Blog > Komentarze do wpisu

-> Nowy dyrektor i stara TALIA


O nowym woźnicy tarnowskiego wozu Tespisa pisaliśmy w poprzednim Pegazie. Podobnie, jak w poprzednich o atmosferze odwołania jego poprzednika – do dziś nie wiadomo tak naprawdę, dlaczego Wojciech Markiewicz musiał odejść. Aliści w atmosferze mnożących się wątpliwości nie tyle wokół osoby samego dyrektora – nominata ile wokół sposobu jego powołania, w sytuacji, kiedy arbitralną decyzją prezydenta miasta dostajemy go niejako w pakiecie, a nic nie wiemy o innych rozpatrywanych kandydatach i ich programach, uznaliśmy za stosowne zapoznać naszych czytelników z niektórymi poglądami Szymona Turkiewicza na teatr i jego tarnowską koncepcję teatralnej „pracy u podstaw”. Poniżej przedrukowujemy opublikowany w Gazecie Krakowskiej z 11 kwietnia jedyny, jak dotąd, wywiad z nowym dyrektorem Solskiego oraz zaproszenie dotychczasowej dyrekcji teatru do udziału w projektach artystycznych towarzyszących tegorocznemu Festiwalowi Komedii TALiA.


Wyjdę z teatrem do Was, a Wy przyjdźcie do teatru…


Rozmowa z Szymonem Turkiewiczem, murowanym kandydatem do posady dyrektora tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego:

Czym kusi Jacek Głmb (tarnowianin, dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy), że zdecydował się Pan na kandydowanie do fotela dyrektorskiego tarnowskiej sceny?
– Nie musiał kusić, bo nie byłem jedynym kandydatem. Cieszę się jednak, że moja wizja sceny i to, co zaproponowałem, zostało przychylnie przyjęte.

Diagnoza stanu sceny tarnowskiej?
– Brutalna. Tarnowski teatr nie istnieje na mapie Polski. Nie istnieje! Wiem o nim tylko tyle, co przeczytałem w książce wydanej na jubileusz. Na największym portalu teatralnym nie ma ani słowa o „Solskim”. Na pewno jest to teatr, który nie poszedł z duchem czasu. Nie proponuje niczego ciekawego czy kontrowersyjnego. To jest teatr nie z tej epoki teatralnej. Coś się tu zatrzymało.

Kiedy?
– Mam wrażenie, że co najmniej dziesięć lat temu, jeśli nie piętnaście. Ten teatr nie wychodzi do ludzi. Widziałem jeden spektakl – „Moralność pani Dulskiej”, i miałem wizualne wrażenie, że cofam się w czasie.

Aż tak źle?
– Teatr musi mówić o czymś ważnym. A ten spektakl był zrobiony „po literach”, z podręcznika i nic z tego dla widza nie wynika. To nie jest moja stylistyka. Bo jeżeli teatr nie mówi o czymś ważnym, to przyjdą do niego tylko szkoły albo junacy, dlatego że im każą. Ale to jest odwracanie
się od widza. A jeśli tak, to trudno się dziwić, że ludzie w Tarnowie odwrócili się od teatru.

Powiedział Pan to w oczy zespołowi?
– Jeszcze nie. Ale mam nadzieję, że wkrótce się spotkamy. Po nominacji.

Będzie rewolucja?
– Tak. Stylistyczno-repertuarowo-ideologiczna.

Personalna?
– Na pewno przywiozę z sobą z Wrocławia troje aktorów, którzy są naprawdę dobrzy. Tyle na dziś mogę powiedzieć. Chciałbym wpierw spotkać się z zespołem, przedyskutować wszystko, a potem opowiadać o szczegółach.

Teatr mój widzę ogromny...
– Mój teatr ma mówić o życiu, o sprawach ponadczasowych. Mój teatr ma poruszać tematy tabu. Poruszać sprawy ważne, o których, na co dzień nie mówimy, ale po spektaklu zostaniemy sprowokowani do rozmowy. To właśnie chciałbym zrobić w Tarnowie. Chciałbym, żeby właśnie stąd takie przesłanie, prowokacja i coś istotnego oraz interesującego szło w Polskę. To jest przy okazji pomysł na promocję miasta na arenie ogólnopolskiej.

Tematy tabu i prowokacje prezentowane poprzez skandal?
– Nic podobnego. Skandal ma krótkie nogi. Nie będzie gołych tyłków, jak w „Zemście”, ani palenia krzyży na scenie. To infantylne. Będzie prowokacja zmuszająca do myślenia.

