Blog > Komentarze do wpisu

-> Uwięzione rzeźby doktora Kucaby

Ten tyleż oryginalny co kontrowersyjny (vide: performerski słoń przy „Krakusie”), znany tarnowski artysta znów wszystkich zaskoczył swoim widzeniem otaczającego nas świata. Przyzwyczajonych do monumentalnych form rzeźbiarskich tego twórcy, takich jak chociażby na stałe wpisane w kulturalno – turystyczny pejzaż miasta „Ławka Poetów” czy ostatni pomnik Romana Brandstaettera, tym razem otworzył przed nami fascynujący swoją formą i treścią geometryczny świat uwięziony w figuratywnych konstrukcjach. Tę pierwszą od dawna tak reprezentatywną wystawę twórczych dokonań Jacka Kucaby, będących wynikiem artystycznych poszukiwań i eksperymentów, otwarto w ostatni czwartek września w znanej prywatnej Galerii Sztuki „Hortar” przy ul. Legionów. Wystawy autorskie są dla mnie szansą na niczym nie skrępowaną artystyczną wypowiedz, pozostającą w dużym stopniu niezależną wobec komercyjnych wymogów rynku - mówił podczas wernisażu – to oczywiście jest bardzo trudne, ale konieczne aby być wobec siebie uczciwym. Trudno doprawdy znaleźć w Tarnowie lepsze miejsce na realizację takiej autorskiej ekspozycji. Państwo Kopczyńscy, właściciele galerii, właśnie twórczą niezależność połączoną z wysokim poziomem prezentowanych prac stawiają na pierwszym miejscu. Stąd i dzieła pokazywane w „Hortarze” to sztuka najwyższej próby. I teraz do tego elitarnego grona dołączył doktor Jacek Kucaba ze swoimi wizjonerskimi rzeźbami, emanującymi pięknem i siłą . Dodatkowym smaczkiem czwartkowego wernisażu był występ Marty Komorowskiej, także doktor tyle że muzykologii, znanej głównie jako dyrektor Pałacu Młodzieży, która „publiczną pianistką” bywa niezwykle rzadko.


Pora najwyższa bliżej przedstawić postać i dokonania Jacka Kucaby. Jak podaje Wikipedia  czołowy tarnowski twórca urodził się 25 lipca 1961 w Zagórzu k. Sanoka. Ukończył Studium Konserwacji Zabytków w Tarnowie, a następnie, w roku 1990, krakowską ASP (Wydział Rzeźby). Rok później podjął pracę pedagogiczną w Pałacu Młodzieży. W latach 1999 - 2006  pełnił funkcję prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków – oddział Tarnów, w tym samym roku został członkiem Głównej Komisji Rewizyjnej ZPAP. Od 2003 roku był  członkiem Rady Kultury Miasta Tarnowa, do której przed kilkoma dniami powrócił. W 2004-tym obronił pracę doktorską z zakresu rzeźby na ASP w Krakowie. Lata 2006-2007 to dla Jacka Kucaby także czas zajęć prowadzonych przezeń, jako pracownika naukowo – dydaktycznego, w Instytucie Sztuki Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

Ale Jacek Kucaba to nie tylko znany rzeźbiarz, to również ceniony animator kultury i wychowawca młodzieży. Od 1991 r. prowadzi autorską pracownię artystyczną przy Pałacu Młodzieży Tarnowie. Jest założycielem Grupy Artystycznej Ruchome Święto, działającej od 1999 roku, której programem są wystawy wielkoformatowych obrazów w przestrzeni miejskiej oraz akcje plastyczne z udziałem przechodniów. Jego autorstwa są również realizowane z powodzeniem programy edukacji kulturalnej młodzieży „Szkoła latania” i „Targ słów”, a także ogólnopolskie i międzynarodowe projekty artystyczne ”Pomniki Pojednania” i „Bałkany”.

