Blog > Komentarze do wpisu

-> Zderzenia – zdarzenia… i tylko wydarzeń brak

Tak najkrócej można by podsumować i zrecenzować zakończone wczoraj Dni Tarnowa 2008. Odbywające się co dwa lata święto, w tym roku 13 – 15 czerwca, od lat przypomina swoją formułą jarmark, by nie rzec odpust, ze wszystkimi tego faktu konsekwencjami. Czy to dobrze, czy źle – najlepiej ocenią to przy najbliższych wyborach sami mieszkańcy, z których (o zgrozo!) wielu wręcz nie wiedziało, że właśnie odbywa się świętowanie imienin ich miasta. Pewnie dlatego, że prawie wszystkie imprezy upchnięto w ścisłym centrum miasta, co miało tę jedną dobrą stronę, że wszyscy mogli być wszędzie. Jak zapowiadali organizatorzy „Zderzeń 2008” pomyślanych głównie, jako „święto sztuki”, tak i zrobili. Był więc organizacyjny i artystyczny kogel mogel w myśl zasady – dla każdego, coś miłego. Trzydniowy pakiet imprez ilościowo był naprawdę imponujący, koncerty i wernisaże, jarmarki i kiermasze, happeningi i występy, było głośno i wesoło, momentami siermiężnie i prowincjonalnie, ale też wytwornie i prestiżowo. Magistrackim zawiadowcom kulturalnym z pewnością należą się brawa aliści bez owacji na stojąco…Bardzo trafnie spuentował zakończone właśnie Dni Tarnowa 2008 Łukasz Wilczura w swoim tekście zamieszczonym na poniedziałkowych łamach Gazety Krakowskiej, a opatrzonym tytułem: Sędziwy Tarnów odmłodniał na swoje święto. I rzeczywiście miasto błyszczało i pęczniało z dumy prezentując swoje osiągnięcia. Szkoda tylko, że zdecydowaną większość imprez wypełnili artyści i goście spoza Tarnowa, naszych rodzimych twórców prawie nie było widać. A przecież mamy się czym pochwalić i pokazać, zwłaszcza podczas takich prestiżowych dla promocji miasta zdarzeń, kiedy to można by naszych artystów zderzyć z twórczością zaproszonych gości. Szkoda także, iż większość imprez przygotowana była dla młodzieży, i to właśnie młodzi ludzie winni być z tegorocznych „Zderzeń” zadowoleni najbardziej. Jak pisze cytowany wyżej autor: Mieli m.in. okazję do wysłuchania koncertów artystów krajowej sceny muzycznej, jak Andrzej Smolik czy Sofa. – Bardzo się cieszę, że miasto zaprosiło młodych i dobrych artystów, a nie plastikowe gwiazdy jednego sezonu czy dinozaury rocka – mówi Ewa Lipień z Tarnowa. Podczas piątkowego koncertu prezentowali się również miejscowi muzycy: Czuband, Anakonda, Anvision, Dzika Kiszka, Bardzo Orkiestra i coraz popularniejszy Totentanz. Gwiazdą wieczoru był zespół ZIYO.
Nazajutrz na scenie ustawionej przy Placu Sobieskiego popisywali się artyści nurtu hip-hopowego. Pasjonaci graffiti mieli okazję podpatrzeć unikatowe malowanie autobusu, który przez najbliższe kilka miesięcy będzie promował miasto portretem hetmana Jana Tarnowskiego oraz wizerunkiem ratusza.
Nowością tegorocznych Dni było rozplanowanie imprez na trzech niezależnych scenach, które znajdowały się Na Placu Sobieskiego, Placu Kazimierza oraz na płycie Rynku. Życiem tętnił też Plac Rybny, gdzie odbywał się kiermasz z małopolskimi produktami regionalnymi.
Na zakończenie trzydniowych uroczystości zagrał Jose Torres z zespołem.

