Blog > Komentarze do wpisu

-> Carving contest

W takiej oryginalnej formule, nawiązującej do samych korzeni jazzu, odbywa się rozpoczęty wczoraj 8 października w Tarnowskim Teatrze I Międzynarodowy Festiwal Jazzowy, który potrwa do soboty 11 października. W jego ramach odbędą się: koncerty gwiazd, warsztaty jazzowe oraz konkurs. Jak uzasadniają formułę festiwalu jego organizatorzy – „Z jednej strony jest to popularyzacja nowoczesnego jazzu poprzez prezentację najwybitniejszych artystów, z drugiej jest to forma promocji najbardziej utalentowanych muzyków młodego pokolenia. Festiwal jest również ciekawą formą edukacyjną, w której można nie tylko porównać swoje umiejętności w stosunku do innych uczestników, ale przede wszystkim można tą wiedzę zdobyć i rozwijać pod okiem największych autorytetów w tej dziedzinie.” Główną areną festiwalu jest Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego, ale jazz rozbrzmiewać będzie także poza oficjalnymi wydarzeniami festiwalowymi m.in. jam session w klubach i restauracjach położonych wokół tarnowskiej starówki. Szkoda tylko, iż pomimo tak interesującej oferty i niezłej promocji imprezy wzbudza ona tak małe (przynajmniej jej otwarcie) zainteresowanie tarnowian. Z kolei, z nie do końca zrozumiałych względów interesujący się festiwalem dziennikarze lokalnych mediów traktowani są przez organizatorów per „noga” – nie pozwala się im robić zdjęć i każe kupować bilety, czego doświadczył nasz fotoreporter. Ale może w kolejnych dniach będzie lepiej… . W każdym razie my się nie obrażamy tylko wszystkich zapraszamy do uczestnictwa w tym jazzowym święcie.W 1st Tarnów International Jazz Contest swój udział potwierdzili m.in.: Piotr Wojtasik Quartet (zdobywca Fryderyków`2008 w kategorii Muzyk Roku i Płyta Jazzowa Roku, Śmietana - Karolak - Czerwiński, Grzegorz Nagórski Quartet, Groborz Trio. W roli konferansjera festiwalu występuje Antoni Krupa (Radio Kraków-Małopolska).

wojtasikśmietana  

W ramach festiwalu odbędzie się też koncert: TIJC Big-Band z ciekawym programem ukazującym historię jazzu w bluesie, promujący ostatnią płytę koncert tarnowskiego zespołu jazzu tradycyjnego Leliwa Jazz Band oraz koncert tarnowskiej grupy BRH+.  Zaś wśród imprez towarzyszących zapowiedziano m.in. koncert P.M. Electric Quartet.

groborznagórski

Sam konkurs o oryginalnej ciekawej formule skierowany jest do dwóch grup wiekowych: 1/. Młodzieży do 19 roku życia (średnia lat)- uczniów szkół muzycznych I i II stopnia, grającej jazz w klubach, domach kultury i ogniskach muzycznych z Polski i z zagranicy. 2/. Kategoria open skierowana jest do muzyków akademickich oraz muzyków wchodzących na profesjonalną scenę muzyczną.

W skład Jury wchodzić będą wybitne osobistości i autorytety muzyczne, wśród których znajdą się: John Betach, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Jarek Śmietana, Wojtek Groborz i Piotr Pociask.

betsch

Natomiast warsztaty muzyczne poprowadzą: John Betsch (USA) – dr, Piotr Wojtasik – tp, Grzegorz Nagórski – tb, Maciej Sikała – s, Jarek Śmietana – g, Wojtek Groborz – p, Adam Kowalewski – b.

Ale każdy festiwal to przede wszystkim gwiazdy. Tak też będzie i w Tarnowie.

8 października o godz. 18.00 po uroczystym rozpoczęciu festiwalu wystąpił Piotr Wojtasik Quartet w składzie: Piotr Wojtasik – trąbka, Maciej Sikała - saksofon tenorowy, Adam Kowalewski – bas i John Betsch – perkusja.
Muzyka prezentowana przez "Piotr Wojtasik Quartet" w większości opiera się na kompozycjach własnych. Stylistycznie oscylują one wokół muzyki późnych lat sześćdziesiątych ( post - bop z elementami free). Ponadto program zespołu posiada elementy etniczne, opierające się na ostinatowym groove`ie, a także wywodzące się z muzyki modalnej. Zespół w zupełności prezentuje brzmienie akustyczne.