Myśli Pan, że prowokacyjne, mocno podszyte erotyką, spektakle Pańskiego  zespołu z Wrocławia porwą szlachetnie konserwatywny Tarnów?
– Myślę, że sprowokują do refleksji. Chcę do teatru przyciągnąć w pierwszej kolejności młodzież. Jeśli młodzi kupią moje pomysły, to będą ambasadorami wśród starszych, że warto nas oglądać. Teatr tarnowski, powtarzam, odwrócił się od widzów. I to trzeba zmienić.

Co na początek?
– Dwie sztuki, które wystawiałem we Wrocławiu. I pierwsza premiera stricte tarnowska. O mieście jako biegunie ciepła. Zapraszam wszystkich mieszkańców do pisania scenariusza. Dajcie nam legendy i historyjki z życia wzięte, z których utkamy fajną opowieść.

Ale Pan wie, że z tym „biegunem ciepła”, przynajmniej w kontekście meteorologicznym, to była trochę ściema?
– Ale teatr też musi mieć odrobinę ściemy (śmiech). Trochę poznałem ludzi w Tarnowie. Chodziłem po kawiarniach i byłem niezwykle mile zaskoczony. Poznawałem pozytywnych, kolorowych i ciepłych ludzi. I dla nich w pierwszej kolejności chcę robić teatr. Żeby do knajpy poszli dopiero po spektaklu, chcąc porozmawiać o tym, co się działo na scenie. Żeby zamiast kina domowego wybrali nasze przedstawienie. Dziś, nie ma się co oszukiwać, teatr musi konkurować z innymi mediami. Chcę wypuścić teatr między ludzi.


rozmawiał Łukasz Winczura (Gazeta Krakowska)
XII OGÓLNOPOLSKO FESTIWAL KOMEDII TALIA
Tarnów 27 września – 4 października 2008 roku


Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego zaprasza do udziału w projektach artystycznych towarzyszących Festiwalowi Komedii TALiA.

I. PROJEKT „ALE TEATR” –  KOMEDIOPISANIE „NA GORĄCO”

Jeśli ktoś przeżył, zauważył, usłyszał coś śmiesznego, absurdalnego itd - niech to zgłasza.
Nadesłane teksty stanowić będą zbiór anegdot o absurdach dzisiejszego życia w Tarnowie. Organizatorzy wybiorą najciekawsze z nich.
Autorzy najciekawszych anegdot zostaną zaproszeni do klubu festiwalowego, gdzie opowiedzą je publiczności i kmediopisarzom – wybitnym autorom sztuk współczesnych z Polski, Ukrainy, Rosji, Białorusi.
Komediopisarze rozpiszą anegdoty na krótkie utwory sceniczne, a zainscenizowane teksty wykonają aktorzy. Każdy zaproszony autor anegdoty będzie miał możliwość osobistego poznania komediopisarzy i rozmowy na temat swoich bohaterów z opowiedzianej historii.
„Komediopisanie na gorąco” odbywać się będzie przez cały czas trwania Festiwalu Komedii TALiA.
Teksty napisane przez komediopisarzy będą publikowane, a autorzy wybranych anegdot wystąpią w telewizji i radiu.

CZEKAMY NA TEKSTY ANEGDOT do 15 sierpnia br.
Jeden raz w miesiącu, począwszy od kwietnia, przedstawimy laureatów miesiąca. Każdy laureat miesiąca otrzyma bezpłatny karnet na wszystkie imprezy Festiwalu Komedii TALiA.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres – Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego, 33-100 Tarnów, ul. Mickiewicza 4 lub mailem na adres: (tutaj wpisać adres)
Anegdoty w formie drukowanej należy przesyłać w kopercie opatrzonej dopiskiem „ALE TEATR”.
Zgłoszenie powinno zawierać następujące dane:
Imię i nazwisko autora anegdoty.
Adres do korespondencji.
Numer telefonu kontaktowego.
Zgłoszenie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na publikowanie tekstu anegdoty, wykorzystanie anegdoty do napisania utworu scenicznego i przetwarzanie danych osobowych w celach związanych z Festiwalem Komedii TALiA.

II. PROJEKT „TO NAS ŚMIESZY”. Wystawa zdjęć z Tarnowa.

Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego zaprasza wszystkich tarnowian i turystów do nadsyłania zdjęć przedstawiających najśmieszniejsze sytuacje i zdarzenia sfotografowane w Tarnowie.
Tematyka zdjęć dowolna.
Wszystkie fotografie wyeksponowane będą w formie panoramy tarnowian.
Organizatorzy wybiorą zdjęcia, które zostaną przetworzone i wyeksponowane w dużym formacie na terenie Tarnowa.

