strzeleckim. Ponadto, spotkać się z postaciami z bajek na pikniku dla najmłodszych w Parku Strzeleckim, wziąć udział w warsztatach radiowych i telewizyjnych, uczestniczyć w próbie warsztatów wokalnych w TCK, zwiedzić introligatornię i dział starodruków MBP, zobaczyć wystawy w BWA, Muzeum Etnograficznym, siedzibie ZPAP, Galerii Aniołowo, Izbie Pamięci Światowego Związku Żołnierzy AK, zwiedzić Dworek Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. We wszystkich instytucjach biorących udział w „Dobie dla Kultury” można było zbierać okolicznościowe „stemple uczestnika”. Dla najaktywniejszych przewidziano nagrody. Miniony tydzień zakończył pierwszo czerwcowy, niestety deszczowy, blok imprez związanych z Dniem Dziecka, którego artystyczną dominantą był rozpoczynający się właśnie tego dnia w tarnowskim teatrze V Festiwal Spektakli Dziecięcych Mała Talia. Blisko 5000 dzieci z regionu tarnowskiego będzie miało okazję zobaczyć 5 tytułów zaprezentowanych przez aktorów z Rzeszowa, Częstochowy, Rabki i Tarnowa. Kończąc odnotujmy jeszcze symboliczną wizytę w Tarnowie najstarszego ocalałego z getta tarnowskiego Żyda 87 – letniego Leo Kleina…Z cyklu o tym i owym 162 czyli urodziny województwa...

Onegdaj, w sobotę województwo tarnowskie obchodziłoby 38. urodziny. Obchodziłoby, gdyby nie przestało istnieć. Stało się tak w wyniku reformy administracyjnej z 1stycznia1999 roku. W tym momencie na jego terenie mieszkało ponad 700 tys. ludzi. Dokładnie 1 czerwca 1975 Tarnów stał się stolicą nowo utworzonego województwa tarnowskiego. Graniczyło ono z województwami: krakowskim, kieleckim, tarnobrzeskim, rzeszowskim, krośnieńskim i nowosądeckim. 86 lat temu, dokładnie 4 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Miejskiego. Józef Jakubowski, drugi zastępca burmistrza Juliana Kryplewskiego, 7 stycznia 1927 roku złożył Radzie Miejskiej propozycję powołania „Muzeum Miasta Tarnowa”. Sześć dni później szanowne grono rajców jednogłośnie projekt przyjęło. Wspomniana uchwała rady z 13stycznia 1927 roku przewidywała przekazanie na cele muzeum dwóch pokoi na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Krakowskiej 12, będącej własnością tzw. funduszu teatralnego (dziś mało kto pamięta, że to przy Krakowskiej w Tarnowie stanąć miał teatr). Pomieszczenia muzealne wyremontowano, po czym Józef Jakubowski przeniósł doń archiwum miejskie wraz z przejętymi depozytami. Żywe zainteresowanie tarnowskiej prasy towarzyszyło czteromiesięcznym przygotowaniom do uroczystego otwarcia ekspozycji, które nastąpiło wobec zgromadzonych przedstawicieli władz miasta 4 czerwca1927roku. Tarnowianie zaś mogli zwiedzać wystawę od dnia następnego. Inwentarz „Muzeum Miasta Tarnowa” pozwala określić charakterystykę zbiorów. Największy był zespół dokumentów dotyczących historii miasta, ważną część zasobów stanowiły przedmioty związane z dziejami miasta. (pik – za muzeum.tarnow.pl itarnow.pl)

NOWA ODSŁONA!

tarnowski kurier kulturalny:- - - - -