Blog > Komentarze do wpisu

-> Młode talenty plastyczne

U końca mijającego roku w znanej tarnowskiej Galerii Sztuki „Hortar” odbył się interesujący wernisaż prac dyplomowych tegorocznych absolwentów akademii sztuk pięknych w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie, a także Uniwersytetu w Rzeszowie. Kilkadziesiąt prac 14 młodych artystów, wśród których jest urodzony w podtarnowskim Tuchowie Łukasz Wojtanowski, który niedawno miał samodzielną wystawę w naszej Galerii Miejskiej, obejmuje głównie różne gabarytowo malarstwo olejne o różnej tematyce: portrety, akty, abstrakcje, figury geometryczne. W większości są to prace na wskroś akademickie (co nie znaczy – gorsze), tak pod względem warsztatowym, jak i tematycznym, aczkolwiek z dwoma bardzo wyraźnymi wyjątkami. Mam na myśli bardzo dojrzały olejny tryptyk: „Ukrzyżowanie”, Apokalipsa” i „Potępieni” Przemysława Nizio z Krakowa, oraz misternie „utkany” z prześwitów ceramiczny kokon ludzkiej postaci autorstwa Zbigniewa Blajerskiego z Ustrzyk Dolnych, także absolwenta krakowskiej ASP. Obrazy dyplomowe stanowią moją interpretację rzeczywistości. Inspiracją do ich powstania są często bardzo konkretne zdarzenia czy postaci – jednak pozostają one jedynie punktem wyjścia – takie artystyczne widzenie świata zaprezentowała jedna z uczestniczek tego malarskiego święta Magdalena Karpińska. Podsumowując mijający rok swojej galerii, jej właścicielka pani Teresa Kopczyńska, znana niegdyś pedagog a obecnie mecenas kultury, za najważniejszy sukces „Hortaru” uznała zrealizowany przez tę galerię cykliczny projekt malarskich fascynacji znanych artystów z całej Polski zatytułowany „Dekalog”, znakomicie promujący Tarnów i jego sztukę. Ten już świąteczny wernisaż pięknie muzycznie oprawił aktor tarnowskiego teatru Robert Żurek, śpiewając nastrojowe ballady Leonarda Cohena.


Pora najwyższa przedstawić autorów wystawy w tej prestiżowej galerii sztuki, której właścicielami są prywatni przedsiębiorcy i mecenasi sztuki państwo Teresa i  Janusz Kopczyńscy.

Magdalena Kulesza – Fedkowicz urodziła się w Żyrardowie w 1981 roku. Absolwentka PLSP w Nałęczowie (2001). Studiowała na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP w pracowni prof. Leszka Misiaka i u prof.. Jerzego Kuci w pracowni filmu animowanego. Dyplom z malarstwa uzyskała w 2008 roku. Zajmuje się malarstwem, filmem animowanym, grafiką warsztatową, książką artystyczną. Jej debiut filmowy „Podróż na Wschód” pokazywany był na wielu festiwalach w kraju (Kraków, Łódź, Wrocław), oraz za granicą (Kanada, Japonia, Włochy, Niemcy, Rosja, Ukraina, Serbia, Czechy). Uczestniczka licznych plenerów i wystaw krajowych i zagranicznych. Laureatka konkursów min. „Sacrum w sztuce 2005” i „Mój szkicownik”. Stypendystka prof. Janiny Kraupe – Świderskiej w 2005 roku.