 

Zresztą, wiele z działań Jacka Kucaby ma charakter długofalowy i cykliczny – jak np. idea „Ruchomej Galerii", wędrującej po miastach i inne. Dotychczasowe realizacje artysty to także prawie 300 obrazów i instalacji eksponowanych dotąd w formie cyklów – „Klucze do Miasta Tarnowa" (1997), scenografia na terenie miasta do Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii „Talia", „Łódź głupców" (1997), „Gra o rzeczywistość" (1998), „Cierpliwość i cierpienie" (1998, 1999, 2000), „Sztandary wyobraźni" (2000), „Piąta pora roku – malarstwo" (2001), „Droga Krzyżowa XX wieku" (2001), „Sąd ostateczny" (2001), „Krzyż" (od 2002r), „Współczesna droga krzyżowa" (od 2002r), „Ekoobrazy" (2001 – 2003), „Echo krzyku E. Muncha" (2002), „Łzy dla 11.IX 2001 – świat zabrany, świat utracony" (2002), „Słoń" (2002), „Płynąc w czerwieni (2004), „Dieta" (2004), „Trudny błękit" (2004).
Wielu tarnowian z pewnością kojarzy także adresowany dla najmłodszych projekt „Bajśnia", czy „Targ Słów", będący czymś więcej, niż tylko zagospodarowaniem jednego z naszych skwerów. Obecnie w trakcie realizacji, znajdują się projekty „Bałkany", „Pomniki Pojednania – Nadgranica".

 

Długo można by wyliczać liczne nagrody i wyróżnienia za rzeźby i projekty w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, jakie ma na swoim artystycznym koncie Jacek Kucaba, oto tylko te najważniejsze: Doktor Jacek Kucaba jest laureatem m.in. wyróżnienia za projekt pomnika C. Goerdelera w międzynarodowym konkursie w Niemczech; wyróżnienia za rzeźbę w brązie na XII Międzynarodowym Biennale Dantesca w Rawennie we Włoszech; nagrody za projekt w Ogólnopolskim Konkursie na „Pomnik Ofiar Stalinizmu” w Tarnowie; nagrody za projekt w Ogólnopolskim Konkursie na pomnik „Golgota XX wieku” w Bydgoszczy; nagrody w ogólnopolskim konkursie na projekt rzeźbiarski pomnika Jana Pawła II w Zielonej Górze.

 

Ten uznany i „Uskrzydlony” tarnowski twórca jest autorem licznych realizacji na terenie całego kraju, m.in.: pomnik papieża Jana Pawła II pn. „Wstańcie – chodźmy” w Dębicy, wys. 6,5 m (swego czasu mocno oprotestowany przez tamtejsze środowisko); pomnik papieża Jana Pawła II w Grodkowie koło Opola, wys. 3,8 m.; pomnik w kamieniu kardynała Stefana Wyszyńskiego w Bydgoszczy; kompozycję rzeźbiarską w Bazylice w Bydgoszczy; realizację w polichromowanym drewnie wielofiguralnej kompozycji rzeźbiarskiej w Nowym Sączu; 8-metrowy Milenijny Krzyż – rzeźba w Sopocie; pomnik Jana Pawła II tzw. „Łodzi Piotrowej III tysiąclecia” w Sopocie, o wymiarach 8m x 10m; trójfigóralną „Ławka poetów” w Tarnowie; rzeźbę „Akt lokacji” przed UM w Dębicy; rzeźbę FILTR w Krakowie.

 

Aktualnie w trakcie realizacji jest jego autorstwa monumentalny pomnik Golgoty Bydgoskiej XX wieku w Fordonie w Bydgoszczy, o wymiarach 25m x 12m (beton architektoniczny, brąz, stal nierdzewna, kryształ), który gotowy ma być w przyszłym roku, zaś w tym roku – 14-elementowe „Drogi Cierpienia" w byłym obozie zagłady w Pustkowie oraz „ławka”  naturalnej wielkości pomnik Wojtka Belona w Busku-Zdroju. Ostatnia skończona przez naszego doktora realizacja to głośny w całej Polsce ze względu na tematykę i formę „Pomnik Emigrantów” , popularnie zwanym „Pomnikiem Teściowej” w Ryglicach k. Tarnowa.

