Blog > Komentarze do wpisu

-> Koncert na schodach

Takiego koncertu w tym miejscu chyba jeszcze nigdy nie było. Oto w przeddzień mikołajowych szaleństw, 5 grudnia, w dostojnych secesyjnych murach Sali Lustrzanej goszczącej niedawno takie historyczne persony, jak: prezydenta RP L. Kaczyńskiego i watykańskiego ministra oświaty kardynała Z. Grocholewskiego, Galeria Miejska BWA zorganizowała oryginalny muzyczny happening, tyle że na…. reprezentacyjnych schodach doń wiodących. Być może pomysł koncertu na schodach wziął się z szacunku dla tego wyjątkowego dla tarnowian miejsca, być może zdecydowały o tym racje artystyczne, aliści faktem bezspornym jest, iż było to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie muzyczne, pomimo niedogodności dla biorących w nim udział, którzy musieli stać lub siedzieć na schodach właśnie… . Ale warto było bowiem portugalsko – polskie trio o oryginalnej nazwie „Pensão listopad” zagrało porywający koncert, bardzo w swym charakterze intymny i klimatyczny. Będący równocześnie promocją debiutanckiej płyty grupy, której premiera zapowiadana jest na styczeń. A ta muzyczna Agapa odbyła się w ramach interdyscyplinarnego festiwalu sztuki ArtFest 2008 (to już piata jego edycja), wymyślonego przez dyrektora BWA Bogusława Wojtowicza, a rozpisanego aż na trzy jesienno – zimowe miesiące. I tak 22 listopada znakomity koncert dał w Mościkim Centrum Kultury Motion Trio, połączony z wernisażem wystawy wielkoformatowych obrazów samego Andrzeja Dudzińskiego, o czym obszernie pisaliśmy, a w ostatni piątek tegoż miesiąca wystąpił w tarnowskim teatrze legendarny zespół OSJAN, zaś dzień później (także w MCK) Kwartet Zbigniewa Jakubka, przed nami jeszcze dwie wystawy fotograficzne… .

Pensão Listopad to trio wywodzące się z polsko-portugalskiego duetu gitary i perkusji (JOÃO E CAMII) powstałego w 2007 roku. Na początku współpracy instrumentarium zespołu ograniczało się do gitary elektrycznej (João T. de Sousa) i zestawu perkusyjnego (Kamil Radek) preparowanych wedle potrzeb i inwencji twórczej artystów. W miarę rozwoju współpracy pojawiły się nowe instrumenty, między innymi akordeon, gitara akustyczna i wokal. Joao e Camii otrzymali zaproszenie od wytwórni Merzbau Records (Lizbona) do wydania płyty, co miało bezpośredni wpływ na potrzebę zmiany brzmienia. Efektem tego było dołączenie do składu wiolonczeli (Katarzyna Wrona - Tarnów). W muzyce Pensao Listopad można dostrzec inspiracje folklorem portugalskim i polskim, jazzem (Don Cherry, Ellery Eskelin, Sun Ra), klasyką (barok, muzyka XX wieku), elektroniką (Autechre, Aphex Twin), a także muzyką etniczną.
Postanowili, że płyta, nad którą zaczęli pracować będzie zawierała kompozycje spokojne nawiązujące do tradycji folkowej, stylu world music, a w mniejszym stopniu improwizacji inspirowanej free jazzem. Szybko urozmaicili brzmienie duetu trzecim instrumentem - wiolonczelą (Katarzyna Wrona). Z biegiem czasu w skład instrumentarium wszedł również akordeon, sensula, tounge drumm, a miejsce gitary elektrycznej zajęła akustyczna.

  

Oto fragment krótkiej rozmowy, którą przeprowadziła z grupą Ewa Łączyńska-Widz z tarnowskiego BWA, a opublikowanego na portalu inTARnet.pl:

Co znaczy pensão?
Pensão... hotel, pensjonat, ciepły zakątek, dobrze jest być w środku, kiedy na zewnątrz pada deszcz.

Tworzycie polsko-portugalski zespół, jak wspólnie muzykuje się Polakom i Portugalczykom?
Połączenie dwóch różnych mentalności - polskiej i portugalskiej w naszym wypadku tworzy bardzo udany miks. Lecz nie jest istotne kto z jakiego jest kraju , a raczej jaką emanuje energią. Porozumienie między nami jest bardzo dobre, jest to wynik pozytywnego nastawienia, a efektem tego jest zbliżająca się premiera naszej płyty Concerto Dentrum (styczeń 2009), organizacja koncertów w Polsce czy przewidziana na marzec trasa koncertowa po Portugalii, Hiszpanii i Niemczech.