Przemysław Nizio – rocznik 1980, Szczebrzeszyn. Absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom w 2008 w pracowni prof. Grzegorza Bednarskiego. Dotychczas wystawiał indywidualnie w Zwierzyńcu, Dołhobyczowie, Sułkowicach i w Krakowie, zaś zbiorowo w rodzinnym Szczebrzeszynie, Zwierzyńcu, Zamościu, Szydłowie, Jarosławiu, Krakowie, Warszawie oraz w Steyr w Austrii i Lingę w Niemczech.
Łukasz Wojtanowski – pochodzi z Tuchowa, gdzie urodził się w 1983 roku. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował w pracowni malarstwa prof. Jacka Waltosia (dyplom), oraz w pracowni rysunku prof. Janusza Orbisowskiego. Brał udział w zbiorowej wystawie studentów Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP, towarzyszącej V Biennale Malarstwa „Premio Felice Casarati 2006” w Tyrynie, wystawiał też w Krakowie: Instytucie Włoskim oraz w Klubie „Lokator” – Pamiętnik chimerycznego lokatora, w Krakowskim Pałacu Sztuki „Dyplomy 2008”, a także przed tygodniem w Galerii Miejskiej BWA w Tarnowie.

Magdalena Bąk – urodziła się w 1984 w Nisku. W latach 2003 – 2008 studiowała na Uniwersytecie Rzeszowskim. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Tadeusza G. Wiktora i rysunku prof. Marleny Makiel – Hędrzak i prof. Stanisława Góreckiego. Ukończyła także Studium Projektowania i Reklamy na kierunku dekorator wnętrz. Ma na swoim artystycznym koncie kilkanaście wystaw zbiorowych i indywidualnych oraz udział w wielu plenerach malarskich. W 2006 roku zdobyła III nagrodę w konkursie Konfrontacje Artystyczne Sacrum w sztuce w Wadowicach. Obecnie pracuje jako wykładowca rysunku na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Marek Haba – Absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego – Instytutu Sztuk Pięknych. Dyplom zrobił w pracowni malarstwa prof. Tadeusza G. Wiktora oraz aneks w pracowni rysunku prof. Marleny Hendrzak. Dotychczas wystawiał w Wadowicach, Raciborzu, Brzozowie, Iwoniczu Zdroju oraz w Rzeszowie, gdzie zdobył Nagrodę Prezydenta „Młode talenty”.
Tomasz Rolniak – urodził się w Brzozowie, mieszka w pobliskim Haczowie, a studiował na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie uzyskał dyplom w pracowni malarstwa prof. Tadeusza G. Wiktora oraz aneks z rysunku u prof. Stanisława Góreckiego. Inicjator cyklicznych wystaw w Rzeszowie, Brzozowie i Iwoniczu Zdroju. Uczestnik warsztatów fotograficznych „Rzeszów moje miasto”. Brał udział w Ogólnopolskich warsztatach performance w Wysowej Zdroju, Międzynarodowym twórczym sympozjum Euroregionu Karpat w Drienovcu na Słowacji. Wystawiał indywidualnie i zbiorowo, brał udział w konkursach fotograficznych i przeglądach filmów krótkometrażowych.

Magdalena Firląg – pochodzi z Otwocka (rocznik 1984). W 2006 roku w ramach wymiany zagranicznej Sokrates/Erasmus studiowała w Universidad de Pais Basco w Bilbao. Jej tegoroczny dyplom zrobiony w pracowni malarskiej prof. Wiesława Szamborskiego wsparty aneksem zaliczonym w pracowni technik i technologii malarstwa ściennego prof. Edwarda Tarkowskiego oraz pracowni wiedzy o strukturach i działaniach wizualnych prof. Jacka Dyrzyńskiego, został wyróżniony przez rektora. Ma na swoim koncie min. 3 miejsce w konkursie plenerowym „Ispaster” w Hiszpanii, Nagrodę Publiczności w XIV Uniwersalnym Przeglądzie Artystycznym (kwiecień 2008), a także Nagrodę im. Barbary Ostaszewskiej (czerwiec 20080).
Agata Gruber – urodziła się 31 marca 1980 roku w Warszawie, gdzie ukończyła z wyróżnieniem studia licencjackie na Wydziale Kulturoznawstwa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz także z wyróżnieniem Wydział Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie studiowała w pracowni malarskiej prof. Mariana Czapli i w pracowni rysunku prof. Marka Wyrzykowskiego. Jednakże na swoją główna specjalizację wybrała tkaninę w pracowni prof. Doroty Grynczel. Jest tegoroczną stypendystką Ministra Kultury oraz laureatką nagrody ufundowanej przez firmę Winkowski sp. z o. o. za rok 2007. W tym samym roku miała indywidualna wystawę rysunku oraz brała udział w ekspozycjach zbiorowych.