9 października o godz. 19.00 koncert Groborz Trio, w składzie: Wojtek Groborz – fortepian, Adam Kowalewski – kontrabas i Wiesiek Jamioł – perkusja.
Groborz Trio prezentuje oryginalną stylistykę BeBopu z elementami muzyki afro-kubńskiej - jakby w nawiązaniu do słów Jelly Roll Mortona: "all good jazz had to have a Latin Tinge". Starannie dobrany repertuar zawiera zarówno bardziej, jak i mniej znane oryginalne kompozycje jazzowe (w tym wiele kompozycji Dizzy Gillespiego), standardy w nowych, świeżo brzmiących aranżacjach, a także kompozycje leadera - liryczne ballady i pełne ekspresji utwory latynoskie. Witalność, elegancja, maestria, rzadko spotykana, bezkompromisowa czystość stylistyczna i swingujący rytm, czynią każdy koncert Tria, niezapomnianym wydarzeniem muzycznym. Zespół wydał CD Yet another BeBop Day (Not Two Records MW 713-2).

10 października o godz. 19.00 koncert Grzegorz Nagórski Quartet, w składzie: Grzegorz Nagórski – puzon, Paweł Tomaszewski – piano, Andrzej Święs - bas
Łukasz Żyta – perkusja.

11 października o godz. 17.00 Koncert galowo-finałowy konkursu oraz wręczenie nagród, a o godz. 21.00 koncert Śmietana-Karolak-Czerwiński.

Przed gwiazdami wystąpią: 8 października godz 18.00 - TIJC Big Band, 9 października godz. 19.00 - Leliwa Jazz Band - koncert promujący najnowszą płytę, 10 października godz. 19.00 - BRH+

Zaś sam konkurs przeprowadzony będzie w oryginalnej formule carving contests:  W pierwszym etapie każdy zespół wykona dwa kontrastujące ze sobą standardy wybrane z listy obowiązkowej. W drugim etapie cztery zespoły, które podczas eliminacji uzyskają najwyższą punktację wystąpią w koncercie finałowym w formule carving contests. Odbędzie się ona w systemie pucharowym, ocenianym jawnie przez jury, które również krótko uzasadni swój werdykt. Po eliminacjach odbędzie się losowanie par zespołów oraz utworów, które dany zespół będzie miał do przygotowania a’vista. Każda para będzie bezpośrednio walczyć ze sobą na scenie grając kolejno wylosowany standard. Półfinał wyłoni parę finalistów, która będzie w taki sam sposób walczyć o zwycięstwo. Do kategorii solistów jury wybierze kilku muzyków grających w zespołach konkursowych na różnych instrumentach, którzy stworzą zespół. Podczas koncertu finałowego zaprezentuje on dwa kontrastujące i wybrane losowo utwory. Na podstawie tej prezentacji jury wybierze dwóch finalistów, którzy następnie zagrają z towarzyszeniem profesjonalnych muzyków,  wymieniając się solami po chorusie (ośmiu, czterech i dwóch taktach). Zwycięzcę finału wyłoni publiczność.
Z kolei dwudniowe warsztaty rozpoczynają się 8 października. Skierowane są one głównie do uczestników konkursu (koszty uczestnictwa są w cenie udziału w konkursie), ale nie tylko.  Koszt uczestnictwa w samych warsztatach wynosi: 35zł od osoby. W ramach warsztatów odbędą się zajęcia w grupach instrumentalnych oraz zajęcia zespołowe. Warsztaty poprowadzą najwybitniejsi muzycy i pedagodzy z kraju oraz John Betsch (USA).

