Blog > Komentarze do wpisu

-> 23.Tarnowska Nagroda Filmowa czyli „polskie kino, dobre kino europejskie”

Nie sposób już sobie dzisiaj wyobrazić Tarnowa bez Tarnowskiej Nagrody Filmowej, a jeśli już Festiwal filmowy, to tylko w maju. W cieniu ratusza i maszkaronów, na Rynku i w kinie Marzenie, w gorące popołudnia i ciepłe wieczory, jak klatki taśmy filmowej przemykają tędy ludzie ciekawi polskiego filmu; dzieci i młodzież, dorośli… Podziwiają artystów filmowych, zbierają autografy, przychodzą na spotkania z nimi i na koncerty muzyki filmowej, siedzą zamyśleni i uśmiechnięci pod parasolami, oglądając stare polskie filmy i wystawy poświęcone polskiemu kinu. Kinu, które jak tarnowskie Marzenie ma się dobrze, coraz lepiej, coraz ciekawiej. Tarnowska Nagroda Filmowa, najstarsza po Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni impreza filmowa w Polsce, ma tu na południu, zupełnie inny smak i zapach. Od 23 lat w kilkunastoosobowym gronie wielbicieli kina organizujemy dla państwa Festiwal Wybranych Polskich Filmów Fabularnych, starając się, aby prezentowane dzieła miały wysokie walory artystyczne. Niektóre z nich prezentowane są na naszym festiwalu po raz pierwszy. Innym towarzyszy osoba ich wybitnego twórcy lub wybitnych odtwórców. Tak będzie i tym razem w Tarnowie.

                                                             Tomasz Kapturkiewicz
                                                          Dyrektor Tarnowskiego Centrum Kultury
                                                                  głównego organizatora 23.TNF

23tnf2009

Uroczystą projekcją filmu Jacka Bławuta „Jeszcze nie wieczór” - z udziałem reżysera i nestorów polskiego aktorstwa - rozpoczęła się w niedzielę w kinie Marzenie 23. edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Warto wspomnieć, że tarnowski festiwal był nominowany do prestiżowych nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za rok ubiegły w kategorii „Krajowe wydarzenie filmowe” (także jego poprzednia edycja dostąpiła takiej nominacji). W tym roku nominację w kategorii „Edukacja filmowa” dostała również - organizowana przez Tarnowskie Centrum Kultury - Akademia Filmowa. Tarnowska Nagroda Filmowa to przede wszystkim konkurs wybranych polskich filmów fabularnych. W tym roku o nagrody rywalizować będzie 17 tytułów zrealizowanych podczas ubiegłego i bieżącego roku, m.in. „Tatarak” Andrzeja Wajdy, „Cztery noce z Anną” Jerzego Skolimowskiego, „33 sceny z życia” Małgorzaty Szumowskiej, „Rysa” Michała Rosy, a także nieznane jeszcze szerszej publiczności „Wino truskawkowe” Dariusza Jabłońskiego, „Wojna polsko-ruska” Xawerego Żuławskiego oraz „Stary człowiek i pies” Witolda Leszczyńskiego i Andrzeja Kostenki. Oceni je jury pod kierunkiem Doroty Kędzierzawskiej, laureatki ubiegłorocznego tarnowskiego konkursu. Swe nagrody przyzna także jury młodzieżowe oraz tarnowska publiczność. Przedpołudnia w kinie Marzenie należeć będą do dzieci, które najlepszy film nagrodzą statuetką Koguta. Nagrodę za całokształt twórczości otrzyma w tym roku Franciszek Pieczka. Z tej okazji w Teatrze im. Ludwika Solskiego zaprezentowany zostanie gościnnie spektakl Teatru Powszechnego z Warszawy zatytułowany „Słoneczni chłopcy” z laureatem oraz Zbigniewem Zapasiewiczem i Adamem Woronowiczem w rolach głównych. Filmy Jana Jakuba Kolskiego z Franciszkiem Pieczką - „Pograbek”, „Jańcio Wodnik” i „Szabla od komendanta” - wypełnią wieczorne plenerowe projekcje na tarnowskim rynku. Na rynku odbędzie się także widowisko plenerowe „Pokazy kaskaderskie - plan zdjęciowy filmu akcji” z udziałem grupy kaskaderów grupy Independent Stunt Team, działającej przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Festiwalowi towarzyszą dwie interesujące wystawy: „100 lat polskiego filmu 1908-2008” oraz „Nieznane polskie plakaty filmowe z ubiegłego wieku”, a także liczne spotkania z udziałem twórców prezentowanych filmów.
Tarnowską Nagrodę Filmową zakończy - sobotniego wieczora - plenerowa gala, podczas której ogłoszeniu jurorskich werdyktów towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga pod dyrekcją Jana Walczyńskiego, oczywiście w filmowym repertuarze. Nie pozostaje nic innego, jak wziąć sobie tygodniowy urlop i przyjechać do Tarnowa - polskiego bieguna ciepła - jak reklamują miasto lokalne władze. Tarnów to także południowy biegun polskiego kina.