Magdalena Karpińska – rocznik 1984, Warszawa. Dyplom z malarstwa zrobiła w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego, zaś aneks w pracowni sztuki w przestrzeni publicznej prof. Mirosława Duchowskiego. A oto artystyczne credo młodej dyplomantki: Obrazy dyplomowe stanowią moją interpretację rzeczywistości. Inspiracją do ich powstania są często bardzo konkretne zdarzenia czy postaci – jednak pozostają one jedynie punktem wyjścia. Obrazy zastępują więc historię – będąc nie tyle jej ilustracją, co konsekwencją. Jedną z najistotniejszych cech malarstwa jako środka wyrazu jest dla mnie jego samowystarczalność.
Marta Tarnawska – warszawianka, rocznik 1983. Tegoroczna dyplomantka Wydziału Malarstwa stołecznej ASP, dyplom z wyróżnieniem zrobiła w pracowni prof. Krzysztofa Wachowiaka, zaś aneks z rzeźby u prof. Adama Myjaka. Na swoim koncie ma udział m.in. w wystawach: „Smołdzińskie plenery” (maj 2007) w Bałtyckiej Galerii Sztuki w Ustce, „Pracownia 68” (październik 2007 Sanok), oraz „Wystawie studentów pracowni rysunku prof. Marka Wyrzykowskiego” (MDK Łazienkowska, marzec 2008).

Sabina Twardowska – urodziła się 2 czerwca 1984 roku we Wrocławiu. Absolwentka Wydziału Malarstwa (wyróżnienie dziekana) warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom zrobiła w pracowniach: malarskiej prof. K. Wachowiaka, rysunku prof. R. Sekuły oraz plakatu (Wydział Grafiki) prof. M. Wasilewskiego. Przez ostatnie dwa lata związana ze środowiskiem artystycznym warszawskiej Pragi. Wystawiała min. w Warszawie, Radomiu, Sanoku i Ustce.
Przemysław Baranowski – Urodzony w 1982 roku w Świdnicy. Ukończył Studium Reklamy Wizualnej w 2003 roku, po czym rozpoczął naukę na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie uzyskał dyplom z malarstwa sztalugowego oraz malarstwa w architekturze i urbanistyce pod kier. Prof. Aleksandra Dymitrowicza i prof. Wojciecha Kaniowskiego. Od 2006 członek grupy artystycznej „Błąd w sztuce”. Wystawy: Świdnica, Bielawa, Wrocław.

Korneliusz Stępniak – Urodzony 23 lipca 1983 roku we Lwówku Śląskim, w latach 2003-2008 studia na ASP we Wrocławiu na wydziale malarstwa i rzeźby, ukończone dyplomem z zakresu malarstwa sztalugowego w pracowni prof. Aleksandra Dymitrowicza oraz z malarstwa w architekturze i urbanistyce w pracowni i prof. Wojciecha Kaniowskiego. Wystawy: Lwówek Śląski, Wrocław.