Premiera waszej debiutanckiej płyty przewidziana jest dopiero na styczeń 2009 r., przedpremierowy koncert w Tarnowie to dla nas duży zaszczyt, czy jesteście bliżej związani z Tarnowem?
Joao i Kamil nie mieli jeszcze okazji gościć w Tarnowie. Kasia pochodzi z Tarnowa ukończyła tam szkołę muzyczną, a od dwóch lat studiuje na Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

W piątek zagracie koncert na schodach Sali Lustrzanej, czy często gracie w takich niekonwencjonalnych miejscach?
Gdy nagrywaliśmy materiał na płytę szukaliśmy pomieszczenia, w którym byłby naturalny pogłos. Myśleliśmy o kościele, dużej hali, a ostatecznie znalazł się stary dom. Było w nim bardzo wysokie pomieszczenie o gładkich skosach dachowych, idealnie spełniające nasze oczekiwanie. Nie wyglądało zachęcająco, ale najważniejszy był efekty, który został osiągnięty. Jeśli chodzi o nasz tarnowski koncert na schodach Sali Lustrzanej, to myślimy, ze będzie to ciekawe doświadczenie i dla słuchaczy i dla nas, choć w momencie, gdy jest obecna publiczność, która wchodzi w kontakt z muzyką i muzykami, to wybór miejsca schodzi na dalszy plan.

Ważny jest dla was intymny kontakt z publicznością, czy wasze koncerty to również rodzaj performance? Czego możemy spodziewać się na piątkowym koncercie?
Naszą muzyką staramy się wywołać różne emocje: radość, melancholię, niepokój, bezpieczeństwo, Jest ona poniekąd abstrakcyjna i jej odbiór zależy w dużej mierze od słuchacza: jego skojarzeń, doświadczeń - słowem emocjonalnej mapy. Chcemy, by muzyka Pensão Listopad pobudzała publiczność do bezpośredniej reakcji na to, co dzieje się w sferze dźwięków. Elementy improwizacji obecne w naszej muzyce można zaliczyć do performance, lecz stworzenie performance nie jest dla nas celem samym w sobie. Każdy z nas inspiruje się czymś innym: w grze Kamila, zważywszy na to, że studiował jazz na Akademii Muzycznej we Wrocławiu słychać inspirację free jazzem. Kasia studiuje muzykę klasyczną , a Joao łączy w sobie wpływy portugalskiego folku i muzyki minimalistycznej, ponadto w naszej muzyce można usłyszeć inspiracje muzyką elektroniczną, folklorem polskim i portugalskim awangardą XX wieku i wieloma innymi...

Ewa Łączyńska - Widz

 

Ideą zespołu jest nawiązanie intymnej więzi między słuchaczami a muzykami. Pomimo strukturalnych i mocno eksperymentalnych form muzyka  Pensão jest  żywa i wrażliwa na reakcje publiczności. Tak też było i podczas koncertu na wielkich schodach Sali Lustrzanej, a kto przegapił ich występ niech żałuje i poluje na styczniową płytę zespołu.


Ryszard Zaprzałka


foto by Paweł Topolskiwtorek, 09 grudnia 2008, tarnowski_kurier_kulturalny

Polecane wpisy

  • -> WENUS Z KRAJU TULIPANÓW (felieton nr 99)

    Było to 42 lata temu. W styczniu 1970 roku piosenka Venus mało znanej w Ameryce holenderskiej grupy Shocking Blue weszła na listę bestsellerów singlowych magaz

  • -> Skład Kultury

    14 grudnia odbędzie się kolejny koncert z cyklu Skład Kultury, którego organizatorem jest Tarnowskie Centrum Kultury. Gospodarzem imprezy będzie tarnowski zespó

  • -> PROWOKACYJNY DEBIUT (felieton nr 98)

    16 czerwca minęło 40 lat od dnia, w którym ukazał się pierwszy album Roxy Music - zespołu, który w dziejach rocka był uważany za glamrockowy, progresywny, artroZnajdziesz nas w Google+
WSPARCIE DLA MATYSKA