Więcej informacji na www.tarnowskanagrodafilmowa.pl
Jerzy Armata/Gazeta Wyborcza Kraków


PROJEKCJE KONKURSOWE (Kino Marzenie, 10 – 15.05.09) to projekcje wybranych filmów posiadających wysokie walory artystyczne lub mających wyjątkowe znaczenie dla polskiej kinematografii, powstałe w okresie pomiędzy kolejnymi edycjami Nagrody. Filmy prezentowane na projekcjach konkursowych oceniane są przez trzy niezależne gremia Jury, które mają za zadanie wybrać najlepszy film, a jego reżyser uhonorowany zostaje nagrodą w postaci statuetki oraz nagrodą pieniężną. Pierwszym ze wspomnianych gremiów jest Jury TNF, składające się z przedstawicieli różnych środowisk kulturotwórczych naszego miasta i regionu. Jury TNF obraduje pod przewodnictwem twórcy profesjonalnie zajmującego się sztuką filmową i przyznaje reżyserowi wybranego, tym samym uznanego za najlepszy film festiwalu, Statuetkę „Maszkarona”.
W tym roku Przewodniczącą Jury 23 TNF będzie Dorota Kędzierzawska, laureatka nagrody Grand Prix w 2008 roku za film „Pora umierać”. W skład jury wejdą również m.in. Artur Reinhardt, Jerzy Armata, Grzegorz Turnau, Ryszard Jaźwiński, Maria Wardyń, Krystyna Latałowa, Łukasz Maciejewski.
Wśród prezentowanych filmów konkursowych znajdą się m.in. filmy nie prezentowane wcześniej w Tarnowie, w tym wymieniony już wcześniej „Jeszcze nie wieczór” Jacka Bławuta, oraz „0-1-0” Piotra Łazarkiewicza, „Wino truskawkowe” Dariusza Jabłońskiego, „Stary człowiek i pies” Witolda Leszczyńskiego, „Lekcje Pana Kuki” Dariusza Gajewskiego, „Drzazgi” Macieja Pieprzycy a także filmy już uznane jak Małgorzaty Szumowskiej „33 sceny z życia”, czy Jerzego Skolimowskiego „Cztery noce z Anną”.
Drugą z nagród, Statuetkę „Kamerzysty”, przyznaje Jury Młodzieżowe. Złożone jest ono z reprezentantów szkół średnich i wyższych naszego miasta. Tym samym nagroda ta w znaczącym stopniu jest wyrazem gustów i oczekiwań młodego odbiorcy, i jednocześnie wskazaniem tego, czego młode pokolenie na dzień dzisiejszy oczekuje od twórców polskich filmów.
Trzecim z gremiów oceniających filmy jest publiczność, przyznająca w drodze plebiscytu swoją nagrodę – Statuetkę „Publika”. Wszystkie te nagrody mają charakter opiniotwórczy, stając się wyrazem gustów publiczności i lokalnych środowisk kulturotwórczych.
W tym roku włączone zostały do regulaminu dwie nagrody specjalne ufundowane przez Telewizję Kino Polska i Kino RP.
Statuetki zostaną wręczone laureatom podczas Gali Finałowej 23 TNF na tarnowskim Rynku, 16 maja 2009 roku. (Projekt statuetek: Ewa Fleszar – Maszkaron, Sławomir Micek – „Wierność”, „Publika”, „Kogut”, uczniowie PLSP w Tarnowie – „Kamerzysta”).

PROJEKCJE KONKURSOWE DLA DZIECI (Kino Marzenie, 11 – 13.05.09), prezentowane są w przeglądzie „Kino Młodego Widza” organizowanym już po raz trzeci wraz z sekcją dziecięcą Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Dzieci zobaczą zestawy najnowszych zgłoszonych przez wytwórnie filmowe do konkursu filmów, które oceni Dziecięce Jury, przyznając autorowi najlepszego filmu Statuetkę „Koguta”. W programie KMW znajdzie się również przegląd monograficzny reżysera Janusza Łęskiego, oraz spotkanie z twórcą.
Dodatkową propozycją w ramach tego cyklu będą: Warsztaty dla opiekunów, nauczycieli i animatorów – „Film jako środek wychowania i kształcenia dzieci i młodzieży”, w oparciu o program PISF „Edukacja filmowa”.