Bartosz Ślusarski – Wrocławianin, urodzony 19. 07. 1977 r. Absolwent (2007) Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w pracowni prof. Aleksandra Dymitrowicza, dr hab. Zdzisława Nitki i ad. Łukasza Morawskiego. Członek wrocławskiego ZPAP. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią i grafika intermedialną, a także projektowaniem malarstwa w architekturze. Brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych oraz wystawach indywidualnych. W 2007 roku laureat „Jesiennych Konfrontacji – Triennale Współczesnego Malarstwa” w Rzeszowie oraz legnickich „Promocji”.
Zbigniew Blajerski – Urodzony 8 marca 1983 r. w Ustrzykach Dolnych. W roku 2002 ukończył naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu. Absolwent wydziału Rzeźby, studiował w pracowni prof. Jerzego Nowakowskiego na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jest także basistą zespołu Heads of pin.


oprac. Ryszard Zaprzałka


foto by Maciej Zaprzałkaniedziela, 21 grudnia 2008, tarnowski_kurier_kulturalny

Polecane wpisy

  • -> Paleta Marty Odbierzychleb

    Malarstwo „pani od polskiego” to przede wszystkim kwiaty, pejzaże i ostatnio portrety. Aktualnie oglądać je można w nauczycielskiej Galerii „P

  • -> Cztery kobiety - cztery nie - pokoje...

    Zupełnie wyjątkowy charakter miał ostatni w tym roku wernisaż w Galerii Miejskiej BWA, zlokalizowanej pod znanym wszystkim miłośnikom sztuki adresem czyli dworc

  • -> Najstarsze istniejące...

    Tarnów ma najstarsze w Polsce muzeum diecezjalne. Placówkę założył w 1888 r. ks. Józef Bąba. W ten sposób uratował wiele bezcennych dzieł. Muzeum mieści się przZnajdziesz nas w Google+
WSPARCIE DLA MATYSKA


Pegazem po Tarnowie 512

Tarnowski Teatr kończy sezon bez personalnych rewolucji. W nowy wejdzie z odrobinę mniejszym zespołem - aktorzy Jolanta Januszówna i Jerzy Ogrodnicki przechodzą na emeryturę. E. Pietrowiak, dyrektor artystyczna tarnowskiej sceny, bacznie przygląda się absolwentom szkół teatralnych, ale na razie nie zamierza powiększać etatowego zespołu. Gotowa jest też lista osób, które mają tworzyć reaktywowaną po latach Radę Artystyczną Teatru Solskiego. W jej składzie znajdą się m.in. aktorzy tarnowskiej sceny oraz… M. Smolis, związany z warszawskim Teatrem Syrena. Za nami również Debata Finałowa pomiędzy II LO i XVI LO, której przewodnią tezą był: „Tarnów to miasto sprzyjające młodym ludziom”. Całość tego oryginalnego projektu edukacyjnego (współfinansowany przez Szwajcarię), realizowanego w Tarnowie, to głównie zasługa stosunkowo młodego tarnowskiego Stowarzyszenia KANON, któremu przewodzą Iwona i Dariusz Snopkowscy. Zgodnie ze zasadą przyjętą w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej, na godzinę przed pojedynkiem odbyło się losowanie stron. XVI LO przypadło bronienie tezy, II LO natomiast jej oskarżanie. A w Loży mędrców zasiedli m.in. prezydent Tarnowa R. Ścigała, redaktor naczelny Temi T. Bałchanowski i szef Działu promocji Radia RDN Małopolska M. Biedroń. Stosunkiem głosów 2:5 (małe punkty: 728:807) Loża opowiedziała się po stronie opozycji w tej debacie czyli II LO. Tym samym tytuł Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej przypadł II Liceum Ogólnokształcącemu, XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej zdobyło drugie miejsce. Należy przypomnieć, iż trzecie miejsce w rozgrywkach zajął Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie. Już teraz Organizatorzy zapraszają na UROCZYSTĄ GALĘ w tarnowskim teatrze planowaną na 18-go czerwca, na której nastąpi wręczenie Pucharu Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, medali oraz pamiątkowych prezentów dla wszystkich uczestników projektu. Już po raz drugi w Tarnowie, w ramach obchodów Światowego Dnia Rozwoju Kultury, odbyła się „Doba Dla Kultury”. W trakcie „Doby” w dniach 31 maja (piątek) – 1 czerwca (sobota) można było, m.in.: zwiedzić kabiny projekcyjne Kina Marzenie, zobaczyć scenę „z drugiej strony” w tarnowskim Teatrze, spotkać się z M. Świetlickim i wziąć udział w koncercie „Świetlików” w Pałacyku Strzeleckim. Ponadto, spotkać się z postaciami z bajek na pikniku dla najmłodszych w Parku Strzeleckim, wziąć udział w warsztatach radiowych i telewizyjnych, uczestniczyć w próbie warsztatów wokalnych w TCK, zwiedzić introligatornię i dział starodruków MBP, zobaczyć wystawy w BWA, Muzeum Etnograficznym, siedzibie ZPAP, Galerii Aniołowo, Izbie Pamięci Światowego Związku Żołnierzy AK, zwiedzić Dworek Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. We wszystkich instytucjach biorących udział w „Dobie dla Kultury” można było zbierać okolicznościowe „stemple uczestnika”. Dla najaktywniejszych przewidziano nagrody. Miniony tydzień zakończył pierwszo czerwcowy, niestety deszczowy, blok imprez związanych z Dniem Dziecka, którego artystyczną dominantą był rozpoczynający się właśnie tego dnia w tarnowskim teatrze V Festiwal Spektakli Dziecięcych Mała Talia. Blisko 5000 dzieci z regionu tarnowskiego będzie miało okazję zobaczyć 5 tytułów zaprezentowanych przez aktorów z Rzeszowa, Częstochowy, Rabki i Tarnowa. Kończąc odnotujmy jeszcze symboliczną wizytę w Tarnowie najstarszego ocalałego z getta tarnowskiego Żyda 87 – letniego Leo Kleina…Z cyklu o tym i owym 162 czyli urodziny województwa...