No cóż, w Polsce rokrocznie odbywa się kilkaset różnych przeglądów i festiwali jazzowych, by wymienić tylko te najważniejsze: ”Warsaw Summer”, „Nad Odrą”, „Pod Gwiazdami”, „Bydgoski”, „Baszta”, letni  w Piwnicy pod Baranami. I ze wszech miar dobrze się dzieje, że do tego elitarnego grona dołącza teraz również Tarnów ze swoim 1st Tarnów International Jazz Contest.


na podstawie materiałów ze strony
www.tarnow-jazz.pl opracował
Ryszard Zaprzałka


foto by materiały organizatorów, Maciej Zaprzałkaczwartek, 09 października 2008, tarnowski_kurier_kulturalny

Polecane wpisy

  • -> WENUS Z KRAJU TULIPANÓW (felieton nr 99)

    Było to 42 lata temu. W styczniu 1970 roku piosenka Venus mało znanej w Ameryce holenderskiej grupy Shocking Blue weszła na listę bestsellerów singlowych magaz

  • -> Skład Kultury

    14 grudnia odbędzie się kolejny koncert z cyklu Skład Kultury, którego organizatorem jest Tarnowskie Centrum Kultury. Gospodarzem imprezy będzie tarnowski zespó

  • -> PROWOKACYJNY DEBIUT (felieton nr 98)

    16 czerwca minęło 40 lat od dnia, w którym ukazał się pierwszy album Roxy Music - zespołu, który w dziejach rocka był uważany za glamrockowy, progresywny, artro

Komentarze
Gość: poc, *.net157.okay.pl
2008/10/13 20:17:48
Z jednej strony cieszymy się bardzo, że tak dobrze i ciepło piszę się o Tarnów International Jazz Contest imprezie promującej nasze miasto i dobrą muzykę. Z drugiej strony niezrozumiałe dla nas jako organizatorów są ostatnie zdania komentarza. Zdaje się, że byliśmy w dwóch różnych miejscach, gdyż na otwarciu festiwalu, a szczególnie na koncercie Piotrka Wojtasika nie było w teatrze wolnych miejsc. Być może dla nieobecnych, to zbyt mało. Nie jasne jest również stwierdzenie, że reporter musiał kupić bilet, gdyż wszystkie redakcje otrzymały zaproszenia na festiwal, również dziennikarze, którzy zechcieli tylko się przedstawić byli na niego wpuszczani. Rozdaliśmy również zaproszenia konferencję prasową w dniu otwarcia festiwalu, na której notabene obecny był tylko jeden dziennikarz, Być może doszło do jakiegoś nieporozumienia, o które przy pierwszej edycji festiwalu nie jest trudno. Jeśli doszło do tego z naszej winy, to przepraszamy i zapraszamy na kolejną edycję już za rok.