PROJEKCJE DODATKOWE o charakterze monograficznym i retrospektywnym, w których przybliżany jest widzom dorobek naszej kinematografii, przypominając filmy, które odegrały znaczącą dla niej rolę. Tym razem przegląd ten związany będzie z osobą Laureata Nagrody za całokształt twórczości, Franciszkiem Pieczką, oraz 100-leciem filmu polskiego.
W ramach tego cyklu przewidywane zatem są:
1. Projekcje plenerowe (Rynek, 12 – 14.05.09): „Pograbek”, „Jańcio Wodnik”, „Szabla od komendanta” - wybranych filmów z udziałem Franciszka Pieczki (3 filmy)
2. „Filmy o filmach” (Piwnice TCK, 10.05.09) – Film polski w dokumencie na 100 lecie polskiego kina: m.in. „Na planie”, „Szajbus”, „Portret artysty z czasów młodości”, Kinema”, „Mój Kieślowski”, projekcje uzupełni wykład Jerzego Armaty.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:
SPOTKANIA (Kawiarnia Kina Marzenie, 11 – 15.05.09) - propozycjami programowymi festiwalu będą towarzyszące projekcjom konkursowym spotkania widzów z twórcami oraz aktorami występującymi w filmach konkursowych.
WYSTAWY - prezentowane w Tarnowskim Centrum Kultury w trakcie trwania 23 TNF: „Inne spojrzenie - obrazy i zdjęcia Adama Sikory”, „Nieznane polskie plakaty filmowe z ubiegłego wieku” – wystawa organizowana dla 23 TNF przy współpracy z Galerią Plakatu POSTER GALLERY oraz wystawa „100 lat polskiego filmu” – wystawa fotografii przygotowana przez PISF.
Obchody 50-lecia Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych (SKSiL), w którym w godzinach przedpołudniowych odbędzie się debata otwarta z udziałem Rady Programowej SKSiL oraz zaproszonych przedstawicieli kin studyjnych nt. „Historia kina w Polsce na podstawie 50 lat działalności Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych”. Druga część spotkania będzie debatą zamkniętą w której przedstawiony zostanie do konsultacji wstępnej program cyfryzacji kin opracowany przez SKSiL. ( 15.05.09 – TCK)
DEBATA (TCK, 15.05.09) - „Polska produkcja filmowa na przestrzeni 100 lat” z udziałem producentów – analiza, prognozy i perspektywy”. Referat wstępny wygłosi prof. Edward Zaijczek.
Promocja książek o kinematografii autorów: Łukasz Maciejewski, Tadeusz Lubelski, prof. Edward Zaijczek.
Prezentacja projektu Kino RP
– rekonstrukcja cyfrowa wybitnych dzieł filmowych polskiej kinematografii, będzie to prezentacja fragmentów nowo zcyfryzowanych filmów na specjalnej cyfrowej aparaturze projekcyjnej (Piwnice TCK).
KONCERT - ta propozycja programowa cieszy się wśród publiczności ogromnym zainteresowaniem. Na przestrzeni ostatnich kilku lat publiczność mogła przy okazji festiwalu uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach muzycznych, do których niewątpliwie należały: Koncerty Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestry Adama Sztaby, czy muzyka filmowa Krzysztofa Komedy w dwóch aranżacjach jazzowej i rockowej. Od 20 jubileuszowej edycji Festiwalu jedną z propozycji są plenerowe wydarzenia artystyczne właśnie w postaci koncertów, które nadały mu ogromnego rozmachu i otworzyły go na szersze grono widzów.
16 maja na tarnowskim Rynku odbędzie się Gala Finałowa, podczas której zostaną wręczone statuetki i nagrody Laureatom Festiwalu oraz odbędzie się koncert pt.: „Muzyka filmowa” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej. Galę poprowadzi Andrzej Sołtysik (TVN), koncert natomiast Paweł Sztompke (Polskie Radio). WIDOWISKO PLENEROWE (Rynek, 15.05.09) – „Pokazy kaskaderskie - plan zdjęciowy filmu akcji” z udziałem grupy kaskaderów działającej przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich pod kierunkiem znanego polskiego kaskadera Ryszarda Janikowskiego oraz operatora Piotra Lenara. Oprawą artystyczną zajmie się współpracownik DJ ADAMUSA - DJ MAFIA MIKE, a całość poprowadzi Kuba Bielak (TVN TURBO).