  

Ten prawdziwy człowiek – orkiestra właśnie przygotowuje się do habilitacji, co wyznał na „hortarowym” wernisażu. I dywagując o niezależnym od nas upływie czasu wysnuł taką oto refleksję: Muszę się spieszyć, żeby zdążyć kilka zamierzonych rzeczy mających mówić o pięknie. Wszystko po to, aby wyrwać ludzi z marazmu codzienności, oferując im poprzez przeżycia estetyczne, poczucie spełnienia. Losy ludzi bywają rozmaite – jedni są zamożni, inni biedni, jedni zdrowi, inni chorzy, różna jest ich kondycja – ale wszyscy poprzez obcowanie z pięknem zyskują siłę do życia… .

I właśnie aby to głęboko humanistyczne przesłanie trafiło do nas warto zajrzeć do Galerii Sztuki „Hortar”, do czego wszystkich serdecznie zachęcam. Tym bardziej, iż jesień już i sił wzmocnienie każdemu się przyda… .


Ryszard Zaprzałka


foto by Maciej Zaprzałkaczwartek, 02 października 2008, tarnowski_kurier_kulturalny

Polecane wpisy

  • -> Paleta Marty Odbierzychleb

    Malarstwo „pani od polskiego” to przede wszystkim kwiaty, pejzaże i ostatnio portrety. Aktualnie oglądać je można w nauczycielskiej Galerii „P

  • -> Cztery kobiety - cztery nie - pokoje...

    Zupełnie wyjątkowy charakter miał ostatni w tym roku wernisaż w Galerii Miejskiej BWA, zlokalizowanej pod znanym wszystkim miłośnikom sztuki adresem czyli dworc

  • -> Najstarsze istniejące...

    Tarnów ma najstarsze w Polsce muzeum diecezjalne. Placówkę założył w 1888 r. ks. Józef Bąba. W ten sposób uratował wiele bezcennych dzieł. Muzeum mieści się przZnajdziesz nas w Google+
WSPARCIE DLA MATYSKA


Pegazem po Tarnowie 512

Tarnowski Teatr kończy sezon bez personalnych rewolucji. W nowy wejdzie z odrobinę mniejszym zespołem - aktorzy Jolanta Januszówna i Jerzy Ogrodnicki przechodzą na emeryturę. E. Pietrowiak, dyrektor artystyczna tarnowskiej sceny, bacznie przygląda się absolwentom szkół teatralnych, ale na razie nie zamierza powiększać etatowego zespołu. Gotowa jest też lista osób, które mają tworzyć reaktywowaną po latach Radę Artystyczną Teatru Solskiego. W jej składzie znajdą się m.in. aktorzy tarnowskiej sceny oraz… M. Smolis, związany z warszawskim Teatrem Syrena. Za nami również Debata Finałowa pomiędzy II LO i XVI LO, której przewodnią tezą był: „Tarnów to miasto sprzyjające młodym ludziom”. Całość tego oryginalnego projektu edukacyjnego (współfinansowany przez Szwajcarię), realizowanego w Tarnowie, to głównie zasługa stosunkowo młodego tarnowskiego Stowarzyszenia KANON, któremu przewodzą Iwona i Dariusz Snopkowscy. Zgodnie ze zasadą przyjętą w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej, na godzinę przed pojedynkiem odbyło się losowanie stron. XVI LO przypadło bronienie tezy, II LO natomiast jej oskarżanie. A w Loży mędrców zasiedli m.in. prezydent Tarnowa R. Ścigała, redaktor naczelny Temi T. Bałchanowski i szef Działu promocji Radia RDN Małopolska M. Biedroń. Stosunkiem głosów 2:5 (małe punkty: 728:807) Loża opowiedziała się po stronie opozycji w tej debacie czyli II LO. Tym samym tytuł Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej przypadł II Liceum Ogólnokształcącemu, XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej zdobyło drugie miejsce. Należy przypomnieć, iż trzecie miejsce w rozgrywkach zajął Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie. Już teraz Organizatorzy zapraszają na UROCZYSTĄ GALĘ w tarnowskim teatrze planowaną na 18-go czerwca, na której nastąpi wręczenie Pucharu Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, medali oraz pamiątkowych prezentów dla wszystkich uczestników projektu. Już po raz drugi w Tarnowie, w ramach obchodów Światowego Dnia Rozwoju Kultury, odbyła się „Doba Dla Kultury”. W trakcie „Doby” w dniach 31 maja (piątek) – 1 czerwca (sobota) można było, m.in.: zwiedzić kabiny projekcyjne Kina Marzenie, zobaczyć scenę „z drugiej strony” w tarnowskim Teatrze, spotkać się z M. Świetlickim i wziąć udział w koncercie „Świetlików” w Pałacyku Strzeleckim. Ponadto, spotkać się z postaciami z bajek na pikniku dla najmłodszych w Parku Strzeleckim, wziąć udział w warsztatach radiowych i telewizyjnych, uczestniczyć w próbie warsztatów wokalnych w TCK, zwiedzić introligatornię i dział starodruków MBP, zobaczyć wystawy w BWA, Muzeum Etnograficznym, siedzibie ZPAP, Galerii Aniołowo, Izbie Pamięci Światowego Związku Żołnierzy AK, zwiedzić Dworek Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. We wszystkich instytucjach biorących udział w „Dobie dla Kultury” można było zbierać okolicznościowe „stemple uczestnika”. Dla najaktywniejszych przewidziano nagrody. Miniony tydzień zakończył pierwszo czerwcowy, niestety deszczowy, blok imprez związanych z Dniem Dziecka, którego artystyczną dominantą był rozpoczynający się właśnie tego dnia w tarnowskim teatrze V Festiwal Spektakli Dziecięcych Mała Talia. Blisko 5000 dzieci z regionu tarnowskiego będzie miało okazję zobaczyć 5 tytułów zaprezentowanych przez aktorów z Rzeszowa, Częstochowy, Rabki i Tarnowa. Kończąc odnotujmy jeszcze symboliczną wizytę w Tarnowie najstarszego ocalałego z getta tarnowskiego Żyda 87 – letniego Leo Kleina…Z cyklu o tym i owym 162 czyli urodziny województwa...