Znajdziesz nas w Google+
WSPARCIE DLA MATYSKA


Pegazem po Tarnowie 512

Tarnowski Teatr kończy sezon bez personalnych rewolucji. W nowy wejdzie z odrobinę mniejszym zespołem - aktorzy Jolanta Januszówna i Jerzy Ogrodnicki przechodzą na emeryturę. E. Pietrowiak, dyrektor artystyczna tarnowskiej sceny, bacznie przygląda się absolwentom szkół teatralnych, ale na razie nie zamierza powiększać etatowego zespołu. Gotowa jest też lista osób, które mają tworzyć reaktywowaną po latach Radę Artystyczną Teatru Solskiego. W jej składzie znajdą się m.in. aktorzy tarnowskiej sceny oraz… M. Smolis, związany z warszawskim Teatrem Syrena. Za nami również Debata Finałowa pomiędzy II LO i XVI LO, której przewodnią tezą był: „Tarnów to miasto sprzyjające młodym ludziom”. Całość tego oryginalnego projektu edukacyjnego (współfinansowany przez Szwajcarię), realizowanego w Tarnowie, to głównie zasługa stosunkowo młodego tarnowskiego Stowarzyszenia KANON, któremu przewodzą Iwona i Dariusz Snopkowscy. Zgodnie ze zasadą przyjętą w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej, na godzinę przed pojedynkiem odbyło się losowanie stron. XVI LO przypadło bronienie tezy, II LO natomiast jej oskarżanie. A w Loży mędrców zasiedli m.in. prezydent Tarnowa R. Ścigała, redaktor naczelny Temi T. Bałchanowski i szef Działu promocji Radia RDN Małopolska M. Biedroń. Stosunkiem głosów 2:5 (małe punkty: 728:807) Loża opowiedziała się po stronie opozycji w tej debacie czyli II LO. Tym samym tytuł Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej przypadł II Liceum Ogólnokształcącemu, XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej zdobyło drugie miejsce. Należy przypomnieć, iż trzecie miejsce w rozgrywkach zajął Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie. Już teraz Organizatorzy zapraszają na UROCZYSTĄ GALĘ w tarnowskim teatrze planowaną na 18-go czerwca, na której nastąpi wręczenie Pucharu Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, medali oraz pamiątkowych prezentów dla wszystkich uczestników projektu. Już po raz drugi w Tarnowie, w ramach obchodów Światowego Dnia Rozwoju Kultury, odbyła się „Doba Dla Kultury”. W trakcie „Doby” w dniach 31 maja (piątek) – 1 czerwca (sobota) można było, m.in.: zwiedzić kabiny projekcyjne Kina Marzenie, zobaczyć scenę „z drugiej strony” w tarnowskim Teatrze, spotkać się z M. Świetlickim i wziąć udział w koncercie „Świetlików” w Pałacyku Strzeleckim. Ponadto, spotkać się z postaciami z bajek na pikniku dla najmłodszych w Parku Strzeleckim, wziąć udział w warsztatach radiowych i telewizyjnych, uczestniczyć w próbie warsztatów wokalnych w TCK, zwiedzić introligatornię i dział starodruków MBP, zobaczyć wystawy w BWA, Muzeum Etnograficznym, siedzibie ZPAP, Galerii Aniołowo, Izbie Pamięci Światowego Związku Żołnierzy AK, zwiedzić Dworek Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. We wszystkich instytucjach biorących udział w „Dobie dla Kultury” można było zbierać okolicznościowe „stemple uczestnika”. Dla najaktywniejszych przewidziano nagrody. Miniony tydzień zakończył pierwszo czerwcowy, niestety deszczowy, blok imprez związanych z Dniem Dziecka, którego artystyczną dominantą był rozpoczynający się właśnie tego dnia w tarnowskim teatrze V Festiwal Spektakli Dziecięcych Mała Talia. Blisko 5000 dzieci z regionu tarnowskiego będzie miało okazję zobaczyć 5 tytułów zaprezentowanych przez aktorów z Rzeszowa, Częstochowy, Rabki i Tarnowa. Kończąc odnotujmy jeszcze symboliczną wizytę w Tarnowie najstarszego ocalałego z getta tarnowskiego Żyda 87 – letniego Leo Kleina…Z cyklu o tym i owym 162 czyli urodziny województwa...

Onegdaj, w sobotę województwo tarnowskie obchodziłoby 38. urodziny. Obchodziłoby, gdyby nie przestało istnieć. Stało się tak w wyniku reformy administracyjnej z 1stycznia1999 roku. W tym momencie na jego terenie mieszkało ponad 700 tys. ludzi. Dokładnie 1 czerwca 1975 Tarnów stał się stolicą nowo utworzonego województwa tarnowskiego. Graniczyło ono z województwami: krakowskim, kieleckim, tarnobrzeskim, rzeszowskim, krośnieńskim i nowosądeckim. 86 lat temu, dokładnie 4 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Miejskiego. Józef Jakubowski, drugi zastępca burmistrza Juliana Kryplewskiego, 7 stycznia 1927 roku złożył Radzie Miejskiej propozycję powołania „Muzeum Miasta Tarnowa”. Sześć dni później szanowne grono rajców jednogłośnie projekt przyjęło. Wspomniana uchwała rady z 13stycznia 1927 roku przewidywała przekazanie na cele muzeum dwóch pokoi na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Krakowskiej 12, będącej własnością tzw. funduszu teatralnego (dziś mało kto pamięta, że to przy Krakowskiej w Tarnowie stanąć miał teatr). Pomieszczenia muzealne wyremontowano, po czym Józef Jakubowski przeniósł doń archiwum miejskie wraz z przejętymi depozytami. Żywe zainteresowanie tarnowskiej prasy towarzyszyło czteromiesięcznym przygotowaniom do uroczystego otwarcia ekspozycji, które nastąpiło wobec zgromadzonych przedstawicieli władz miasta 4 czerwca1927roku. Tarnowianie zaś mogli zwiedzać wystawę od dnia następnego. Inwentarz „Muzeum Miasta Tarnowa” pozwala określić charakterystykę zbiorów. Największy był zespół dokumentów dotyczących historii miasta, ważną część zasobów stanowiły przedmioty związane z dziejami miasta. (pik – za muzeum.tarnow.pl itarnow.pl)

NOWA ODSŁONA!

tarnowski kurier kulturalny:- - - - -