Pegazem po Tarnowie 512

Tarnowski Teatr kończy sezon bez personalnych rewolucji. W nowy wejdzie z odrobinę mniejszym zespołem - aktorzy Jolanta Januszówna i Jerzy Ogrodnicki przechodzą na emeryturę. E. Pietrowiak, dyrektor artystyczna tarnowskiej sceny, bacznie przygląda się absolwentom szkół teatralnych, ale na razie nie zamierza powiększać etatowego zespołu. Gotowa jest też lista osób, które mają tworzyć reaktywowaną po latach Radę Artystyczną Teatru Solskiego. W jej składzie znajdą się m.in. aktorzy tarnowskiej sceny oraz… M. Smolis, związany z warszawskim Teatrem Syrena. Za nami również Debata Finałowa pomiędzy II LO i XVI LO, której przewodnią tezą był: „Tarnów to miasto sprzyjające młodym ludziom”. Całość tego oryginalnego projektu edukacyjnego (współfinansowany przez Szwajcarię), realizowanego w Tarnowie, to głównie zasługa stosunkowo młodego tarnowskiego Stowarzyszenia KANON, któremu przewodzą Iwona i Dariusz Snopkowscy. Zgodnie ze zasadą przyjętą w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej, na godzinę przed pojedynkiem odbyło się losowanie stron. XVI LO przypadło bronienie tezy, II LO natomiast jej oskarżanie. A w Loży mędrców zasiedli m.in. prezydent Tarnowa R. Ścigała, redaktor naczelny Temi T. Bałchanowski i szef Działu promocji Radia RDN Małopolska M. Biedroń. Stosunkiem głosów 2:5 (małe punkty: 728:807) Loża opowiedziała się po stronie opozycji w tej debacie czyli II LO. Tym samym tytuł Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej przypadł II Liceum Ogólnokształcącemu, XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej zdobyło drugie miejsce. Należy przypomnieć, iż trzecie miejsce w rozgrywkach zajął Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie. Już teraz Organizatorzy zapraszają na UROCZYSTĄ GALĘ w tarnowskim teatrze planowaną na 18-go czerwca, na której nastąpi wręczenie Pucharu Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, medali oraz pamiątkowych prezentów dla wszystkich uczestników projektu. Już po raz drugi w Tarnowie, w ramach obchodów Światowego Dnia Rozwoju Kultury, odbyła się „Doba Dla Kultury”. W trakcie „Doby” w dniach 31 maja (piątek) – 1 czerwca (sobota) można było, m.in.: zwiedzić kabiny projekcyjne Kina Marzenie, zobaczyć scenę „z drugiej strony” w tarnowskim Teatrze, spotkać się z M. Świetlickim i wziąć udział w koncercie „Świetlików” w Pałacyku Strzeleckim. Ponadto, spotkać się z postaciami z bajek na pikniku dla najmłodszych w Parku Strzeleckim, wziąć udział w warsztatach radiowych i telewizyjnych, uczestniczyć w próbie warsztatów wokalnych w TCK, zwiedzić introligatornię i dział starodruków MBP, zobaczyć wystawy w BWA, Muzeum Etnograficznym, siedzibie ZPAP, Galerii Aniołowo, Izbie Pamięci Światowego Związku Żołnierzy AK, zwiedzić Dworek Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. We wszystkich instytucjach biorących udział w „Dobie dla Kultury” można było zbierać okolicznościowe „stemple uczestnika”. Dla najaktywniejszych przewidziano nagrody. Miniony tydzień zakończył pierwszo czerwcowy, niestety deszczowy, blok imprez związanych z Dniem Dziecka, którego artystyczną dominantą był rozpoczynający się właśnie tego dnia w tarnowskim teatrze V Festiwal Spektakli Dziecięcych Mała Talia. Blisko 5000 dzieci z regionu tarnowskiego będzie miało okazję zobaczyć 5 tytułów zaprezentowanych przez aktorów z Rzeszowa, Częstochowy, Rabki i Tarnowa. Kończąc odnotujmy jeszcze symboliczną wizytę w Tarnowie najstarszego ocalałego z getta tarnowskiego Żyda 87 – letniego Leo Kleina…Z cyklu o tym i owym 162 czyli urodziny województwa...

Onegdaj, w sobotę województwo tarnowskie obchodziłoby 38. urodziny. Obchodziłoby, gdyby nie przestało istnieć. Stało się tak w wyniku reformy administracyjnej z 1stycznia1999 roku. W tym momencie na jego terenie mieszkało ponad 700 tys. ludzi. Dokładnie 1 czerwca 1975 Tarnów stał się stolicą nowo utworzonego województwa tarnowskiego. Graniczyło ono z województwami: krakowskim, kieleckim, tarnobrzeskim, rzeszowskim, krośnieńskim i nowosądeckim. 86 lat temu, dokładnie 4 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Miejskiego. Józef Jakubowski, drugi zastępca burmistrza Juliana Kryplewskiego, 7 stycznia 1927 roku złożył Radzie Miejskiej propozycję powołania „Muzeum Miasta Tarnowa”. Sześć dni później szanowne grono rajców jednogłośnie projekt przyjęło. Wspomniana uchwała rady z 13stycznia 1927 roku przewidywała przekazanie na cele muzeum dwóch pokoi na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Krakowskiej 12, będącej własnością tzw. funduszu teatralnego (dziś mało kto pamięta, że to przy Krakowskiej w Tarnowie stanąć miał teatr). Pomieszczenia muzealne wyremontowano, po czym Józef Jakubowski przeniósł doń archiwum miejskie wraz z przejętymi depozytami. Żywe zainteresowanie tarnowskiej prasy towarzyszyło czteromiesięcznym przygotowaniom do uroczystego otwarcia ekspozycji, które nastąpiło wobec zgromadzonych przedstawicieli władz miasta 4 czerwca1927roku. Tarnowianie zaś mogli zwiedzać wystawę od dnia następnego. Inwentarz „Muzeum Miasta Tarnowa” pozwala określić charakterystykę zbiorów. Największy był zespół dokumentów dotyczących historii miasta, ważną część zasobów stanowiły przedmioty związane z dziejami miasta. (pik – za muzeum.tarnow.pl itarnow.pl)

NOWA ODSŁONA!

tarnowski kurier kulturalny:- - - - -