CZEKAMY NA ZDJĘCIA do 15 sierpnia br.
Jeden raz w miesiącu, począwszy od kwietnia, opublikujemy zdjęcie laureata miesiąca. Każdy laureat miesiąca otrzyma bezpłatną akredytację fotoreportera na wszystkie imprezy Festiwalu Komedii TALiA.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres – Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego, 33-100 Tarnów, ul. Mickiewicza 4.
Zdjęcia w formie drukowanej i na płycie CD należy przesyłać w kopercie opatrzonej dopiskiem „TO NAS ŚMIESZY”.
Zdjęcie musi zawierać: na odwrocie opis (temat, autor); rozdzielczość 30 DPI; wielkość 1mgp; format dowolny.
Zgłoszenie powinno zawierać następujące dane:
Imię i nazwisko autora zdjęcia.
Adres do korespondencji.
Numer telefonu kontaktowego.
Zgłoszenie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na publikowanie zdjęć, ich przetwarzanie i eksponowanie. Autor oświadcza, że posiada prawa autorskie do przesłanego zdjęcia oraz prawa do wykorzystania wizerunku osób przedstawionych na fotografii. Autor wyraża zgodę do przetwarzanie danych osobowych w celach związanych z Festiwalem Komedii TALiA.foto by Paweł Topolski, Ryszard Zaprzałkaśroda, 16 kwietnia 2008, tarnowski_kurier_kulturalny

Polecane wpisy

  • -> Tarnów ma budżet na 2013 rok

    Teatr za tak małe pieniądze to jest parodia teatru - Ewelina Pietrowiak.  Zdecydowali o tym radni podczas sesji 20 grudnia. Za budżetem zagłoso

  • -> Pytania o sens

    Do repertuaru Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie końcem października dołączyło nowe przedstawienie – „Piosenki o wierze i poświęceniu” Przemys

  • -> „Brzydal"

    Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie zaprosił w sobotę 30 listopada 2012 o godz. 18.00 na kolejną premierę (studencką) w 59 sezonie artystycznym. Tym razem na Małe

Komentarze
Gość: Jerzy R, *.star.net.pl
2008/04/16 21:54:43
Super pomysł z opowiadaniem anegdot (witzów). Widać, że poszukiwania pomysłów wyszły do ludu. Twórcy powoli stają się odtwórcami, a lud ma szansę opowedziec coś o dupie Maryny szacownemu gronu. To stary i wypróbowany sposób wyszukiwania pomysłów. Tak robią teatry w całej Polsce.
Ostatnio TVP2 ogłosił konkurs na treatment serialu, a nagrodą jest podpisanie umowy z twórcą. Regulamin jednak zakłada mozliwość nie podpisywania umowy ze zwycięzcą. Czyli wygrasz ale nagrody nie dostaniesz, bo na podpisanie umowy juz ktoś czeka.
W tarnowskim teatrze w nagrodę jest opowiedzenie dowcipasa jakiemuś gronu starców, za co obdarzyc mogą nieszczerym uśmiechem, bo tak na prawdę to im na tym w ogóle nie zależy.