No cóż, widać organizatorzy uznali, że zdecydowanej większości tarnowian po czterdziestce plus wystarczą mecze i seriale, które skutecznie zatrzymają ich w domu więc nie warto się starać…

Ale byłbym niesprawiedliwy, gdybym nie odnotował bardzo starannie przygotowanej inauguracji tegorocznych Dni Tarnowa, połączonych z wręczaniem w Sali Lustrzanej prestiżowych nagród Miasta Tarnowa za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony kultury. A przyznano je w tym roku Zespołowi Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”, emerytowanej polonistce Barbarze Wiatr i prywatnej Galerii Sztuki „Hortar”.


Obchodzący w tym roku jubileusz 45-lecia "Świerczkowiacy" zostali nagrodzeni w kategorii twórczość artystyczna. Członkowie zespołu zawsze byli wierni tradycji, kulturze i zwyczajom. Zespół, pomimo wielu przeciwności losu, zmian historycznych, politycznych czy właścicielskich - przetrwał i cieszy się olbrzymią popularnością nie tylko wśród mieszkańców Tarnowa. Obecnie w zespole pracuje 42 tancerzy i śpiewaków oraz 10 muzyków tworzących kapelę. Działa także 20-osobowy grupa "Mali Świerczkowiacy", stanowiący zaplecze zasadniczej grupy.


Barbarę Wiatr uhonorowano za upowszechnianie kultury, doceniając organizowane przez nią spotkania poświęcone literaturze i historii. Laureatka jest emerytowaną nauczycielką języka polskiego w Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. Nie zważając na konsekwencje, zawsze przekazywała swoim uczniom prawdę o Polsce, także o zawiłościach naszej historii. Wprowadzała wychowanków w świat wartości, budziła w nich uczucia patriotyczne, zwłaszcza poprzez poszukiwanie wzorców osobowych i umiłowanie literatury oraz języka polskiego. Pani Barbara jest organizatorką corocznych uroczystości upamiętniających wymarsz tarnowian, uczestników Pierwszej Kompanii Kadrowej Legionów Józefa Piłsudskiego w sierpniu 1914 r. Od 25 lat w Klubie Inteligencji Katolickiej organizuje comiesięczne spotkania poświęcone literaturze, sztuce i historii.


Firma Hortar, Janusza i Teresy Kopczyńskich, otrzymała tytuł „Mecenas Kultury Tarnowa", przyznawany za wspieranie kultury. Firma została założona w Tarnowie w 1988 r. Od czterech lat prowadzi Galerię Sztuki, która poprzez tradycję czwartkowych wernisaży skupia wokół siebie grono odbiorców i sympatyków, wystawiając prace artystów - często po raz pierwszy goszczących w naszym mieście. Wśród nich zobaczyć można dzieła zarówno znanych malarzy polskich, jak chociażby Jerzego Nowosielskiego czy Stanisława Rodzińskiego, jak i przedstawicieli tarnowskiego środowiska plastycznego: Teresy Szafrańskiej, Jerzego Martynowa, Marka Niedojadły, Wacława Onaka i Witolda Pazery. Ale „Hortar" to nie tylko galeria. Firma wspiera finansowo tarnowskie instytucje kultury: Teatr im. Ludwika Solskiego oraz Muzeum Okręgowe.

Wędrując, a raczej przeciskając się urokliwymi uliczkami tarnowskiej starówki, od Placu Sobieskiego, poprzez ulicę Wałową, Plac Rybny, a na Rynku i Placu Kazimierza kończąc, weryfikowałem zapowiedzi organizatorów ze świąteczna rzeczywistością. A tak promowali oni swoje pomysły, m.in. na łamach „Akcentów” – Tarnowskiego Informatora Kulturalnego: Nieprzypadkowo dobrano również nazwę imprezy „Zderzenia – Zdarzenia” – muzyka młodego pokolenia zetknie się bowiem ze złotymi przebojami sprzed lat, rock z propozycjami ludowymi i regionalnymi, kultura średniowieczna z ze współczesnością – zaprezentowane zostanie uzbrojenie z XII i XIV wieku oraz współczesne uzbrojenie i sprzęt polskich sił zbrojnych; muzyka zderzy z teatrem i plastyką, sztuka amatorska i uliczna z profesjonalną, kultura polska -  z węgierską i słowacką. Słowa… słowa… słowa, by zacytować klasyka. Rzeczywiście dużo zderzeń i zdarzeń ale prawdziwych wydarzeń było, jak na lekarstwo... . A jak było naprawdę można się przekonać oglądając chociażby  zamieszczone obok nasze fotoreportaże, dokumentujące każdy z trzech świątecznych dni.