Onegdaj, w sobotę województwo tarnowskie obchodziłoby 38. urodziny. Obchodziłoby, gdyby nie przestało istnieć. Stało się tak w wyniku reformy administracyjnej z 1stycznia1999 roku. W tym momencie na jego terenie mieszkało ponad 700 tys. ludzi. Dokładnie 1 czerwca 1975 Tarnów stał się stolicą nowo utworzonego województwa tarnowskiego. Graniczyło ono z województwami: krakowskim, kieleckim, tarnobrzeskim, rzeszowskim, krośnieńskim i nowosądeckim. 86 lat temu, dokładnie 4 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Miejskiego. Józef Jakubowski, drugi zastępca burmistrza Juliana Kryplewskiego, 7 stycznia 1927 roku złożył Radzie Miejskiej propozycję powołania „Muzeum Miasta Tarnowa”. Sześć dni później szanowne grono rajców jednogłośnie projekt przyjęło. Wspomniana uchwała rady z 13stycznia 1927 roku przewidywała przekazanie na cele muzeum dwóch pokoi na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Krakowskiej 12, będącej własnością tzw. funduszu teatralnego (dziś mało kto pamięta, że to przy Krakowskiej w Tarnowie stanąć miał teatr). Pomieszczenia muzealne wyremontowano, po czym Józef Jakubowski przeniósł doń archiwum miejskie wraz z przejętymi depozytami. Żywe zainteresowanie tarnowskiej prasy towarzyszyło czteromiesięcznym przygotowaniom do uroczystego otwarcia ekspozycji, które nastąpiło wobec zgromadzonych przedstawicieli władz miasta 4 czerwca1927roku. Tarnowianie zaś mogli zwiedzać wystawę od dnia następnego. Inwentarz „Muzeum Miasta Tarnowa” pozwala określić charakterystykę zbiorów. Największy był zespół dokumentów dotyczących historii miasta, ważną część zasobów stanowiły przedmioty związane z dziejami miasta. (pik – za muzeum.tarnow.pl itarnow.pl)

NOWA ODSŁONA!

tarnowski kurier kulturalny:- - - - -