Znajdziesz nas w Google+
WSPARCIE DLA MATYSKA


Pegazem po Tarnowie 512

Tarnowski Teatr kończy sezon bez personalnych rewolucji. W nowy wejdzie z odrobinę mniejszym zespołem - aktorzy Jolanta Januszówna i Jerzy Ogrodnicki przechodzą na emeryturę. E. Pietrowiak, dyrektor artystyczna tarnowskiej sceny, bacznie przygląda się absolwentom szkół teatralnych, ale na razie nie zamierza powiększać etatowego zespołu. Gotowa jest też lista osób, które mają tworzyć reaktywowaną po latach Radę Artystyczną Teatru Solskiego. W jej składzie znajdą się m.in. aktorzy tarnowskiej sceny oraz… M. Smolis, związany z warszawskim Teatrem Syrena. Za nami również Debata Finałowa pomiędzy II LO i XVI LO, której przewodnią tezą był: „Tarnów to miasto sprzyjające młodym ludziom”. Całość tego oryginalnego projektu edukacyjnego (współfinansowany przez Szwajcarię), realizowanego w Tarnowie, to głównie zasługa stosunkowo młodego tarnowskiego Stowarzyszenia KANON, któremu przewodzą Iwona i Dariusz Snopkowscy. Zgodnie ze zasadą przyjętą w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej, na godzinę przed pojedynkiem odbyło się losowanie stron. XVI LO przypadło bronienie tezy, II LO natomiast jej oskarżanie. A w Loży mędrców zasiedli m.in. prezydent Tarnowa R. Ścigała, redaktor naczelny Temi T. Bałchanowski i szef Działu promocji Radia RDN Małopolska M. Biedroń. Stosunkiem głosów 2:5 (małe punkty: 728:807) Loża opowiedziała się po stronie opozycji w tej debacie czyli II LO. Tym samym tytuł Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej przypadł II Liceum Ogólnokształcącemu, XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej zdobyło drugie miejsce. Należy przypomnieć, iż trzecie miejsce w rozgrywkach zajął Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie. Już teraz Organizatorzy zapraszają na UROCZYSTĄ GALĘ w tarnowskim teatrze planowaną na 18-go czerwca, na której nastąpi wręczenie Pucharu Mistrza Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, medali oraz pamiątkowych prezentów dla wszystkich uczestników projektu. Już po raz drugi w Tarnowie, w ramach obchodów Światowego Dnia Rozwoju Kultury, odbyła się „Doba Dla Kultury”. W trakcie „Doby” w dniach 31 maja (piątek) – 1 czerwca (sobota) można było, m.in.: zwiedzić kabiny projekcyjne Kina Marzenie, zobaczyć scenę „z drugiej strony” w tarnowskim Teatrze, spotkać się z M. Świetlickim i wziąć udział w koncercie „Świetlików” w Pałacyku Strzeleckim. Ponadto, spotkać się z postaciami z bajek na pikniku dla najmłodszych w Parku Strzeleckim, wziąć udział w warsztatach radiowych i telewizyjnych, uczestniczyć w próbie warsztatów wokalnych w TCK, zwiedzić introligatornię i dział starodruków MBP, zobaczyć wystawy w BWA, Muzeum Etnograficznym, siedzibie ZPAP, Galerii Aniołowo, Izbie Pamięci Światowego Związku Żołnierzy AK, zwiedzić Dworek Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. We wszystkich instytucjach biorących udział w „Dobie dla Kultury” można było zbierać okolicznościowe „stemple uczestnika”. Dla najaktywniejszych przewidziano nagrody. Miniony tydzień zakończył pierwszo czerwcowy, niestety deszczowy, blok imprez związanych z Dniem Dziecka, którego artystyczną dominantą był rozpoczynający się właśnie tego dnia w tarnowskim teatrze V Festiwal Spektakli Dziecięcych Mała Talia. Blisko 5000 dzieci z regionu tarnowskiego będzie miało okazję zobaczyć 5 tytułów zaprezentowanych przez aktorów z Rzeszowa, Częstochowy, Rabki i Tarnowa. Kończąc odnotujmy jeszcze symboliczną wizytę w Tarnowie najstarszego ocalałego z getta tarnowskiego Żyda 87 – letniego Leo Kleina…Z cyklu o tym i owym 162 czyli urodziny województwa...

Onegdaj, w sobotę województwo tarnowskie obchodziłoby 38. urodziny. Obchodziłoby, gdyby nie przestało istnieć. Stało się tak w wyniku reformy administracyjnej z 1stycznia1999 roku. W tym momencie na jego terenie mieszkało ponad 700 tys. ludzi. Dokładnie 1 czerwca 1975 Tarnów stał się stolicą nowo utworzonego województwa tarnowskiego. Graniczyło ono z województwami: krakowskim, kieleckim, tarnobrzeskim, rzeszowskim, krośnieńskim i nowosądeckim. 86 lat temu, dokładnie 4 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Miejskiego. Józef Jakubowski, drugi zastępca burmistrza Juliana Kryplewskiego, 7 stycznia 1927 roku złożył Radzie Miejskiej propozycję powołania „Muzeum Miasta Tarnowa”. Sześć dni później szanowne grono rajców jednogłośnie projekt przyjęło. Wspomniana uchwała rady z 13stycznia 1927 roku przewidywała przekazanie na cele muzeum dwóch pokoi na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Krakowskiej 12, będącej własnością tzw. funduszu teatralnego (dziś mało kto pamięta, że to przy Krakowskiej w Tarnowie stanąć miał teatr). Pomieszczenia muzealne wyremontowano, po czym Józef Jakubowski przeniósł doń archiwum miejskie wraz z przejętymi depozytami. Żywe zainteresowanie tarnowskiej prasy towarzyszyło czteromiesięcznym przygotowaniom do uroczystego otwarcia ekspozycji, które nastąpiło wobec zgromadzonych przedstawicieli władz miasta 4 czerwca1927roku. Tarnowianie zaś mogli zwiedzać wystawę od dnia następnego. Inwentarz „Muzeum Miasta Tarnowa” pozwala określić charakterystykę zbiorów. Największy był zespół dokumentów dotyczących historii miasta, ważną część zasobów stanowiły przedmioty związane z dziejami miasta. (pik – za muzeum.tarnow.pl itarnow.pl)

NOWA ODSŁONA!

tarnowski kurier kulturalny:- - - - -