Ryszard Zaprzałka


foto by Maciej Zaprzałkaponiedziałek, 16 czerwca 2008, tarnowski_kurier_kulturalny

Polecane wpisy

  • - > Świetlicki w parku

    W drugiej edycji projektu „Doba dla kultury”, która odbywała się w Tarnowie 31 maja i 1 czerwca, poczesne miejsce przypadło dubeltowemu spotkaniu z

  • -> Jak Piłsudski obalił rząd Witosa

    Chłop z Wierzchosławic przewidział, że marszałek przejmie władzę na drodze przewrotu? Był piękny maj 1926 roku. W stolicy jednak mało kto z beztroską patrzył na

  • -> Paleta Marty Odbierzychleb

    Malarstwo „pani od polskiego” to przede wszystkim kwiaty, pejzaże i ostatnio portrety. Aktualnie oglądać je można w nauczycielskiej Galerii „PZnajdziesz nas w Google+
WSPARCIE DLA MATYSKA


Pegazem po Tarnowie 512

Tarnowski Teatr kończy sezon bez personalnych rewolucji. W nowy wejdzie z odrobinę mniejszym zespołem - aktorzy Jolanta Januszówna i Jerzy Ogrodnicki przechodzą na emeryturę. E. Pietrowiak, dyrektor artystyczna tarnowskiej sceny, bacznie przygląda się absolwentom szkół teatralnych, ale na razie nie zamierza powiększać etatowego zespołu. Gotowa jest też lista osób, które mają tworzyć reaktywowaną po latach Radę Artystyczną Teatru Solskiego. W jej składzie znajdą się m.in. aktorzy tarnowskiej sceny oraz… M. Smolis, związany z warszawskim Teatrem Syrena. Za nami również Debata Finałowa pomiędzy II LO i XVI LO, której przewodnią tezą był: „Tarnów to miasto sprzyjające młodym ludziom”. Całość tego oryginalnego projektu edukacyjnego (współfinansowany przez Szwajcarię), realizowanego w Tarnowie, to głównie zasługa stosunkowo młodego tarnowskiego Stowarzyszenia KANON, któremu przewodzą Iwona i Dariusz Snopkowscy. Zgodnie ze zasadą przyjętą w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej, na godzinę przed pojedynkiem odbyło się losowanie stron. XVI LO przypadło bronienie tezy, II LO natomiast jej oskarżanie. A w Loży mędrców zasiedli m.in. prezydent Tarnowa R. Ścigała, redaktor naczelny Temi T. Bałchanowski i szef Działu promocji Radia RDN Małopolska M. Biedroń. Stosunkiem głosów 2:5 (małe punkty: 728:807) Loża opowiedziała się po stronie opozycji w tej debacie czyli II LO. Tym samym tytuł Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej przypadł II Liceum Ogólnokształcącemu, XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej zdobyło drugie miejsce. Należy przypomnieć, iż trzecie miejsce w rozgrywkach zajął Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie. Już teraz Organizatorzy zapraszają na UROCZYSTĄ GALĘ w tarnowskim teatrze planowaną na 18-go czerwca, na której nastąpi wręczenie Pucharu Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, medali oraz pamiątkowych prezentów dla wszystkich uczestników projektu. Już po raz drugi w Tarnowie, w ramach obchodów Światowego Dnia Rozwoju Kultury, odbyła się „Doba Dla Kultury”. W trakcie „Doby” w dniach 31 maja (piątek) – 1 czerwca (sobota) można było, m.in.: zwiedzić kabiny projekcyjne Kina Marzenie, zobaczyć scenę „z drugiej strony” w tarnowskim Teatrze, spotkać się z M. Świetlickim i wziąć udział w koncercie „Świetlików” w Pałacyku Strzeleckim. Ponadto, spotkać się z postaciami z bajek na pikniku dla najmłodszych w Parku Strzeleckim, wziąć udział w warsztatach radiowych i telewizyjnych, uczestniczyć w próbie warsztatów wokalnych w TCK, zwiedzić introligatornię i dział starodruków MBP, zobaczyć wystawy w BWA, Muzeum Etnograficznym, siedzibie ZPAP, Galerii Aniołowo, Izbie Pamięci Światowego Związku Żołnierzy AK, zwiedzić Dworek Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. We wszystkich instytucjach biorących udział w „Dobie dla Kultury” można było zbierać okolicznościowe „stemple uczestnika”. Dla najaktywniejszych przewidziano nagrody. Miniony tydzień zakończył pierwszo czerwcowy, niestety deszczowy, blok imprez związanych z Dniem Dziecka, którego artystyczną dominantą był rozpoczynający się właśnie tego dnia w tarnowskim teatrze V Festiwal Spektakli Dziecięcych Mała Talia. Blisko 5000 dzieci z regionu tarnowskiego będzie miało okazję zobaczyć 5 tytułów zaprezentowanych przez aktorów z Rzeszowa, Częstochowy, Rabki i Tarnowa. Kończąc odnotujmy jeszcze symboliczną wizytę w Tarnowie najstarszego ocalałego z getta tarnowskiego Żyda 87 – letniego Leo Kleina…Z cyklu o tym i owym 162 czyli urodziny województwa...