Onegdaj, w sobotę województwo tarnowskie obchodziłoby 38. urodziny. Obchodziłoby, gdyby nie przestało istnieć. Stało się tak w wyniku reformy administracyjnej z 1stycznia1999 roku. W tym momencie na jego terenie mieszkało ponad 700 tys. ludzi. Dokładnie 1 czerwca 1975 Tarnów stał się stolicą nowo utworzonego województwa tarnowskiego. Graniczyło ono z województwami: krakowskim, kieleckim, tarnobrzeskim, rzeszowskim, krośnieńskim i nowosądeckim. 86 lat temu, dokładnie 4 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Miejskiego. Józef Jakubowski, drugi zastępca burmistrza Juliana Kryplewskiego, 7 stycznia 1927 roku złożył Radzie Miejskiej propozycję powołania „Muzeum Miasta Tarnowa”. Sześć dni później szanowne grono rajców jednogłośnie projekt przyjęło. Wspomniana uchwała rady z 13stycznia 1927 roku przewidywała przekazanie na cele muzeum dwóch pokoi na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Krakowskiej 12, będącej własnością tzw. funduszu teatralnego (dziś mało kto pamięta, że to przy Krakowskiej w Tarnowie stanąć miał teatr). Pomieszczenia muzealne wyremontowano, po czym Józef Jakubowski przeniósł doń archiwum miejskie wraz z przejętymi depozytami. Żywe zainteresowanie tarnowskiej prasy towarzyszyło czteromiesięcznym przygotowaniom do uroczystego otwarcia ekspozycji, które nastąpiło wobec zgromadzonych przedstawicieli władz miasta 4 czerwca1927roku. Tarnowianie zaś mogli zwiedzać wystawę od dnia następnego. Inwentarz „Muzeum Miasta Tarnowa” pozwala określić charakterystykę zbiorów. Największy był zespół dokumentów dotyczących historii miasta, ważną część zasobów stanowiły przedmioty związane z dziejami miasta. (pik – za muzeum.tarnow.pl itarnow.pl)

NOWA ODSŁONA!

tarnowski kurier kulturalny:- - - - -