Elementem wpływającym na podniesienie znaczenia i prestiżu festiwalu są coroczne starania organizatorów o stworzenie oprawy plastycznej w postaci plakatu festiwalu, zaprojektowanego przez uznanego twórcę, będącego jego wizytówką. Dotychczas autorami plakatu byli m.in.: Andrzej Dudziński, Waldemar Świeży, Daniel Horowitz, Piotr Dumała, Lech Majewski, Wilhelm Sasnal, a w 2009 roku zaproszenie do współpracy przyjął Andrzej Pągowski.

Jak stwierdza dyrektor Festiwalu, Anna Grygiel: ”Festiwal nasz, wielokrotnie wspierany i rekomendowany był przez znaczące osoby i instytucje, w tym: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Marszałka Województwa Małopolskiego, Prezydenta Miasta Tarnowa, jak również wielu znaczących ogólnopolskich patronów medialnych. Dowodem tego, jak pozytywnie jest postrzegany nasz Festiwal w środowisku filmowym i na mapie imprez filmowych w Polsce, może być fakt nominowania Tarnowskiej Nagrody Filmowej w kategorii „Krajowe wydarzenie filmowe” do pierwszej edycji Dorocznych Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) za lata 2006, 2007. W tym roku również honorowym patronatem Festiwal objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Marszałek Województwa Małopolskiego, Prezydent Miasta Tarnowa.”


oprac. Ryszard Zaprzałkaponiedziałek, 11 maja 2009, tarnowski_kurier_kulturalny

Polecane wpisy

  • -> MACIEJ STUHR – część I

    Był kolejnym gościem Łukasza Maciejewskiego w cieszącym się ogromnym zainteresowaniem cyklu spotkań filmowych w Centrum Sztuki Mościce. Ostatnie z nich miało mi

  • -> Maciej Stuhr - część II

    Piotr Guszkowski: Rola w "Obławie" Marcina Krzyształowicza opowiadającej o ponurej rzeczywistości okupacyjnej. Długo oczekiwane „Pokłosie” Władysła

  • -> Łukasz Maciejewski

    Zawsze pamiętam że jestem z Tarnowa. To punkt odniesienia dla wszystkich moich podróży. Filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny. Prominentny Obywatel TarnowskieZnajdziesz nas w Google+
WSPARCIE DLA MATYSKA