Onegdaj, w sobotę województwo tarnowskie obchodziłoby 38. urodziny. Obchodziłoby, gdyby nie przestało istnieć. Stało się tak w wyniku reformy administracyjnej z 1stycznia1999 roku. W tym momencie na jego terenie mieszkało ponad 700 tys. ludzi. Dokładnie 1 czerwca 1975 Tarnów stał się stolicą nowo utworzonego województwa tarnowskiego. Graniczyło ono z województwami: krakowskim, kieleckim, tarnobrzeskim, rzeszowskim, krośnieńskim i nowosądeckim. 86 lat temu, dokładnie 4 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Miejskiego. Józef Jakubowski, drugi zastępca burmistrza Juliana Kryplewskiego, 7 stycznia 1927 roku złożył Radzie Miejskiej propozycję powołania „Muzeum Miasta Tarnowa”. Sześć dni później szanowne grono rajców jednogłośnie projekt przyjęło. Wspomniana uchwała rady z 13stycznia 1927 roku przewidywała przekazanie na cele muzeum dwóch pokoi na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Krakowskiej 12, będącej własnością tzw. funduszu teatralnego (dziś mało kto pamięta, że to przy Krakowskiej w Tarnowie stanąć miał teatr). Pomieszczenia muzealne wyremontowano, po czym Józef Jakubowski przeniósł doń archiwum miejskie wraz z przejętymi depozytami. Żywe zainteresowanie tarnowskiej prasy towarzyszyło czteromiesięcznym przygotowaniom do uroczystego otwarcia ekspozycji, które nastąpiło wobec zgromadzonych przedstawicieli władz miasta 4 czerwca1927roku. Tarnowianie zaś mogli zwiedzać wystawę od dnia następnego. Inwentarz „Muzeum Miasta Tarnowa” pozwala określić charakterystykę zbiorów. Największy był zespół dokumentów dotyczących historii miasta, ważną część zasobów stanowiły przedmioty związane z dziejami miasta. (pik – za muzeum.tarnow.pl itarnow.pl)

NOWA ODSŁONA!

tarnowski kurier kulturalny:- - - - -