Pegazem po Tarnowie 512

Tarnowski Teatr kończy sezon bez personalnych rewolucji. W nowy wejdzie z odrobinę mniejszym zespołem - aktorzy Jolanta Januszówna i Jerzy Ogrodnicki przechodzą na emeryturę. E. Pietrowiak, dyrektor artystyczna tarnowskiej sceny, bacznie przygląda się absolwentom szkół teatralnych, ale na razie nie zamierza powiększać etatowego zespołu. Gotowa jest też lista osób, które mają tworzyć reaktywowaną po latach Radę Artystyczną Teatru Solskiego. W jej składzie znajdą się m.in. aktorzy tarnowskiej sceny oraz… M. Smolis, związany z warszawskim Teatrem Syrena. Za nami również Debata Finałowa pomiędzy II LO i XVI LO, której przewodnią tezą był: „Tarnów to miasto sprzyjające młodym ludziom”. Całość tego oryginalnego projektu edukacyjnego (współfinansowany przez Szwajcarię), realizowanego w Tarnowie, to głównie zasługa stosunkowo młodego tarnowskiego Stowarzyszenia KANON, któremu przewodzą Iwona i Dariusz Snopkowscy. Zgodnie ze zasadą przyjętą w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej, na godzinę przed pojedynkiem odbyło się losowanie stron. XVI LO przypadło bronienie tezy, II LO natomiast jej oskarżanie. A w Loży mędrców zasiedli m.in. prezydent Tarnowa R. Ścigała, redaktor naczelny Temi T. Bałchanowski i szef Działu promocji Radia RDN Małopolska M. Biedroń. Stosunkiem głosów 2:5 (małe punkty: 728:807) Loża opowiedziała się po stronie opozycji w tej debacie czyli II LO. Tym samym tytuł Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej przypadł II Liceum Ogólnokształcącemu, XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej zdobyło drugie miejsce. Należy przypomnieć, iż trzecie miejsce w rozgrywkach zajął Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie. Już teraz Organizatorzy zapraszają na UROCZYSTĄ GALĘ w tarnowskim teatrze planowaną na 18-go czerwca, na której nastąpi wręczenie Pucharu Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, medali oraz pamiątkowych prezentów dla wszystkich uczestników projektu. Już po raz drugi w Tarnowie, w ramach obchodów Światowego Dnia Rozwoju Kultury, odbyła się „Doba Dla Kultury”. W trakcie „Doby” w dniach 31 maja (piątek) – 1 czerwca (sobota) można było, m.in.: zwiedzić kabiny projekcyjne Kina Marzenie, zobaczyć scenę „z drugiej strony” w tarnowskim Teatrze, spotkać się z M. Świetlickim i wziąć udział w koncercie „Świetlików” w Pałacyku Strzeleckim. Ponadto, spotkać się z postaciami z bajek na pikniku dla najmłodszych w Parku Strzeleckim, wziąć udział w warsztatach radiowych i telewizyjnych, uczestniczyć w próbie warsztatów wokalnych w TCK, zwiedzić introligatornię i dział starodruków MBP, zobaczyć wystawy w BWA, Muzeum Etnograficznym, siedzibie ZPAP, Galerii Aniołowo, Izbie Pamięci Światowego Związku Żołnierzy AK, zwiedzić Dworek Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. We wszystkich instytucjach biorących udział w „Dobie dla Kultury” można było zbierać okolicznościowe „stemple uczestnika”. Dla najaktywniejszych przewidziano nagrody. Miniony tydzień zakończył pierwszo czerwcowy, niestety deszczowy, blok imprez związanych z Dniem Dziecka, którego artystyczną dominantą był rozpoczynający się właśnie tego dnia w tarnowskim teatrze V Festiwal Spektakli Dziecięcych Mała Talia. Blisko 5000 dzieci z regionu tarnowskiego będzie miało okazję zobaczyć 5 tytułów zaprezentowanych przez aktorów z Rzeszowa, Częstochowy, Rabki i Tarnowa. Kończąc odnotujmy jeszcze symboliczną wizytę w Tarnowie najstarszego ocalałego z getta tarnowskiego Żyda 87 – letniego Leo Kleina…Z cyklu o tym i owym 162 czyli urodziny województwa...

Onegdaj, w sobotę województwo tarnowskie obchodziłoby 38. urodziny. Obchodziłoby, gdyby nie przestało istnieć. Stało się tak w wyniku reformy administracyjnej z 1stycznia1999 roku. W tym momencie na jego terenie mieszkało ponad 700 tys. ludzi. Dokładnie 1 czerwca 1975 Tarnów stał się stolicą nowo utworzonego województwa tarnowskiego. Graniczyło ono z województwami: krakowskim, kieleckim, tarnobrzeskim, rzeszowskim, krośnieńskim i nowosądeckim. 86 lat temu, dokładnie 4 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Miejskiego. Józef Jakubowski, drugi zastępca burmistrza Juliana Kryplewskiego, 7 stycznia 1927 roku złożył Radzie Miejskiej propozycję powołania „Muzeum Miasta Tarnowa”. Sześć dni później szanowne grono rajców jednogłośnie projekt przyjęło. Wspomniana uchwała rady z 13stycznia 1927 roku przewidywała przekazanie na cele muzeum dwóch pokoi na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Krakowskiej 12, będącej własnością tzw. funduszu teatralnego (dziś mało kto pamięta, że to przy Krakowskiej w Tarnowie stanąć miał teatr). Pomieszczenia muzealne wyremontowano, po czym Józef Jakubowski przeniósł doń archiwum miejskie wraz z przejętymi depozytami. Żywe zainteresowanie tarnowskiej prasy towarzyszyło czteromiesięcznym przygotowaniom do uroczystego otwarcia ekspozycji, które nastąpiło wobec zgromadzonych przedstawicieli władz miasta 4 czerwca1927roku. Tarnowianie zaś mogli zwiedzać wystawę od dnia następnego. Inwentarz „Muzeum Miasta Tarnowa” pozwala określić charakterystykę zbiorów. Największy był zespół dokumentów dotyczących historii miasta, ważną część zasobów stanowiły przedmioty związane z dziejami miasta. (pik – za muzeum.tarnow.pl itarnow.pl)

NOWA ODSŁONA!

tarnowski kurier kulturalny:- - - - -